Ciekawostki o Mielcu

bazylika Mielec ciekawostki zabytki atrakcje

Informacje i ciekawostki o Mielcu. Państwowe Zakłady Lotnicze, Stal Mielec i piłka nożna, historia miasta, muzea, bazylika

1) Mielec, to 60-tysięczne miasto w woj. podkarpackim, położone w dolinie rzeki Wisłoki.

Z historii Mielca

2) Pierwsza pisemna wzmianka o Mielcu pochodzi z 1229 roku, a prawa miejskie uzyskał w 1470 roku. Co ciekawe, miasto miało się nazywać Nowy Targ (tak chciał król Kazimierz Jagiellończyk), jednak Jan Mielecki który od niego zezwolenie otrzymał, nie założył miasta. Zrobili to jego synowie: Jan i Bernardyn. Ród rodziny Mielców był właścicielem miasta do 1771 roku. Wtedy ród wygasł.

rynek Mielec ciekawostki zabytki atrakcje
Rynek w Mielcu

3) Podczas I wojny światowej Mielec kilkukrotnie był zdobywany przez wojska Rosji i Austro-Węgier. Miasto było pod ostrzałem artyleryjskim. Z tego czasu pozostało w Mielcu kilka cmentarzy wojennych.

4) W XIX wieku na rogu ul. J.Lelewela w Mielcu zbudowano synagogę. Została spalona przez Niemców 13 września 1939 r., wraz z kilkudziesięcioma Żydami znajdującymi się wewnątrz. Obecnie stoi tu pomnik.

rzeźba Lot Mielec ciekawostki zabytki atrakcje
Rzeźba Lot i Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro Park Mielec

5) W 1936 r. powstały w Mielcu Państwowe Zakłady Lotnicze, w których do września 1939 r. wyprodukowano sześć polskich bombowców, samolotów PZL P-37 Łoś. Przed zajęciem fabryki przez Niemców, 13 września zniszczono dokumentację techniczną i 2 niemal gotowe samoloty. Potem Niemcy produkowali i remontowali tu swoje samoloty wojskowe.

Po wojnie fabryka działała, produkując inne urządzenia, np. nadwozia autobusów, wozów strażackich, itp. Potem produkowane były tu kolejne modele samolotów (rosyjski An-2, Mig, Lim), obecnie produkowane są także części do śmigłowców Black Hawk.

Pałacyk Oborskich Mielec ciekawostki zabytki atrakcje
Mielec. Pałacyk Oborskich, siedziba Muzeum Regionalnego

Zabytki i muzea Mielca

6) Barokową bazylikę św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku. Bazylika na górnym zdjęciu.

7) W Pałacu Oborskich (ul. Legionistów 73) mieści się Muzeum Regionalne w Mielcu. Można tu poznać historię miasta.

8) W Mielcu mieści się też Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”.

stadion Stal Mielec ciekawostki zabytki atrakcje
Trybuny na stadionie Stali Mielec

Ciekawostki o Mielcu

9) Mielecki sport kojarzony jest głównie z piłką nożną i klubem Stal Mielec. W 1973 i 1976 r. drużyna Stali zdobyła tytuł Mistrza Polski, stadion w Mielcu był jednym z największych w kraju, a piłkarze z Mielca (np. Grzegorz Lato) grali w reprezentacji Polski.

10) W okresie wakacyjnym w Mielcu jest czynne kąpielisko przy ul. Kusocińskiego. Jest tu zespół basenów oraz boiska do siatkówki.

Ciekawostki o Mielcu: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Kroton / cc-by sa 3.0 oraz Sadurski.com
(stadion)

Zobacz też:
> Żory
> Sandomierz
> Nowy Sącz