Niezwykłe fakty na temat Bierunia
Z czego słynie Bieruń ciekawostki i najważniejsze informacje na temat Bierunia. Zabytki, ciekawe miejsca, co zobaczyć
Bieruń – fakty
1) Bieruń, to 20-tysięczne miasto w woj. śląskim. Jest siedzibą powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Miasto leży 20 km od Katowic.
2) Miejscowość założono pod koniec XIII wieku. Prawa miejskie miała w latach 1387-1742, 1865-1975 i obecnie, od 1991 roku.
3) Dzielnice Bierunia, to: Bieruń Nowy Bieruń Stary, Bijasowice, Czarnuchowice, Jajosty, Kopań, Ściernie i Zabrzeg.
Bieruń zabytki, ciekawe miejsca
4) W Bieruniu stoi XVII-wieczny, drewniany kościół – sanktuarium św. Walentego, nazywany Walencikiem. Święty Walenty od 2003 r. jest patronem Bierunia. To ten sam od Walentynek.
5) Na rynku w Bieruniu od 2004 r. stoi fontanna z rzeźbami utopca, demona wodnego. Według wierzeń ludowych, Bieruń leży na terenie “żabiego kraju”, gdyż w okolicach jest wiele jezior, stawów i terenów bagiennych. Przy okazji dodamy, że na rynku w okresie międzywojennym postawiono pomnik powstańców śląskich. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej stanął ponownie, w 2004 roku.
6) W latach 1770-1776 w dzielnicy Bieruń Stary wybudowano kościół św. Bartłomieja. Od 1955 r. w okresie Bożego Narodzenia w kościele wystawiana jest ruchoma szopka. Inspiracją do jej powstania była podobna szopka ze wsi Wambierzyce (woj. dolnośląskie), którą zaczęto pokazywać od końca XIX wieku.
7) W latach 1530-1540 wykopano groblę, której zadaniem była ochrona miasta przed zalaniem wodami Wielkiego Stawu Bieruńskiego (obecnie on nie istnieje). Szeroki na 18 m, wysoki na 5 m, mający długość ponad kilometra (pierwotnie ponad 3 km) do dziś zachował się w dobrym stanie.
8) Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa stoi w dzielnicy Bieruń Nowy od 1910 roku. Początkowo, od 1922 r. był świątynią luterańską, po czym kupili go katolicy.
Bieruń ciekawostki
9) Blisko Bierunia w starożytności znajdowała się antyczna osada Leucaristus. Odnotowała to mapa Klaudiusza Ptolemeusza z 142-147 r. naszej ery.
10) Nazwa miasta Bieruń ma związek ze zwrotami: brać, pobierać. Chodzi o pobory podatków.
11) W X-XI wieku stał nieduży gród, otoczony palisadą. Obecnie w tym miejscu, na szczycie kopca stoi XIX-wieczna kapliczka św. Jana Nepomucena. To jedna z czterech jego figur w Bieruniu.
12) W Bieruniu przy ul. Granicznej 16 znajduje się Kopalnia Węgla Kamiennego Piast-Ziemowit. Została założona w 1972 r. jako KWK Bieruń Nowy.
13) Zbiornik wodny Łysina położony jest na terenie Bierunia. W wakacje, miedzy 23 czerwca a 2 września jest tu kąpielisko i infrastruktura dla osób, które chcą tu wypocząć.
14) W Bieruniu działają trzy kluby sportowe: KS Unia Bieruń Stary (założony w 1925 r.), Piast Bieruń Nowy oraz Uczniowski K.S. Maraton-Korzeniowski.pl, założony w 1999 roku.
Bieruń ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: rynek i kościół św. Bartłomieja Apostoła. Foto: Adam Mamok / cc-by sa 3.0 pl