Brazylia – jakie miejsca odwiedził Wesoły Wieżowiec?

ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć

Brazylia ciekawostki, miasta Brazylii, co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca w Brazylii. Wesoły Wieżowiec zaprasza do Brazylii!

Brazylia, największe państwo Ameryki Południowej (zajmuje prawie połowę powierzchni kontynentu). To równocześnie najliczniejsze (193 miliony mieszkańców) państwo Ameryki Południowej. Brazylia na świecie słynie m.in. ze wspaniałego karnawału oraz wielkiego pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, a także z narodowej reprezentacji piłkarskiej, odnoszącej wielkie sukcesy (pięciokrotne mistrzostwo świata). Wszyscy wiemy, że Brazylijczycy kochają futbol, a każdy na świecie zna Pelé. W Brazylii mieszka duża liczba osób, których przodkowie pochodzą z Polski. Według różnych statystyk, osób pochodzenia polskiego jest tu od 800 tysięcy do 3. milionów.

Sao Paulo

Sao Paulo, to nie tylko największe miasto Brazylii, ale także całej Ameryki Południowej. Mieszka tu ok. 12 milionów osób. W całej aglomeracji Sao Paulo mieszka 21 milionów ludzi, zatem jest to jeden z największych zespołów miejskich świata. Miasto Sao Paulo jest stolicą stanu o tej samej nazwie.

Sao Paulo leży niedaleko wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, nad rzeką Tiete, która jest dopływem Parany. Stąd jest 400 kilometrów od Rio de Janeiro i 1030 kilometrów do Brasilii, stolicy kraju. W Sao Paulo znajduje się konsulat generalny Rzeczpospolitej Polskiej.

Sao Paulo ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć

Sao Paulo – palmy i wieżowce. Brazylia ciekawe miejsca

Z historii Sao Paulo

W 1554 roku przybyli tu Jezuici i założyli misję świętego Pawła (stąd nazwa miasta), natomiast Sao Paulo prawa miejskie uzyskało w 1712 roku. W XIX wieku Sao Paulo było centrum handlu kawą, a po doprowadzeniu linii kolejowej w 1867 r. miasto zaczęło szybko się rozrastać.

Więcej o Sao Paulo

• Sao Paulo zostało założone w 1554 roku jako misja jezuicka świętego Pawła (po portugalsku: Sao Paulo – stąd nazwa miasta).
• W Sao Paulo jest metro oraz dwa porty lotnicze: port lotniczy Sao Paulo-Guarulhos i port lotniczy Sao Paulo-Congonhas.
• Mają tu siedzibę kluby piłkarskie: Sao Paulo FC, Palmeiras, Corinthians, Portuguesa, Juventus, Nacional, Audax.
• W Sao Paulo znajduje się tor wyścigów Formuły 1.

Fortaleza ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć

Na plaży w Fortaleza. Brazylia ciekawe miejsca

Fortaleza

Fortaleza (po polsku: Twierdza), to stolica regionu Ceará w Brazylii, położona nad Oceanem Atlantyckim. Stąd do Brasilii, stolicy państwa, jest blisko 2300 kilometrów. W Fortalezie mieszka 2,5 miliona osób. Są tu piękne plaże i w wakacje przejeżdża tu wielu turystów. To także duże centrum finansowe i kulturalne. Jednym ze stadionów na którym rozgrywano piłkarski mundial 2014, jest Estádio Castelao w Fortalezie, mający pojemność ponad 58 tysięcy miejsc.

Wesoły Wieżowiec stanął na plaży, a w tle widzimy wieżowce miasta Fortaleza. Zdjęcie nadesłał Newton Silva – dziennikarz i karykaturzysta z Fortalezy.

Guaruja ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć

Plaża w Guaruja nad Oceanem Atlantyckim. Brazylia ciekawe miejsca

Guarujá

Brazylijskie miasto Guarujá (po polsku: Wąska Ścieżka), nazywane „Perłą Atlantyku” ma 300 tys. mieszkańców. Leży nad Oceanem Atlantyckim, w stanie Sao Paulo. Miasto żyje głównie z turystyki (jest tu kilka dużych plaż), a autostradą z Sao Paulo można tu przyjechać w niecałą godzinę. Wesoły Wieżowiec przybył tu i byczył się na plaży, jak większość turystów w Guarujá.

Campinas ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć

Obok centrum handlowego w Campinas. Brazylia ciekawe miejsca

Campinas

Liczące ponad milion mieszkańców miasto Campinas, leży 100 kilometrów na północ od Sao Paulo. Miejsce zasiedlono w XVII wieku, a prawa miejskie Campinas otrzymało w 1774 roku. Miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym i dużym węzłem komunikacyjnym; jest tu międzynarodowy port lotniczy. Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec został sfotografowany obok kanarka (canarinho) stojącego na wieży, zapraszającego do centrum handlowego Dom Pedro.

Praia Grande ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć

Plaża Praia Grande niedaleko Sao Paulo. Brazylia ciekawe miejsca

Praia Grande

Praia Grande (po polsku: Wielka Plaża), to jeden z powiatów stanu Sao Paulo w Brazylii. Był to jeden z pierwszych obszarów skolonizowanych przez Portugalczyków w I połowie XVI wieku. Praia Grande, to także miasto w Brazylii, liczące blisko ćwierć miliona mieszkańców. Jest położone nad Oceanem Atlantyckim, kilkadziesiąt kilometrów od Sao Paulo. Wiele osób żyje tu z turystyki, a miasto (które odwiedza 1,5 miliona turystów rocznie) słynie m.in. z pięknej, szerokiej plaży, wzdłuż której stoją wysokie budynki, m.in. hotele.

Santos ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć

Miasto Santos nocą Brazylia ciekawe miejsca

Santos

Portowe miasto Santos nad Atlantykiem zostało założone w 1546 r. Znajduje się w prowincji Sao Paulo i ma ponad 400 tys. mieszkańców. Częściowo leży na wyspie Sao Vicente (Saint Vincent). Jest tu Muzeum Kawy, pomnik piłki nożnej (w tutejszym klubie Santos Futebol Clube czyli Santos FC grał słynny Pelé) oraz największy nadmorski ogród na świecie. Jest tu również największy port morski w Ameryce Łacińskiej, z którego wyruszają statki załadowane kawą, stalą, cytrusami i bawełną.

Rio de Janeiro ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć

Panorama Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

Wesoły Wieżowiec odwiedził też Rio de Janeiro i stanął obok słynnej figury Chrystusa. Napiszemy o tym oddzielnie.

Wszystkie zdjęcia (z wyjątkiem Fortalezy) otrzymaliśmy od Oli i Leo Kupisów, ambasadorów Partii Dobrego Humoru w Nowej Zelandii.

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower