Bukareszt. Sadurski.com na meczu FSCB-Universitatea

stadion narodowy stadionul national Bukareszt Rumunia

Rumunia, Bukareszt. Największy stadion piłkarski – ciekawostki, I liga Rumunii, mecz FSCB Bukareszt – Universitatea Kraiova

Stadion Narodowy (Stadionul National) w Bukareszcie 

Najnowocześniejszy stadion piłkarski w Rumunii. Na tym obiekcie rozgrywane są piłkarskie mecze narodowej reprezentacji Rumunii i mecze finałowe Pucharu Rumunii. Także mecze I-ligowej drużyny FSCB Bukareszt. Wcześniej grała tu znana FC Steaua București (Steaua Bukareszt), jednak po skandalach, głównie finansowych, Steaua przestała istnieć, a w jej miejsce stworzono FSCB. Formalnie jest to nowy klub, choć wszyscy wiedzą, że to niegdysiejsza Steaua.

Stadion ma obecnie 63 tys. miejsc, został oddany do użytku w 2012 roku. Pierwszy mecz odbył się 9 maja 2012 r. Był to finał Ligi Europy pomiędzy Atletico Madryt i Athletic Bilbao (3:0).

stadion narodowy stadionul national Bukareszt Rumunia

Stadion Narodowy w Bukareszcie, widok od strony pętli trolejbusowej. Stadionul National

Poprzedni stadion

Wcześniej w tym miejscu, w latach 1953-2007, stał wielofunkcyjny stadion – Stadionul Național. Pod koniec swego istnienia, mógł pomieścić 60.120 widzów, a wcześniej mieścił ich nawet 100 tysięcy. Początkowo nazywał się Stadionul August 23 (Stadion 23 sierpnia), potem Stadionul Național Lia Manoliu (Stadion Narodowy im. Lia Manoliu). To właśnie na tym stadionie w 1992 i 1996 r. odbyły się dwa koncerty Michaela Jacksona (w Bukareszcie stoi jego nieduży pomnik), były też inne koncerty, m.in. The Rolling Stones.

Sadurski.com był tu na meczu

30 marca 2019 r. Sadurski.com był na meczu ligowym FSCB Bukareszt – Universitatea Kraiova. Cena biletu mała, na nasze 10 PLN. Mecz miał niezły poziom, było dużo emocji, 6 bramek (w tym jedna nie uznana i jedna z karnego). Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2 dla FSCB.

klub drużyna FSCB Stadion Narodowy Stadionul National Bukareszt Rumunia mecz

Kibice drużyny FSCB Bukareszt podczas meczu z Universitatea Kraiova. Na krótko na trybunach pojawiły się petardy i transparenty, przerwano mecz

Splot okoliczności sprawił, że mecz oglądaliśmy wśród kibiców drużyny gości, Universitatea Kraiova. Podobnie jak w Polsce, także tu są kibice (kibole) konkurencyjnych drużyn nie darzą się sympatią. Na stadionie było wielu ochroniarzy, skrupulatnie pilnujących, aby kibice obu drużyn nie mieli ze sobą bezpośredniego kontaktu. Policja (także konna) i żandarmeria w pełnym rynsztunku była w gotowości na zewnątrz stadionu i już samym wyglądem zniechęcała do nierozsądnych pomysłów. W trakcie meczu wybuchło kilka petard (także na murawie boiska), prawie wszystkie od strony trybun kibiców gospodarzy. Sędzia przez dłuższą chwilę nie wznawiał meczu.

kibice Universitatea Kraiova stadionul National Bukareszt Rumunia

Kibice Universitatea Kraiova świętują zdobycie bramki. Stadionul National, Bukareszt, Rumunia

Jeśli wybierasz się na mecz ligowy FSCB

Są dwa wejścia na stadion, a kasy biletowe są obok obu tych wejść. Mniejsze wejście jest od strony pętli autobusowej i dużego centrum handlowego Megamall. Tu w kasie biletowej sprzedawane są bilety dla kibiców drużyny przyjezdnej (chyba, że znasz rumuński) i tym wejściem będziesz musiał wejść na stadion.

Z drugiej strony stadionu, od dużej ulicy, jest drugie, większe wejście. Tu bilety kupują kibice gospodarzy i tędy wchodzą na stadion. Przy kasach wystawione tablice informacyjne i możesz wybrać bilety w różnych cenach, w tym do sektora VIP. Od tej strony są też straganiki z pamiątkami (m.in. szaliki klubu FSCB).

Universitatea Kraiova stadionul National Bukareszt Rumunia

Po meczu kibice Universitatea Kraiova dziękują piłkarzom, a piłkarze dziękują swoim kibicom za doping. Kibice gości nie są wypuszczani ze stadionu, najpierw muszą go opuścić kibice gospodarzy

To nie Stadion Narodowy w Warszawie, który obejdziesz spacerkiem dookoła w kilkanaście minut, po przejściu kilkuset metrów. Do działki, na której stoi Stadion Narodowy w Bukareszcie przylegają inne zabudowane i ogrodzone działki, więc od jednego wejścia na stadion do drugiego (od drugiej strony) jest jakieś pół godziny marszu. O ile znasz trasę i po drodze się nie zgubisz.

Ceny biletów? Najtańsze miejsca (w przeliczeniu) 10 PLN, nieco droższe – 20 PLN, a sektor VIP – 60 PLN.

Adres stadionu: Bulevardul Basarabia nr 37-38, Bucureşti

Stadionul Naţional, Bucureşti, FSCB Bukareszt: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Groundhopping czyli turystyka stadionowa
> Stadiony w Seulu, Korea Południowa
> 12 atrakcji, które musisz zobaczyć w Bukareszcie
> Stadiony w Europie