21 niezwykłych ciekawostek o Wrocławiu
Wrocław ciekawostki i informacje o Wrocławiu. Zabytki, historia, atrakcje Wrocławia, co zobaczyć we Wrocławiu?
1) Blisko 650-tysięczne obecnie miasto Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego i jego największym miastem. To piąte pod względem ludności miasto w Polsce.
Wrocław ciekawostki z historii
2) Vratislavia, warownia księcia czeskiego Wratislava I, istniała już w X wieku. Choć potem nazwę miasta pisano na wiele różnych sposobów, jak widać pierwotna nazwa jest podobna do obecnej nazwy.
3) Gród na wrocławskim Ostrowie Tumskim powstał w roku 985. Był pierwszym grodem wzniesionym przez Mieszka I z dynastii Piastów, władcy ziem polskich, ojca pierwszego polskiego króla – Bolesława I Chrobrego.
4) W 1933 r. na osiedlu Tarnogaj przez kilka miesięcy znajdował się jeden z pierwszych obozów zagłady III Rzeszy. Jednym z więźniów był Karl Mache (1880-1944), burmistrz Wrocławia.
Wrocław ciekawostki
5) Wrocławskie krasnale prawdopodobnie każdy zna, ale nie każdy wie ile ich dokładnie jest. Podobno w 2020 r. było ich ponad 350. Pierwsze metalowe, nieduże krasnale na ulicach Wrocławia pojawiły się w roku 2001.
6) Wyjątkowe miasto, włoską Wenecję, znają wszyscy. Szereg innych miast jest do niej porównywanych. Na przykład mówi się, że Amsterdam, to Wenecja Północy. Podobnie mówi się o Petersburgu (Rosja), szwedzkim Sztokholmie, oraz o… Wrocławiu. To za sprawą kilku rzek przepływających przez to miasto (oprócz Odry są też: Bystrzyca, Dobra, Oława, Ślęza i Widawa i Zielona. Aby ułatwić komunikację, nad rzekami budowano dużo mostów. Przed II wojną światową było ponad 300. Podobno aktualnie jest ich ponad 130 i jest to czwarty wynik w Europie.
7) Co roku Narodowy Bank Polski we Wrocławiu organizuje Dni Otwarte. Największą atrakcją jest wizyta w skarbcu. Aby tu wejść, trzeba poczekać aż otworzą się drzwi ważące 4 tony.
Co zobaczyć we Wrocławiu
8) Sky Tower, to jeden z kilku najwyższych budynków w Polsce. Stoi przy ul. Powstańców Śląskich 95, ma 212 metrów wysokości, czyli niewiele mniej od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Został oddany do użytku w 2012 roku. Przy dobrej pogodzie jego bryła jest widoczna wiele kilometrów od Wrocławia.
9) Mówią, że “Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu”. Podobno bywali tu Chopin, Wybicki, Słowacki oraz Goethe. Znajduje się w piwnicach Starego Ratusza na wrocławskim Rynku. Od 1273 r. istniała tu piwiarnia (najstarsza w mieście), od jakiegoś czasu nazywana najstarszą restauracją w Europie. Nazwa nawiązuje do podwrocławskiej Świdnicy, skąd początkowo sprowadzano tu jęczmienne piwo. Zachowały się rachunki z 1332 roku potwierdzające zakup świdnickiego piwa.
10) Panorama Racławicka, to wyjątkowy, panoramiczny obraz olejny o rozmiarach 15×114 metrów. Aby go oglądać, trzeba wejść… do jego środka. Obraz przedstawia Bitwę pod Racławicami (1794) i powstał w latach 1893–1894. Dzieło stworzył zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz znajduje się w specjalnie do tego celu wybudowanym w latach 1961–1985 budynku. Adres: Wrocław, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11.
11) Winda Paternoster znajduje się w Banku Zachodnim we wrocławskim Rynku i jest wyjątkowa. Po pierwsze, cały czas jest w ruchu i jedzie drogą okrężną. Po dojechaniu na 9 piętro “wchodzi” na drugi tor i zjeżdża. Do tego nie ma drzwi, więc żeby znaleźć się wewnątrz, trzeba wskoczyć, gdy ona jedzie. Podobnie jest, gdy ktoś wysiada. Winda służy wyłącznie pracownikom banku, więc nie ma szans aby się nią przejechać. Jeśli powyższy opis jest mało obrazowy, można znaleźć w sieci filmiki, które wszystko wyjaśnią.
12) Na stadionie we Wrocławiu, wybudowanym na Euro 2012 (odbywającym się w Polsce i na Ukrainie) jest miejsce, do którego raczej wolelibyśmy nie trafić. Na poziomie parkingu jest areszt, składający się z trzech cel, mogący pomieścić kilkanaście osób. Miejsce to można zobaczyć podczas wycieczki po stadionie.
13) Wrocławskie ZOO (znajduje się przy ul. Wróblewskiego 1-5) rozsławiły cotygodniowe programy telewizyjne. “Z kamerą wśród zwierząt” przez 40 lat prowadził dyrektor tego ZOO, Antoni Gucwiński z żoną Hanną. Zostało otwarte w 1865 roku, wiec jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Jest tu ponad 10 tysięcy gatunków zwierząt, co Zoo Wrocław plasuje w czołówce takich miejsc na świecie. Dodajmy, że to jeden z kilku najchętniej odwiedzanych ogrodów zoologicznych Europy.
14) Hala Ludowa (początkowo Hala Stulecia) została zbudowana z żelbetonu w latach 1911–1913. Stoi w Parku Szczytnickim i jest najsłynniejszym przykładem wrocławskiego modernizmu. Ma 42 metrów wysokości, a nakrywająca ją kopuła ma 67 metrów średnicy. Obiekt od 2006 znajduje się na liście UNESCO. Przed budynkiem stoi 90-metrowej wysokości stalowa iglica, wzniesiona w 1948 roku. Waży 40 ton.
Wrocław ciekawostki i atrakcje
15) Chyba wszyscy znamy tajemnicze miejsce na drugiej półkuli, nazwane Trójkątem Bermudzkim. Wrocławianie dobrze znają też Wrocławski Trójkąt Bermudzki. To potoczna nazwa Przedmieścia Oławskiego, dzielnicy we wschodniej części Wrocławia.
16) Domy igloo budowane są przez Eskimosów. Jest też jedno igloo we Wrocławiu, w dzielnicy Zalesie. Ten oryginalny dom jednorodzinny z półkolistym sklepieniem przypominającym igloo, zbudował wrocławski architekt Witold Lipiński. W sensie dosłownym, bo nikt nie chciał podjąć się budowy. Legenda głosi, że chciał zaimponować swojej eskimoskiej narzeczonej.
17) W XV wieku jeśli ktoś został przykuty łańcuchami do pręgierza we Wrocławiu mogło to znaczyć, że będzie wychłostany lub zakończy tu swój żywot. Dziś to dobry punkt orientacyjny na wrocławskim Rynku, miejsce pod którym można się z kimś umówić. Pręgierz postawiono na Rynku we Wrocławiu w 1492 roku (dodajmy, że wcześniej stał pręgierz z drewna), a to co obecnie widzimy, to kopia średniowiecznego pręgierza. Fragmenty wcześniejszego po zniszczeniach II wojny światowej przeniesiono do Muzeum Architektury.
18) Dzielnica Czterech Wyznań, to część Starego Miasta. W bliskiej odległości stoją to 4 świątynie: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga.
19) Najstarszym parkiem Wrocławia jest Park Szczytnicki. Został założony w 1785 roku, początkowo jako prywatny ogród. Na jego terenie od 1913 roku stoi zbudowany na przełomie XV i XVI wieku kościół św. Jana Nepomucena. Jest z drewna modrzewiowego. Początkowo stał w Starym Koźlu, potem w Kędzierzynie.
20) W XIX-wiecznej neogotyckiej budowli we Wrocławiu znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. To miejsce, w którym można wiele dowiedzieć się na temat wody, oceanów i ryb morskich.
21) We Wrocławiu jest kilka punktów widokowych, z których można oglądać panoramę miasta. Są w: Sky Tower na 49. piętrze (dojeżdża się 20-osobową windą), na wieży kościoła garnizonowego św. Elżbiety i na Wieży Matematycznej. Taras widokowy jest w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela, a Mostek Pokutnic znajduje się w kościele św. Marii Magdaleny.
Wrocław ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Ciekawostki o innych miastach:
> Kraków
> Poznań
> Gdańsk
> Pałace woj, dolnośląskie
> Atrakcje na wesele Wrocław, dolnośląskie