Bytom – ciekawostki

Opera Śląska Bytom ciekawostki atrakcje miasto

Bytom ciekawostki i najważniejsze fakty o Bytomiu. Historia i zabytki Bytomia, kopalnie, piłka nożna. Z czego słynie Bytom i co ciekawego tu zobaczyć

Informacje o Bytomiu

1) Bytom, to ok. 170-tysięczne miasto w województwie śląskim.

2) Dzielnice Bytomia, to: Bobrek, Górniki, Karb, Łagiewniki, Miechowice, Osiedle gen. Jerzego Ziętka, Rozbark, Śródmieście, Stolarzowice, Stroszek-Dąbrowa Miejska, Sucha Góra, Szombierki.

Bytom ciekawostki z historii

3) Bytom został założony w XII wieku, a w 1254 r. otrzymał prawa miejskie. Jest więc jednym z najstarszych miast Górnego Śląska.

4) W 1284 r. powstało Księstwo bytomskie. W 1289 r. stało się lennem króla czeskiego.

5) Zamek Książąt Śląskich zbudowano w Bytomiu pod koniec XIII wieku. Najprawdopodobniej stał w okolicach północno-wschodniej części obecnego Placu Grunwaldzkiego i początkowo należał do księcia Kazimierza. Do połowy XIV wieku był siedzibą książąt bytomskich. Istniał do wieku XVI, potem został rozebrany, a budulec użyto do wzniesienia innych budowli.

6) Bytomski rynek wytyczono w średniowieczu. Na początku XIV w. stał na nim pierwszy ratusz. Potem wzniesiono drugi budynek ratusza, a po jego rozebraniu w latach 1877-17 wybudowano trzeci. Został zniszczony podczas II wojny światowej.

kościół św. Jacka Bytom ciekawostki atrakcje miasto
Kościół św. Jacka. Bytom ciekawostki

Huty i kopalnie w Bytomiu

7) W 1821 r. w Bytomiu powstała huta cynku Klara, a w 1835 r. huta żelaza Pokój. W 1870 r. powstała kopalnia Rozbark, w w 1872 r. kopalnia Centrum. W kolejnym roku kopalnia Szombierki.

Bytom i piłka nożna

8) 21 lutego 1919 r. założono klub sportowy Poniatowski. Nazwę szybko zmieniono na: Szombierki Bytom. W 1980 r. drużyna zdobył mistrzostwo Polski w piłce nożnej.

9) 4 stycznia 1920 r. założono klub sportowy Polonia Bytom. 42 lata później Polonia została mistrzem Polski w piłce nożnej.

Co zobaczyć w Bytomiu – zabytki Bytomia

10) Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowano w Bytomiu w XIII wieku. Potem był przebudowywany. To nie jedyny zabytkowy kościół w Bytomiu.

11) Opera Śląska w Bytomiu istnieje od 1945 roku. Znajduje się w neoklasycystycznym gmachu, wybudowanym w latach 1899-1901.

Śpiący lew Bytom ciekawostki atrakcje  miasto
Śpiący lew niedawno powrócił do rodzinnego Bytomia

Bytom ciekawostki

12) W połowie XIX w. przez bytomski rynek jeździły tramwaje.

13) Lew Śpiący, to rzeźba z brązu z 1873 r., stojąca na rynku w Bytomiu. Początkowo był częścią kilkumetrowej wysokości pomnika upamiętniającego poległych w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871). W XX wieku został przeniesiony w inne miejsce. Po odnalezieniu z 2006 r. w warszawskim ZOO, do Bytomia powrócił w 2008 r. i znów stanął na rynku.

14) Statuetki lwa (Bytomskie Lwy) od 2014 r. są przyznawane jako nagrody festiwalu Bytom Film Festival.

Bytom ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Opera Śląska w Bytomiu, foto: Nemo5576 / cc-by-sa 3.0

Zobacz też:
> Sosnowiec
> Gliwice
> Ruda Śląska