podróże po świecie podróżnik wycieczki świat globtroter ciekawostki

8 lat podróży dookoła świata

Czas czytania:5 minut/y, 14 sekund/y

Podróże po świecie globtrotera z Polski. 6 kontynentów, kilkadziesiąt krajów świata, ponad 600 miejsc, tysiące zdjęć. Oto relacje z wybranych podróży małego obieżyświata, który przemierza świat z uśmiechem na ustach

Mały globtroter podróżuje po świecie

inęło 8 lat, gdy na nowojorskim Manhattanie stanął najmniejszy wieżowiec świata. Happening miał być jednorazowym żartem. Pudełko po paście do zębów z doklejonym uśmiechem wkrótce ruszyło w świat. W jego podróże i jego fotografowanie zaangażowali się ludzie z różnych krajów, w różnym wieku, mający różne zawody i wyznający różne religie. Te kreatywne osoby mające duże poczucie humoru, połączyła zabawa i chęć niesienia uśmiechu innym.

Symbol najbardziej wesołej organizacji świata, wymyślonej w Polsce Partii Dobrego Humoru (międzynarodowa nazwa: Good Humor Party), był (i wciąż jest) fotografowany w kolejnych zakątkach świata. Oto 10 wybranych lokalizacji, które fizycznie odwiedził, jak zawsze – bez udziału Photoshopa.

Nowy Jork Trump Tower Manhattan NYC New York City podróże po świecie świat
Nowy Jork, Piąta Aleja na Manhattanie. Przed wejściem do Trump Tower

1 – Nowy Jork, USA

Wesoły Wieżowiec odwiedzał Stany Zjednoczone wielokrotnie, a najczęściej odwiedzał Nowy Jork. Jest tu w zasadzie co roku, wciąż trafia w kolejne miejsca, a w niektórych był nawet kilka razy. Statua Wolności, Central Park, Times Square, WTC, Brooklyn Bridge, Hudson Yards, Grand Central Station, Madison Square Garden, słynne nowojorskie muzea i wieżowce. W 2019 r. ten pasjonat podróży odwiedził też turniej tenisowy US Open. Z dużej liczby zdjęć wybraliśmy foto zrobione na Piątej Alei, przed wieżowcem Trump Tower. Dlaczego akurat to? Może dlatego, że było… najmniej ciekawe ze wszystkich zrobionych w “Wielkim Jabłku”!

2 – Singapur

Podróżujący po świecie globtroter znów wybiera się do Singapuru (jest tam po prostu pięknie), a z wielu zdjęć z jego drugiej podróży wybraliśmy najczęściej fotografowane tutaj miejsce: hotel Marina Bay i lwa Merliona. Wesoły Wieżowiec skąpał się w wodzie tryskającej z jego pyska.

Singapur Singapore Marina Bay Merlion podróże po świecie świat globtroter wycieczka
Singapur. Słynny Merlion oraz hotel Marina Bay, na którym “zacumowała” łódź

3 – Miyajima, Japonia

Z pierwszej podróży uśmiechnietego wagabundy do Japonii wybraliśmy nie Tokio, Hiroshimę, Osakę czy Kyoto (wymieniamy tylko te najbardziej znane miasta), ale Miyajimę. Brama torii na wyspie Miyajima jest jedną z najbardziej znanych destynacji turystycznych w Japonii. Destynacją, o której marzy wiele podróżujących po świecie osób.

Miyajima Japonia Japan Nippon podróże po świecie świat
Miyajima w Japonii i chyba najsłynniejsza japońska brama torii

4 – Wenecja, Włochy

Pora na pierwsze miejsce w Europie. Spośród kilkunastu miast Italii które odwiedził mały globtroter (wymieńmy tylko Rzym, Florencję, Turyn, Mediolan i Padwę), do niniejszego zestawienia wybraliśmy włoską Wenecję. Zabytkowe domy zbudowane na palach, łodzie oraz woda. Wesołego podróżnika na wycieczkę do Wenecji zabrał rumuński artysta Doru Axinte.

Wenecja Włochy Venice Italy podróże po świecie świat
A tu wspomnienie po podróży do włoskiej Wenecji

5 – Santiago, Chile

Przenosimy się do Ameryki Południowej, do stolicy Chile. Spośród dużej liczby interesujących miejsc w Santiago które odwiedził mały pasjonat podróży i dużej ilości zdjęć, wybraliśmy coś, czego raczej nie znajdziesz w przewodnikach czy na blogach. Oto Templo Bahai – otwarta pod koniec 2016 r. świątynia kultu bahaizmu, zbudowana z białego marmuru. Wkrótce w Sadurski.com napiszemy o niej więcej, jak również o najciekawszych miejscach w Santiago i związanych z nimi ciekawostkach.

Santiago Chile Templo Bahai podróże po świecie świat
Templo Bahai na obrzeżu miasta Santiago, stolicy Chile

6 – Rio de Janeiro, Brazylia

Zostańmy na chwilę w Ameryce Południowej. Wprawdzie stolicą Brazylii jest Brasilia, jednak najsłynniejszym miastem tego kraju jest Rio de Janeiro. Oczywiście podróżujący po świecie Happy Skyscraper odwiedził słynną figurę Chrystusa Króla (stosowne foto w archiwum i na Instagramie), ale tę figurę zna każdy. Popatrzcie na panoramę Rio i wzgórze, na którym stoi Chrystus – tak, jak to wcześniej zrobił nasz mały podróżnik uwieczniony na zdjęciu. W tę daleką podróż zabrali go Ola i Leo Kupis aż z Nowej Zelandii.

Rio de Janeiro Brazylia podróże po świecie świat
Kolejne podróż. Rio de Janeiro w Brazylii, widziane z pokładu samolotu

7 – El Robe, Kostaryka

Uśmiechnięty globtroter nie tylko poznaje nowe miejsca świata. Czasami wyleguje się też na mniej lub bardziej egzotycznych plażach, wśród palm. Ameryka Środkowa, Południowa, Pacyfik, Hawaje, Daleki Wschód… Wybraliśmy zdjęcie z Kostaryki (Ameryka Środkowa), z miejscowości El Robe.

El Robe Kostaryka podróże po świecie świat
Intensywnie podróżując po świecie warto czasami wypocząć. El Robe, Kostaryka

8 – Gwatemala

Zostańmy na chwilę w Ameryce Środkowej. Mały podróżnik wraz z Marzeną Myszkowską z USA przemierzył granicę Gwatemali i Salwadoru (mamy stosowne zdjęcie), a potem trafił w okolice wulkanów. Jednym z nich był Volcán de Aqua (3760 m n.p.m.), znajdujący się nieopodal zabytkowego miasta Antigua Guatemala.

Gwatemala wulkan de Aqua podróże po świecie świat
Nasz globtroter w Gwatemali, przed wulkanem de Aqua

9 – Agra, Indie

Dzięki indyjskiemu artyście, który nazywa się Santosh Paliwal, mały obieżyświat odwiedził wiele miejsc w Indiach. Poznał tutejsze zwyczaje kulturalne i religijne. Był fotografowany z buddyjskim mnichem, ze słynnymi indyjskimi artystami, trafił nawet do jednej z stacji telewizyjnych. Nie pokażemy tu zdjęć z New Delhistolicy Indii, z zabytkowych miejsc w innych miast, ani z egzotycznych miejsc, w których uśmiechnięty globtroter był fotografowany. Wybraliśmy widok, który kojarzy wielu wycieczkowiczów na świecie. Taj Mahal (Tadź Mahal) w mieście Agra, to mauzoleum wybudowane po śmierci żony pogrążonego w smutku Szahdżahana, XVII-wiecznego władcy imperium.

Agra Indie Tadź Mahal podróże po świecie świat
Z podróży po Indiach, wybraliśmy zdjęcie Tadź Mahal w mieście Agra

10 – Wschowa, Polska

Na koniec chociaż jedno zdjęcie z Polski. To dopiero dylemat – przecież Wesoły Wieżowiec odwiedza swą rodzinną Polskę najczęściej. Postanowiliśmy nie pokazywać zdjęć z dużych, znanych miast, znanych zabytków, stadionów czy zamków, ale jakiś mniej znany widok. Aby je sobie przypomnieć, zajrzeliśmy na profil WW na Instagramie. Oto zdjęcie z wycieczki do kilkunastotysięcznego miasta Wschowa, w województwie lubuskim.

Wschowa Polska podróże po świecie świat
Nie tylko dalekie podróże po świecie. Na rynku w mieście Wschowa

Podróżnicze podsumowanie

Jak podsumować w 10. zdjęciach kilkaset podróży Wesołego Wieżowca, nie wspominając o wielu interesujących miejscach? Australia, Indonezja, prawie wszystkie kraje Europy, Republika Południowej Afryki, Chiny, Moskwa, Korea Południowa, Argentyna, Armenia, Nowa Zelandia, Kuba, wyspy Azory, Fiji, Hollywood, TurcjaZdjęcia z tych podróży udostępnialiśmy w portalach społecznościowych, o części pisaliśmy w Sadurski.com. Mamy też zestawienie jego wszystkich dotychczasowych wypraw podróżniczych.

Przed naszym pasjonatem dalekich wypraw wciąż wiele wspaniałych destynacji. Nie tylko siódmy kontynent, Antarktyda. Jeśli też lubisz podróżować i chciałbyś włączyć się do zabawy czyli w kolejnych ciekawych miejscach sfotografować Wesołego Wieżowca (i dzięki temu otrzymać legitymację Partii Dobrego Humoru, której jest symbolem) – przed podróżą wydrukuj z sieci gotowy model, sklej go i weź w podróż. Informacji udziela też pomysłodawca akcji, satyryk Szczepan Sadurski (e-mail na podstronie: Kontakt).

happy skyscraper happy tower wesoły wieżowiec
About Happy Skyscraper

Współpraca

Chciałbyś napisać coś na temat podróży Wesołego Wieżowca? Chętnie udostępnimy informacje i wybrane zdjęcia. A może chcesz zrobić wywiad z pomysłodawcą tych niezwykłych podróży albo masz pomysł na ciekawą współpracę? Zapraszamy do kontaktu.

Podróże po świecie: (c) Sadurski.com

Krzywa Wieża Ząbkowice Śląskie Dolny Śląsk ciekawostki zabytki atrakcje Poprzedni post Ząbkowice Śląskie czyli Frankenstein – ciekawostki
polskie wesele trendy weselne ślub para młoda atrakcje ciekawostki Następny post Wesele. 5 nowych trendów, które musisz znać