10 ciekawostek o Sandomierzu

ratusz rynek atrakcje Sandomierza historia zabytki

Sandomierz ciekawostki i najważniejsze informacje o Sandomierzu

Sandomierz ciekawostki i fakty

1) Sandomierz, to miasto w woj. świętokrzyskim leżące na prawym brzegu Wisły. Liczy ok. 25 tys. mieszkańców.

2) Podobnie jak Rzym, miasto położone jest na siedmiu wzgórzach. Dlatego niektórzy Sandomierz nazywają „Małym Rzymem”.

3) Nazwa miasta najprawdopodobniej pochodzi od staropolskiego imienia Sędomir lub Sudomir. A może dlatego, że (jak twierdzą niektórzy) w tym mieście rzeka San „domierza” do Wisły.

4) W pobliżu kościoła św. Michała w 1910 r. znaleziono koronę, którą nosił król Kazimierz Wielki, hełm rycerza i grot włóczni. Obecnie oryginał tej korony jest w Krakowie, a kopia na zamku w Sandomierzu.

Brama Opatowska miasto Sandomierz ciekawostki zabytki atrakcje
Brama Opatowska. Sandomierz ciekawostki

Sandomierz ciekawostki z historii

5) Miasto pełniło ważną rolę już za panowania króla Bolesława Chrobrego. Kronikarz Gall Anonim pisał, że obok Wrocławia i Krakowa, Sandomierz był najważniejszym polskim miastem. Po długim okresie świetności, miasto podupadło w czasie zaborów, znacznie ucierpiało też podczas I wojny światowej.

6) Stare Miasto Sandomierza tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy. W 2017 r. zostało uznane za pomnik historii.

Zamek w Sandomierzu

7) Drewniany gród na skarpie wiślanej istniał już od XII wieku. Zdobyły go i zniszczyły w 1260 r. wojska mongolskie. W XIV wieku, za czasów Bolesława Chrobrego, zbudowano tu zamek gotycki. Król był tu 18 razy i spędził aż 25 miesięcy. W XV i XVI wieku, a potem też w XVII w. zamek był rozbudowywany.

Miasto oraz zamek zajęły wojska wroga podczas Potopu Szwedzkiego. W XIX wieku austriaccy zaborcy przeznaczyli zamek na więzienie i siedzibę sądu. Więzienie zlikwidowano dopiero w 1959 roku. Od 1986 r. jest tu siedziba Muzeum Okręgowego.

miasto Sandomierz ciekawostki zabytki atrakcje zamek w Sandomierzu zabytki
Zamek w Sandomierzu. Sandomierz ciekawostki

Inne zabytki Sandomierza

8) Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny została wzniesiona w Sandomierzu około 1360 roku. Potem była rozbudowywana. Barokowa fasada świątyni pochodzi z 1670 roku.

9) Jeszcze starszym kościołem Sandomierza jest Kościół św. Jakuba Apostoła. Tę świątynie wybudowano w stylu romańskim, około 1238 roku.

10) Stojący na środku rynku budynek Ratusza w Sandomierzu, powstał w 1349 roku. Wieżę dobudowano w XVII wieku. Codziennie w południe z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał sandomierski.

Sandomierz ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górze: Ratusz na rynku w Sandomierzu

Zobacz też:
> Frombork
> Płock
> Kluczbork