Mikronezja – państwo w Oceanii

folklor ludność Mikronezja państwo wyspy ciekawostki informacje

Mikronezja. Najważniejsze informacje i ciekawostki o Mikronezji

Mikronezja – ciekawostki

1) Mikronezja (Sfederowane Stany Mikronezji), to republika federalna, państwo na Oceanie Spokojnym. Jest położona na 607. wyspach, rozciągających się na długości 2900 km, wzdłuż archipelagu Karolinów, na wschód od Filipin.

2) W skład federacji wchodzą 4 stany (dystrykty):
Chuuk – stolica: Weno,
Kosrae – stolica: Tofol,
Pohnpei – stolica: Kolonia (foto niżej),
Yap – stolica: Colonia.

flaga Mikronezja państwo wyspy ciekawostki informacje
Flaga Mikronezji. Gwiazdy symbolizują jej 4 dystrykty

3) Ponad połowa mieszkańców Mikronezji (ich liczba przekracza 100 tysięcy), to katolicy. Językiem urzędowym jest angielski, a walutą jest dolar amerykański.

4) Stolicą Mikronezji jest miasto Palikir, leżący na wyspie Pohnpei. To drugie pod względem liczby ludności miasto tego kraju. Mieszka tu ok. 5 tys. ludzi. To ośrodek turystyczny, jest tu międzynarodowy port lotniczy.

Mikronezja państwo wyspy ciekawostki mapa informacje
Mapa Mikronezji (wyspy na czerwono). Widoczne też: Indonezja, Filipiny, Tajwan i Chiny

Mikronezja – kolejne ciekawostki

5) W Mikronezji jest klimat tropikalny, występują wysokie temperatury oraz obfite opady deszczu. Występują też pory suche. Zdarzają się tajfuny.

6) Władzę w Mikronezji sprawuje prezydent. Jest jednoizbowy Kongres, składający się z 14. senatorów. Oficjalnie nie ma partii politycznych.

7) Gospodarka Mikronezji, to głównie rolnictwo i rybołówstwo. Jest zbierane guano (odchody ptaków morskich). Duży potencjał turystyczny nie jest wykorzystywany, z powodu braku inwestycji. Mikronezja otrzymuje dużą pomoc finansową z USA.

8) Najwyższym punktem kraju jest Mount Nanlaud (782 m n.p.m.). Góra leży w centralnej części wyspy Pohnpei.

miasto Kolonia wyspa Pohnpei Mikronezja państwo wyspy ciekawostki informacje
Mikronezja. Miasto Kolonia na największej wyspie, Pohnpei

Z historii Mikronezji

9) Przodkowie obecnych mieszkańców Mikronezji osiedlili się tu 4 tys. lat temu. W 1899 r. pojawili się tu Niemcy, od 1914 r. Japończycy. W pobliżu wyspy Truk Japończycy mieli tu bazę swojej floty. W lutym 1944 r. miała tu miejsce jedna z najważniejszych bitew morskich II wojny światowej. Podczas Operacji Hailstone Amerykanie uderzyli na japońską bazę, niszcząc szereg okrętów i ponad 250 samolotów japońskich, przy niedużych stratach własnych.

10) W 1979 r. cztery dystrykty zatwierdziły konstytucję (10 maja obchodzony tu jest Dzień Konstytucji), przyjmując nazwę Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od 1986 r. Mikronezja pozostaje w wolnym stowarzyszeniu ze Stanami Zjednoczonymi.

Ciekawostki o Mikronezji: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: folklor Mikronezji. Foto: Crescentnmoon52 / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Tuvalu
> Ngerulmud, stolica Palau
> Palau