Podróżowanie własnym samochodem – na co trzeba uważać?

podróżowanie własnym samochodem ciekawostki

Nie jest tajemnicą, że Polacy uwielbiają swoje samochody, reagując z pewną niechęcią na możliwość przemieszczania się środkami komunikacji publicznej. Nie inaczej jest w trakcie dalekich wypraw, czy to służbowych, czy wakacyjnych. Jednak w takim przypadku konieczne są pewne przygotowania, mające zabezpieczyć podróżnych przed niemiłymi niespodziankami. Na co trzeba uważać podróżując własnym samochodem?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Jak przygotować samochód do podróży?
 • Na co zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem?
 • Czym się różnią przepisy drogowe za granicą?
 • Co trzeba mieć przy sobie, podróżując własnym samochodem?

SPIS TREŚCI

 • Przygotowanie auta do podróży
 • Przegląd auta przed wyjazdem za granicę
 • Podróżowanie własnym samochodem – planowanie

Przygotowanie auta do podróży 

Daleka podróż jest swego rodzajem sprawdzianem dla samochodu, który w żadnym wypadku nie powinien ulec uszkodzeniu. By mieć pewność, że tak się nie stanie, konieczna jest ingerencja mechanika, który sprawdzi stan pojazdu pod kątem ewentualnych usterek oraz ogólnej kondycji wszystkich podzespołów, wliczając w to także stan ogumienia.

Jest ono gwarantem bezpieczeństwa, a także komfortu podróżnych, co w kontekście wielu godzin spędzonych w pojeździe nie jest bez znaczenia. Odpowiednio dobrane opony letnie odznaczają się dobrą przyczepnością, krótką drogą hamowania oraz niską emisją hałasu wywołanego toczeniem się koła po drodze. Ważne jest także, by profil bieżnika zapewniał skuteczne odprowadzanie wody spod kół. Dzięki temu samochód zachowuje optymalne parametry trakcyjne nawet w przypadku wjechania na nawierzchnię pokrytą wodą (akwaplanacja).

Na co szczególnie należy zwrócić uwagę, przygotowując auto do wyprawy w nieznane?

Mimo że wiele z poniższych czynności doświadczony kierowca jest w stanie wykonać samodzielnie, warto przed wyjazdem skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika. Pozwoli to uniknąć pomyłek i przeoczeń, które w trasie mogłyby przysporzyć niepotrzebnych kłopotów.

Zespoły mechaniczne wymagające sprawdzenia:

 • Stan ogumienia;
 • Układ hamulcowy;
 • Zawieszenie i jego geometria;
 • Układ kierowniczy;
 • Klimatyzacja;
 • Oświetlenie;
 • Akumulator,
 • Instalacja elektryczna.

Niejako przy okazji serwisant sprawdzi poziom płynów eksploatacyjnych, zapas żarówek i bezpieczników, a także zwróci uwagę na jakość wycieraczek, które w przypadku silnej ulewy mogą mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich podróżnych.

Przegląd auta przed wyjazdem za granicę 

Wymienione wcześniej czynności warto uzupełnić o takie, których spełnienie jest wymagane prawem państwa, do którego zamierzamy się udać. Z tej przyczyny niezbędne jest zapoznanie się ze stosownymi przepisami.

Trzeba pamiętać, że zasady ruchu drogowego w innych krajach różnią się od tego, co stanowi prawo polskie i każdy przyjezdny musi się do tego dostosować.

Wypada dodać, że organy porządkowe naszych bliższych i dalszych sąsiadów wyjątkowo rygorystycznie traktują wszelkie przejawy lekceważenia przepisów, a ich nieznajomość nie jest żadnym usprawiedliwieniem.

Wyjaśnijmy, że niedopatrzenia mogą być bardzo subtelne, a jednocześnie kosztowne.

Oto kilka przykładów:

 • Zakaz posiadanie zbyt ciemnych szyb;
 • Zakaz stosowania niefabrycznego oświetlenia zewnętrznego;
 • Ograniczenia dotyczące emisji hałasu i spalin;
 • Surowe wymogi dotyczące ogumienia (np. opony. Nie mogą mieć mniej niż 4 mm bieżnika);
 • Obowiązek stosowania opon sezonowych (letnich lub zimowych);
 • Obowiązek posiadania kamizelek odblaskowych, gaśnic i apteczki;

I wiele innych.

Uwagę policjanta może zwrócić nawet nadmiar korozji na karoserii lub jakiś dodatek, niebędący wyposażeniem fabrycznym auta, nie mówiąc już o niewykupionych winietach, których sposób nabycia także jest ujęty w przepisach.

Warto też zadbać o dodatkowe ubezpieczenie obejmujące sam pojazd, jak i osoby w nim przebywające. Na wszelki wypadek miejmy pod ręką ważne numery telefonów (placówki dyplomatyczne, szpitale obsługujące karty EKUZ, punkty napraw pojazdów).

Przypominamy: karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument upoważnia do skorzystania z opieki zdrowotnej w szpitalach i placówkach medycznych na terenie państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.

Koniecznie należy zabrać ze sobą dokumenty uprawniające do prowadzenia auta oraz poświadczające fakt zawarcia polisy ubezpieczeniowej. Ważny może okazać się też dowód tożsamości. W państwach spoza strefy Schengen obowiązuje paszport.

Podróżowanie własnym samochodem – planowanie

Nawet najskrupulatniejsze przygotowania mogą okazać się niewystarczające podczas dalekiej podróży. Czasami wystarczy drobiazg, by skomplikowany układ mechaniczny, jakim jest samochód, uległ uszkodzeniu.

Przezorny kierowca powinien mieć w zanadrzu mapę rozmieszczenia profesjonalnych serwisów mechanicznych, najlepiej obejmującą obszar całego kraju. Dzięki tej zapobiegliwości kierowca poczuje się bezpiecznie nawet w przypadku nieoczekiwanej zmiany trasy.

A skoro o mapie mowa, trzeba też zaktualizować zawartość nawigacji pokładowej bądź mapek GPS w smartfonie. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to drogowcy przystępują do zmasowanych remontów, ustanawiając niezliczoną liczbę objazdów. Poza tym taka aktualizacja wzbogaci zawartość nawigacji o nowe zajazdy, stacje benzynowe i restauracje.

Przygotowania do wyjazdu własnym samochodem to wyraz odpowiedzialności, a także starania o to, by czas spędzony z najbliższymi był wspaniałą i niezapomnianą przygodą. Co prawda podróż za granicę wymaga dokładniejszego planowania, lecz w zamian można sobie pozwolić na odrobinę spontaniczności, zwiedzając Polskę. Naprawdę warto.

WP / zawsz / podróżowanie własnym samochodem