
Kiedy powstało miasto Canberra i dlaczego zostało stolicą Australii? Co warto zobaczyć w Canberze? Ciekawostki o stolicy Australii
Canberra – informacje
1) W Canberze mieszka ponad 450 tys. mieszkańców. Jest to ósme miasto Australii, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Równocześnie największe miasto kraju, nie położone nad oceanem. Znajduje się ok. 150 km od wybrzeża.
2) Canberra pochodzi od od słowa Kanberra, co w indiańskim dialekcie oznacza: Miejsce spotkań.
3) Canberra, to duży węzeł drogowy oraz międzynarodowy port lotniczy. Odwiedza ją ponad pół miliona turystów rocznie.
4) Canberra nie ma władz miasta. Władzę sprawuje Zgromadzenie Ustawodawcze Australijskiego Terytorium Stołecznego, a personalnie Gubernator Australii.
5) Dzielnice mieszkalne Canberry, to: Canberra Central, Woden Valley, Belconnen, Weston Creek,Tuggeranong i Gungahlin.

Canberra – z historii miasta
6) Według odkryć archeologicznych, tereny były zamieszkiwane 21 tys. lat temu. Europejska kolonizacja zaczęła się dwa wieki temu. W latach 1820–1824 w te okolice dotarły cztery wyprawy.
7) W 1823 r. na półwyspie Acton założono gospodarstwo, w którym hodowano owce. W 1826 r. jego właściciel, Joshua John Moore nazwał je Canberry. Obecnie dom jego rodziny znajduje się w Duntroon, na przedmieściach Canberry.
8) Urbanista, który zaplanował Canberrę – W.B.Griffin, nazwał ją: Bush Capital (Stolica w buszu). Więcej o powstaniu miasta – niżej.
9) Oficjalnie Canberra została stolicą Australii 9 maja 1927 roku. Tego dnia z Sydney przeniesiono tu parlament.
10) Rozwój miasta zahamował wielki kryzys lat 30. XX wieku oraz II wojna światowa. Zrezygnowano wtedy m.in. z zakończenia budowy katolickiej i anglikańskiej katedry.

Parlament Australii
11) Obecny gmach parlamentu w Canberrze wybudowano w latach 1981-1988, a jego projektantem jest Walter Burley Griffin. Ma kształt bumerangu i stoi na wzgórzu Capitol, w centrum miasta. Koszt budowy wyniósł 1,1 mld dolarów australijskich i był wtedy najdroższym budynkiem półkuli południowej. W uroczystym otwarciu 9 maja 1988 r. uczestniczyła brytyjska królowa Elżbieta II.
Gmach jest otwarty dla zwiedzających. Stoi przed nim maszt z flagą, który ma wysokość 81. metrów. Nocą fasada jest pięknie podświetlona i odbija się w wodzie.

Canberra – co warto zobaczyć?
12) Fontanna w Canberze, zbudowana w 1970 roku, wyrzuca wodę na wysokość 147 metrów.
13) Główną rzymskokatolicką świątynią Canberry jest neogotycka Katedra św. Krzysztofa, w dzielnicy Manuka. Kościół otwarto w 1939 roku.
14) Australijska Galeria Narodowa (National Gallery of Australia) w Canberrze, to największe muzeum w Australii. Wśród ponad 166 tys. eksponatów, jest wiele prezentujących sztukę aborygeńską. Wstęp jest bezpłatny.

15) W Canberrze jest też National Muzeum of Australia (Narodowe Muzeum Australii).
16) W samym centrum miasta Canberra stworzono sztuczny zbiornik wodny, który podzielił miasto na dwie części. Zbudowano go w latach 1960-63, na rzece Molonglo. To jezioro nazywa się Burley-Griffin, na cześć jednego z twórców planów miasta.
17) Australian War Memorial, to pomnik-muzeum, otwarty w 1941 roku, upamiętniający ofiary wojen. Jego główną częścią jest muzeum wojska. Gmach jest widoczny z budynku parlamentu.

18) Na obrzeżach miasta Canberra znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Mount Stromlo (Mount Stromlo Observatory). Zostało wybudowane w 1924 roku, na wzgórzu Mount Stromlo. W 2003 r. podczas pożaru buszu zostało zniszczone, potem częściowo je odbudowano.
19) W centrum miasta, na stoku Czarnej Góry, znajduje się Narodowy Ogród Botaniczny, o powierzchni 50 ha. Rośnie tu wiele roślin typowych dla Australii, są tu ptaki i motyle.
20) W 2014 r. dla uczczenia setnej rocznicy rozpoczęcia budowy miasta (2013) w parku City Hall odsłonięto obelisk Canberra Centenary Column.
21) W Canberra jest też Narodowe Zoo.
Telstra Tower
22) Telstra Tower (Black Mountain Tower), to wieża telekomunikacyjna i punkt widokowy (kryty taras widokowy, dwie zewnętrzne platformy widokowe, sklep z pamiątkami). Wieża odwiedzana przez kilka milionów turystów rocznie, znajduje się nad szczytem Czarnej Góry (Black Mountain), a właścicielem jest firma telekomunikacyjna Telstra Corporation. To także punkt orientacyjny w Canberze. Została oddana do użytku w 1980 roku i kosztowała 16,3 mln dolarów australijskich. Iglica anteny ma blisko 200 metrów wysokości.

Stolica Australii. Czemu Canberra, a nie Sydney?
23) Sydney, to największe miasto Australii i najbardziej znane miasto tego kraju. Ponieważ najczęściej stolicą kraju jest jego największe miasto, wielu osobom na świecie niesłusznie wydaje się, że to właśnie Sydney jest stolicą Australii.
24) „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”. Gdy największe miasta Australii – Sydney i Melbourne nie mogły dojść do porozumienia które z nich zostanie stolicą Australii, powstało kompromisowe rozwiązanie. W 1908 r. powstało miasto Canberra. Wybudowano je pomiędzy dwoma wspomnianymi miastami – 280 kilometrów od Sydney oraz 660 kilometry od Melbourne. Plan miasta powstał szybko, wkrótce wybudowano budynki i drogi, miasto szybko się rozwijało.

Inne ciekawostki o mieście Canberra
25) Ze szczytu góry Ainslie w Canberze można oglądać panoramę miasta.
26) Woda z kranów w stolicy Australii nadaje się do picia.
27) Australijski Uniwersytet Narodowy (Australian National University), założono w 1946 roku. W zestawieniach, to jedna z 20. najlepszych uczelni na świecie. Kształci się tu ponad 12 tys. studentów. Wśród absolwentów byli m.in. Kevin Rudd (były premier Australii), Rolf Zinkernagel (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny) i Bernard Dowiyogo (siedmiokrotny prezydent Republiki Nauru).
28) Jak w całej Australii, w Canberze na drogach jest ruch lewostronny.
29) Międzynarodowy Port lotniczy Canberra (IATA: CBR, ICAO: YSCB) znajduje się 5 km na wschód od Canberry.
30) W związku z wielkimi pożarami, jakie nawiedziły Australię na przełomie 2019/2020 roku, nad Canberrą pojawił się straszny smog. Miasto było najbardziej zanieczyszczoną stolicą świata, jeśli chodzi o powietrze.
Canberra stolica Australii – ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Melbourne – ciekawostki
> Ciekawostki o Australii
> Bumerang – ciekawostki