Niesamowite ciekawostki o balonach

balony ciekawostki o balonach dekoracje balonowe

Balonowa historia: podróże balonami, zeppeliny. Baloniki do zabawy, balony z nadrukiem ledowe, dekoracje z balonów. Zaskakujące ciekawostki o balonach

Balony – najważniejsze fakty

1) Balon unosi się dlatego, gdyż jest lżejszy od powietrza. Podgrzanie powietrza w balonie powoduje, że unosi się w górę.

2) Balony wykonywane są z lateksu, gumy, a ostatnio (od 1970 r.) także z folii. Są napełniane powietrzem, znacznie rzadziej jakimś gazem (hel, wodór). Mogą mieć niemal dowolne kształty, choć najczęściej są okrągłe.

3) Napełniony powietrzem balon po jakimś czasie traci powietrze. Po kilku tygodniach (lub wcześniej) jest już flaczkiem. Powietrze w balonie utrzymuje się najdłużej w temperaturze pokojowej.

balony ciekawostki o balonach dekoracje balonowe
Ciekawostki o balonach

Balony ciekawostki z historii. Loty balonowe

4) Początkowo balony były statkami powietrznymi (sterowcami). Służyły do transportu ludzi, później też miały charakter militarny. W pierwszych latach miały płócienną powłokę.

5) Pierwszy lot balonem zakończony sukcesem, miał miejsce w 1783 roku. Dokonali tego bracia Montgolfier z Francji.

nadruk reklamowe balony z nadrukiem  ciekawostki o balonach dekoracje balonowe
Reklamowe balony z nadrukiem. Ciekawostki o balonach

6) Osobą, która stworzyła sterowce czyli dające się kierować przez człowieka wielkie balony, był Niemiec Ferdynand von Zeppelin. Było to w 1896 roku i od tego czasu sterowe nazywano zeppelinami.

7) Pierwsze balony lateksowe powstały w 1824 roku w Londynie i były dziełem Michaela Faradaya. Wypełnione wodorem, służyły jako pomoc naukowa podczas doświadczeń. Balony z lateksu zostały rozpowszechnione ok. 20 lat później i ich powstanie kojarzone jest z kilkoma osobami z różnych krajów.

balon sterowiec nad Warszawą 1926 zeppelin
Sterowiec nad Warszawą, rok 1926

Balony i baloniki

8) Inżynier chemii Neil Tillotson (1898-2001) z Bostonu, wyciął z kartonu symboliczną głowę kota i zanurzył w lateksie. Gdy lateks wyschnął, powstał balon w kształcie głowy kota. Wkrótce wyprodukował 2 tys. takich balonów, na których domalował kilka szczegółów, np. oczy i sprzedawał je na ulicach Bostonu.

9) Produkcję balonów na skalę masową rozpoczęto w 1930 roku. Obecnie służą głównie do zabawy oraz jako dekoracje. Balony służą też meteorologom (balony meteorologiczne), pomagają w leczeniu chorych, są też wykorzystywane do celów militarnych.

10) Ostatnio coraz popularniejsze są balony ledowe. Znajdujące się w balonie światełka rozświetlają miejsca wewnątrz balonów i wyglądają efektownie o zmroku.

zawody loty balonowe balony ciekawostki o balonach
Loty balonowe są atrakcją dla obserwatorów. Ciekawostki o balonach

Kolejne ciekawostki o balonach. Dekoracje balonowe

11) Są firmy specjalizujące się w dekoracjach balonami. Takie dekoracje są efektowne, niezbyt pracochłonne i dosyć tanie. Są ozdobą imprez firmowych i rodzinnych (np. wesela, śluby, urodziny), pikników. Z balonów tworzy się girlandy, dekoruje bramy, itp.

12) Balony używane do celów dekoracyjnych mają różne rozmiary, liczone w calach. Są balony 5, 10, 12, 13 i 19-calowe. Największe (i najdroższe) okrągłe balony mają nawet 1 metr średnicy.

13) Popularnością cieszą się balony reklamowe z nadrukiem. Można na nich umieścić na balonie dowolny napis i nieskomplikowany wzór i są tanim gadżetem reklamowym.

Ciekawostki o balonach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o dronach
> Hobbyści i ich oryginalne hobby
> Ciekawostki o klockach LEGO