kapitol Ngerulmud stolica Palau ciekawostki

Palau – wyspiarskie państwo w Oceanii

Czas czytania:1 minut/y, 49 sekund/y

Poznaj państewko Palau. Najważniejsze informacje i ciekawostki w skrócie

Palau i jego historia

1) Palau, pełna nazwa: Republika Palau (Republic of Palau), to wyspiarskie państwo na Oceanie Spokojnym, w którego skład wchodzi ponad 250 wysp. Tylko 8 z nich jest zamieszkałych na stałe.

2) W Palau mieszka ponad 20 tys. ludzi.

3) Największe wyspy państwa Plau, to Babeldaob (5. tys ludności, 331 km² – czyli ponad 70% powierzchni całego państwa) i Koror (7,8 km², ponad 10 tys. ludności). Są położone w zachodniej części archipelagu Karoliny.

4) Z Palau najbliżej do Filipin (ok. 800 km). Do Guam jest ponad 1150 km, a do Tokio 3200 km.

5) Pierwszy na wyspy dotarł hiszpański podróżnik i odkrywca Ruy López de Villalobos. Było to w 1543 roku.

Melekeok plaża wyspa Babeldaob Palau ciekawostki
Melekeok. Plaża na wyspie Babeldaob

6) Do 1899 r. wyspy były zamorską posiadłością Hiszpanii. Potem kupili je od Hiszpanii Niemcy i zaczęli wydobywać boksyty (rudy aluminium). Niedługo potem, w 1914 r. wyspy przejęła Japonia. W 1944 r. po bitwie o Peleliu zdobyli je Amerykanie. W 1978 r. ustanowiono tu nowe państwo, w 1980 r. uchwalono konstytucję, a od oficjalnie 1994 r. uzyskało niepodległość. W tym samym roku Palau zostało członkiem ONZ.

Ciekawostki o Palau

7) Palau najsilniejsze związki utrzymuje ze Stanami Zjednoczonymi (jego polityka zagraniczna i obronna podlega USA). Głową państwa i szefem rządu jest prezydent, wybierany na kadencję 4-letnią w wyborach powszechnych.

8) Stolicą Palau od 2006 r. jest malutka miejscowość Ngerulmud, w której mieszka mniej niż pół tysiąca ludzi. Głównym, a w zasadzie jedynym budynkiem stolicy jest okazały budynek rządowy – National Capitol Complex. (na górnym zdjęciu)

Palau lotnisko Koror wyspa Babelthuap ciekawostki
Wyspa Babelthuap, port lotniczy Koror

9) Mieszkańcy mówią językiem palau, dominującą religią jest chrześcijaństwo. Średnia roczna temperatura, to 28 °C, a wśród żyjących tu ciekawych zwierząt warto wymienić krokodyla różańcowego (Crocodylus porosus).

10) Palau administracyjnie podzielone jest na 16 stanów. Są to: Aimeliik, Airai, Angaur, Hatohobei, Kayangel, Koror, Melekeok, Ngaraard, Ngarchelong, Ngardmau, Ngaremlengui, Ngatpang, Ngchesar, Ngiwal, Peleliu i Sonsorol.

11) Największym lotniskiem w państwie jest międzynarodowy port lotniczy Koror znajduje się na wyspie Babelthuap. Wyspa połączona jest mostem z sąsiednia wyspą, Koror – stąd nazwa lotniska.

Palau ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Tuvalu
> Oceania – ciekawostki
> Nowa Zelandia

humor najkrótsze dowcipy o ZSRR humor Rosja kawały Poprzedni post Najkrótsze dowcipy o Rosji i ZSRR
wymiana szybki w iPhone Następny post Wymiana szybki w iPhone’ach – co warto wiedzieć?