starostwo Olecko ciekawostki atrakcje zabytki

Olecko – fakty i ciekawostki o mieście

Czas czytania:1 minut/y, 49 sekund/y

Z czego słynie Olecko ciekawostki, zabytki i atrakcje miasta

Olecko – fakty

1) Olecko, to 17-tysięczne miasto w woj. warmińsko-mazurskim, nad rzeką Legą i jeziorem Oleckim Wielkim. Jest siedzibą powiatu oleckiego i gminy Olecko.

2) Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1560 roku. Pierwszym budynkiem, który tu wzniesiono, był zameczek myśliwski Olecko. Podobno właśnie w tym samym roku spotkali się tu na polowaniu książę Albrecht i król Zygmunt August. Miasto początkowo nazwano Margrabów od tego, że książę Albrecht był margrabią.

Olecko zabytki, ciekawe miejsca, co zobaczyć

3) Rynek w Olecku ma kształt nieregularnego trapezu, o rozmiarach 255 x 215 x 228 x 225 metrów. To powoduje, ze jest jednym z najciekawszych rynków w Europie.

4) Neogotycki budynek starostwa powiatowego z 1897 roku (obecnie jest w nim szkoła) zbudowano w miejscu, gdzie niegdyś stał zamek wzniesiony w XVII wieku.

5) Olecka Izba Historyczna (Pl. Wolności 22) działa od 2010 r. To miejska placówka znajdująca się na drugim piętrze Regionalnego Ośrodka Kultury “Mazury Garbate”. Gromadzi zbiory historyczne.

Plac Wolności Olecko ciekawostki atrakcje zabytki
Plac Wolności, foto: geo573 / cc by-sa 3.0. Olecko ciekawostki

6) Jezioro Olecko Wielkie ma 2 km² powierzchni i jest jednym z jezior Pojezierza Mazurskiego. Zasilają je rzeki: Lega i Możanka. Jest tu plaża, molo i edukacyjny szlak spacerowy. Obok są też obiekty sportowe.

7) Neogotycki Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Zamkowa) zbudowano w latach 1859-1861. Wieżę dodano w 1920 roku.

8) Park miejski do 1945 r. nosił nazwę: Park Hindenburga. W parku od 1927 r. znajduje się monumentalny pomnik-mauzoleum żołnierzy niemieckich, którzy polegli w okolicach Olecka w 1914 roku.

Olecko ciekawostki

9) Na początku XX wieku niemal 40% mieszkańców Olecka było ewangelikami.

10) Podczas kampanii napoleońskiej, w Olecku kwaterowały wojska dowodzone przez generała Józefa Zajączka i generała Jana Henryka Dąbrowskiego.

11) Olecko Wąskotorowe, to stacja kolei wąskotorowej, kursującej po woj. warmińsko-mazurskim, w latach 1911-1945.

12) Przystanek Olecko, to coroczny cykl imprez odbywających się na przełomie lipca i sierpnia, od 1994 roku.

13) Urząd Miejski znajduje się przy placu Wolności 3, a przy ul. Kościuszki mieści się siedziba Nadleśnictwa Olecko.

Olecko ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: dawny budynek starostwa. Foto: S.Czachorowski / cc-by-sa 4.0

Zobacz też:
> Szczytno
> Ryn

kolor farby koloryzacja włosów Poprzedni post Jak dobrać kolor farby do koloryzacji włosów? Sprawdzone metody!
zaręczyny pierścionek zaręczynowy pierścionki zaręczynowe Następny post Pierścionki zaręczynowe – niełatwy wybór z myślą o przyszłości