wyspa Funafuti Tuvalu ciekawostki atrakcje

Tuvalu – najrzadziej odwiedzany kraj świata

Czas czytania:3 minut/y, 49 sekund/y

Jedni jeżdżąc po świecie lubią odwiedzać miejsca sprawdzone. Inni wolą oryginalność – miejsca, które odwiedza mało turystów. Jaki kraj odwiedza zaledwie 2 tysiące turystów rocznie? Ciekawostki o Tuvalu

Tuvalu – informacje

1) Tuvalu, to państewko wyspiarskie na Oceanie Spokojnym. Na wschód od Australii, w Polinezji, niedaleko trochę popularniejszego państewka wyspiarskiego, Fidżi. To oznacza, że jeśli mieszkasz we wschodniej Australii – masz tu znacznie bliżej niż choćby z Europy czy USA.

2) Tuvalu obejmuje 6 atoli i 3 wyspy, a wszystko to tworzy archipelag Wysp Lagunowych (Tuvalu Islands). Największą wyspą jest Vaitupu (4,9 km²).

3) Podział administracyjny kraju pokrywa się z liczbą 6. atoli i 3. wysp. W sumie jest 9 dystryktów.

4) Łączna powierzchnia państwa Tuvalu (Tuwalu), kiedyś nazywanego Terytorium Tuvalu lub Wyspami Ellice, wynosi 25,63 km².

flaga Tuvalu ciekawostki atrakcje
Flaga Tuvalu

5) W Tuvalu mieszka trochę ponad 10 tysięcy ludzi.

6) Panuje tu klimat tropikalny. Średnia roczna temperatura, to ok. 30 stopni Celsjusza. Od listopada do kwietnia występują tu częste, na szczęście słabe huragany tropikalne.

7) W Tuvalu są dwa języki urzędowe: tuvalu i angielski.

8) Walutą jest dolar tuwalski, ale można też płacić dolarami australijskimi.

Tuvalu gospodarka waluta monety ciekawostki
Monety na Tuvalu

Tuvalu i polityka

9) Tuvalu, to monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest aktualny władca Anglii, czyli obecnie królowa Elżbieta II. Jej przedstawicielem na wyspach jest gubernator generalny.

10) Parlament (Fale I Fono) jest 15-osobowy. Zasiadają w nim parlamentarzyści niezależni, gdyż w Tuvalu nie ma partii politycznych.

11) Najważniejszym aktem prawnym Tuvalu jest konstytucja, uchwalona w 1978 roku. Świętem narodowym jest Dzień Niepodległości (1 października).

rząd polityka Tuvalu ciekawostki atrakcje
Gmach rządu Tuvalu. Foto: lirneasia / cc-by sa 2.0

Stolica Tuvalu – Vaiaku

12) Ponad połowa mieszkańców kraju mieszka w stolicy, mieście Vaiaku, na wyspie Fongafale. Są tu budynki rządowe, jeden bank (National Bank of Tuvalu), jeden hotel, jeden szpital (Princess Margaret Hospital, zbudowany w 2003 r.) oraz port lotniczy.

13) Vaiaku Lagi Hotel, to jedyny hotel w całym państwie Tuvalu. Znajduje się w stolicy tego kraju, w Vaiaku. Jest tu 16 pokoi. Niedużo, ale więcej nie trzeba. Jeśli masz szczęście, z okna twojego pokoju możesz podziwiać widok na atol Funafuti.

W hotelu są także restauracja i sala konferencyjna na 60 osób. Obecnie hotel należy do państwa, choć gdy został zbudowany w 1993 r., powstał za pieniądze Tajwanu (Chiny).

14) Hotel znajduje się zaledwie 50 metrów od (jedynego w kraju) portu lotniczego Funafuti. Można stąd dotrzeć do dwóch miejsc świata: Suwa i Nadi. Oba znajdują się w Republice Fidżi.

Port istnieje dlatego, gdyż podczas II wojny światowej Amerykanie założyli tu bazę lotniczą.

Funafuti lotnisko Tuvalu ciekawostki atrakcje
Funafuti International Airport. Foto: lirneasia / cc-by sa 2.0

Tuvalu ciekawostki z historii

15) Pierwszym który przybył tu z Europy, był Hiszpan Alvaro Mendana de Neyra. Było to w roku 1568. W 1764 r. przybył tu Brytyjczyk John Byron. Odtąd Brytyjczycy zadomowili się tu na dobre. Od 1877 r. wyspy trafiły pod zarząd Brytyjskiej Wysokiej Komisji Zachodniego Pacyfiku. W latach 1942-1943 wyspy opanowali Japończycy, potem odbiły je wojska amerykańskie.

16) Chrześcijaństwo pojawiło się w Tuvalu w 1861 r. Elekana, diakon kościoła kongregacyjnego z Manihiki (Wyspy Cooka) wskutek sztormu trafił na Nukulaelae. Wkrótce zaczął nawracać miejscową ludność na chrześcijaństwo.

17) 1 października 1978 mieszkańcy ogłosili swą niezależność od Wielkiej Brytanii, a wyspy zmieniły nazwę na Tuvalu.

Funafuti lotnisko Tuvalu ciekawostki atrakcje
Samolot na Funafuti, jedynym lotnisku w Tuvalu

Ciekawostki o Tuvalu

18) Na wyspach wchodzących w skład Tuvalu nie występują rzeki. Do specjalnych zbiorników zbierana jest deszczówka.

19) Tuvalu nie ma swojej armii. W razie czego obroni je wojsko Australii.

20) Mniej niż połowa powierzchni wysp jest porośnięta lasami (w 2003 r. było to 43%).

21) 95% mieszkańców Tuvalu, to protestanci. Głównie kongregacjonaliści (The Congregational Christian Church of Tuvalu); jest to państwowy Kościół Tuvalu.

22) W Tuvalu nie ma żadnych bogactw naturalnych, gospodarka kraju, to głównie rolnictwo (m.in. kokosy, banany, owoce tropikalne) i rybołówstwo.

23) Szkolnictwo podstawowe w Tuvalu dla dzieci w wieku 6-13 lat jest bezpłatne i obowiązkowe. W kraju działa jedna szkoła średnia, dwie szkoły podstawowe i osiem przedszkoli (choć możliwe, że te dane obecnie nie są w pełni aktualne).

24) W Tuvalu jest 22 km utwardzonych dróg (dane z 2013 r.), więc możliwe że obecnie nich długość jest większa.

25) W 2008 r. Tuvalu po raz pierwszy wysłało swoich sportowców na Igrzyska Olimpijskie. Była to trójka sportowców (dwóch panów – lekkoatletyka i podnoszenie ciężarów i jedna pani – lekkoatletyka. Cztery lata wcześniej powstał Narodowy Komitet Olimpijski Tuvalu.

Asenate Manoa biegła na 100 metrów. Na metę dotarła ostatnia, ale i tak poprawiła rekord kraju (czas 14,05 s.)

Tuvalu ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcie na górze: Davidarfonjones / cc-by sa 3.0

Zobacz też:
> Nowa Zelandia ciekawostki
> Australia
> Canberra, stolica Australii

kredyty ciekawostki środki na koncie kredyt Poprzedni post Skończyły ci się środki na koncie? Kredyt i przelew
jak dopasować sukienki do sylwetki Następny post Jak dopasować sukienkę do sylwetki?