Nietypowe hobby. Hobbyści, pasjonaci, kolekcje

oryginalne hobby ciekawostki kolekcje kolekcjonerzy

Zbieranie znaczków, monet (numizmatyka), pocztówek? Jazda na rowerze, śpiewanie, bieganie, podróżowanie? W naszym zestawieniu nie znajdziesz informacji o najpopularniejszych zainteresowaniach. Hobby ciekawostki i informacje o oryginalnych pasjach

Jak powstaje oryginalne hobby

1) W Internecie roi się od rozmaitych zestawień i propozycji dla tych, którzy chcieliby ubarwić swoje życie, zajmując się nowym hobby. Szczerze? Taka inspiracja może być przydatna, jednak prawdziwi pasjonaci nie szukają pomysłów na siłę. Ich zamiłowania do robienia czegoś lub kolekcjonowania czegoś, wynikają z wewnętrznej potrzeby i prawdziwej pasji. Najlepiej samemu wybrać sobie taką formę spędzania wolnego czasu, które inspiruje i sprawia, że człowiek się spełnia. Często różne osoby same sobie wymyślają wyjątkowe, oryginalne hobby, które innych potrafi zaskoczyć.

bonsai ciekawe hobby ciekawostki kolekcje
W Japonii bonsai jest sztuką. Nam kojarzy się z ciekawym hobby

Gdy pasja staje się zawodem

2) Znany od starożytności carving, to dekoracje warzyw i owoców. Jest to rzeźbienie w dyniach, melonach, arbuzach, ananasach, itp, przy użyciu ostrych narzędzi. Do carvingu potrzebny jest talent plastyczny, poczucie estetyki oraz dokładność. Gdy ktoś dochodzi w tym do perfekcji, efekt carvingu potrafi zachwycić. Piszemy o hobby, ale zdobienie stołów i potraw z czasem może się stać sposobem na zarobkowanie. Niektóre firmy cateringowe, restauracje i hotele organizujące przyjęcia, wynajmują takiego specjalistę. Pięknie udekorowane stoły z żywnością sprawiają, że potrawy smakują jeszcze lepiej.

carving rzeźbienie w owocach
Carving czyli rzeźbienie w owocach i warzywach, zawitał do Polski niedawno

Oryginalne kolekcje i pasje

3) Niektórzy szukają w życiu adrenaliny. Takie osoby na pewno nie będą kolekcjonować znaczków czy godzinami układać puzzle, bo takie spędzanie wolnego czasu jest dla nich zbyt banalne. Oni skaczą ze spadochronem, skaczą z bungee, latają motolotnią nad przepaścią albo przeskakują na motorze nad specjalnie ułożonymi przedmiotami, aby pobić kolejny rekord. Niestety zdarza się, że miłość do takich działań kończy się tragicznie.

gra w szachy hobbyści kolekcje konik
W szachy można grać, ale jak się okazuje, można je też kolekcjonować. Hobby ciekawostki

4) Mieszkaniec Zamościa kolekcjonuje szachy. Zestawy plansz (pudełek) oraz figury do gry, wymyślonej niegdyś przez Persów. Ma w swojej kolekcji 1200 zestawów wyprodukowanych w różnych krajach świata. Chyba nie musimy się domyślać, czy ten kolekcjoner umie i lubi grać w szachy.

5) To hobby kojarzy się nam z młodymi chłopcami. Są jednak dojrzałe osoby (prawdopodobnie tylko mężczyźni), które budują całe miasta, góry i lasy, pośród których poruszają się po torach małe kolejki elektryczne. Wykonane z pasją makiety potrafią oczarować nie tylko dzieci i nie tylko pasjonatów kolejnictwa. Dla kolekcjonerów są dostępne w sprzedaży zestawy, które rozpalają wyobraźnię miłośników mini-pociągów.

kolejki elektryczne hobby ciekawostki kolekcje
Kolejki elektryczne jeżdżące wśród domów i krajobrazów – ciekawe hobby

Hobby ciekawostki: puzzle i klocki

6) W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć miłośników układania puzzli. Układanki mające setki, a nawet tysiące małych elementów, mają swych zagorzałych fanów. W dodatku sprawiają, że ćwiczymy pamięć i wyobraźnię. Dlatego to hobby dla każdego, niezależnie od wieku, w dodatku rozrywka dla całych rodzin.

Często złożenie całego zestawu zajmuje wiele dni. To nie jest działanie dla tych, którzy oczekują szybkich efektów. To hobby dla osób wytrwałych, które wiedzą, że aby dojść do celu trzeba poświęcić wiele wysiłku. To dla miłośników tej pasji producenci wydają coraz to nowe pudełka z puzzlami. O dziwo, tacy producenci wciąż istnieją, obok producentów gier komputerowych.

puzzle układanie puzzli hobby ciekawostki zamiłowania
Układanie puzzli, to coś dla osób cierpliwych. Hobby ciekawostki

7) Układanie klocków LEGO jest dobre dla dzieci, które mają się czymś zająć i nie przeszkadzać rodzicom. Jednak niektórzy z tego nie wyrastają. Okazuje się, że może to być sposób na całkiem dobry biznes. Pudełka z zestawami klocków LEGO (głównie tych, które po zakupie jakimś cudem nigdy nie zostały otwarte, wśród kolekcjonerów (i często też bogatych snobów tęskniących za czasami dzieciństwa) osiągają kwoty liczone w setkach i tysiącach dolarów.

> Ciekawostki o Legolandach

Komiksiarze i ogrodnicy

8) Mówiąc o kolekcjonerach, nie można zapomnieć o miłośnikach komiksów. To dosyć elitarna grupa ludzi, którzy nie tylko uwielbiają podziwiać i pochłaniać treść historyjek obrazkowych oraz kolekcjonują albumy. Często mają wiedzę niemal encyklopedyczną jeśli chodzi o historię komiksu, twórców i komiksowe postacie. O swej pasji mogą opowiadać godzinami. Potrafią przebyć kilkaset kilometrów, aby odwiedzać festiwale komiksów organizowane w różnych miastach, szczególnie jeśli wśród zaproszonych gości są twórcy komiksów – ich idole. Szczególnie cenione wśród kolekcjonerów są wrysy czyli małe rysunki wraz z autografami rysowników, w ich albumach.

komiksy zbieranie komiksów historyjki obrazkowe komiks
Niektórzy miłośnicy komiksów poświęcają na swoje hobby mnóstwo czasu

9) Niektórzy robią coś, co po jakimś czasie przeradza się w życiową pasję. Tak jest np. z działkowcami i właścicielami ogrodów. Pielęgnacja roślin, komponowanie przestrzeni ogrodu z czasem staje się wielką pasją. Jej efekt potrafi zachwycić.

Torty dla kolekcjonerów i hobbystów

10) Cukiernie produkujące torty często otrzymują zamówienia na torty, które mają sprawić radość kolekcjonerom i hobbystom. W Internecie można znaleźć zdjęcia tortów mających oryginalny wygląd i zdobnictwo. Tort z naturalnej wielkości aparatem fotograficznym (w całości do zjedzenia), torty z gitarami i innymi instrumentami muzycznymi. Torty przypominające grubą księgę (dla tych, co lubią dużo czytać), w kształcie adapteru z płyną winylową, motocykla, samochodu. Robiono torty dla krzyżówkowiczów, miłośników gotowania, działkowiczów i fanów futbolu. Wprawny cukiernik – plastyk, jest w stanie zadowolić chyba każdego hobbystę, a ich najbliżsi starają się sprawić im radość, choćby poprzez zamówienie takiego tortu.

> Poznaj hobby: groundhopping

Kolekcja miłośników kolarstwa

11) Rodzina z Tarnowa kolekcjonuje przedmioty związane z kolarstwem szosowym: bidony (na niektórych są autografy kolarzy), czapeczki w których jeździli kolarze i kolarskie torby. Tych pierwszych zgromadzili ponad 1600, tych drugich ponad 300. Oczywiście każdy eksponat jest inny i są to przedmioty z całego świata. Najstarsze przedmioty z kolekcji pochodzą z końca lat 60. XX wieku. Niektóre są warte nawet 1000 zł, ale w tym hobby nie liczy się materialna wartość kolekcji.

Początkowo kolekcja mieściła się w mieszkaniu, a gdy zaczęło brakować miejsca, jej część przeniesiono na strych. Co ciekawe, kolekcjonerów takich przedmiotów w Polsce i innych krajach, jest więcej.

figurki porcelanowe kolekcja porcelany
Kiedyś osoby zamożne kolekcjonowały ręcznie wyrabiane figurki porcelanowe

Zapomniane hobby – filumenistyka

12) Dziś do zapalania papierosów, rozpalania ognisk, itp używamy głównie zapalniczek. Plajtują producenci zapałek i zapałki niemal znikły ze sprzedaży. Jednak kilkadziesiąt lat temu, jeszcze w latach 80-ych, kupowaliśmy pudełka z zapałkami (w każdym było kilkadziesiąt sztuk), wykonane z cieniutkiej sklejki drewnianej. Z przodu każda miała etykietę zapałczaną – naklejony mały obrazek i tych obrazków było bardzo dużo. Były nawet serie obrazków, niczym serie znaczków pocztowych. Etykiety z pudełek po zapałkach zbierali filumeniści.

Niektórzy zadawali sobie wiele trudu, aby w gorącej wodzie rozmiękło pudełko, dzięki czemu etykieta oddzielała się. Potem trzeba ją było umiejętnie wysuszyć, aby po wysuszeniu nie była pofałdowana.

Filumenistów było znacznie mniej niż filatelistów zbierających znaczki pocztowe. Do dziś można czasem spotkać filumenistów – zbieraczy etykiet oraz pudełek (paczek) po zapałkach. Nie tylko w Polsce.

koszulki piłkarskie piłka nożna kolekcje
Fani futbolu, klubów i reprezentacji piłkarskich, kolekcjonują koszulki i gadżety

Ciekawe hobby i kolekcjonerskie pasje

13) Wśród wielu zajęć hobbystów na końcu dodamy kilka kolejnych, o których wyżej nie wspomnieliśmy. Są to na przykład:

> Sklejanie modeli samolotów, statków, itp.
> Zbieranie koszulek piłkarskich oraz innych gadżetów o tematyce piłkarskiej.
> Zbieranie autografów znanych osób. Niektórzy uwielbiają przy okazji robić sobie przy nich zdjęcie.
> Kolekcjonowanie atlasów geograficznych, książek o określonej tematyce
> Zbieranie samochodzików, lalek, misiów, słoników, figurek.
> Kolekcjonowanie pocztówek z określonego tematu.
> Zbieranie puszek po piwie, butelek po alkoholach i napojach.
> Ustanawianie dziwnych rekordów.

Hobby ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o horrorach
> Historia fotografii
> Ciekawostki o językach świata
> Wykrywacze metalu i poszukiwacze skarbów