kapitol Ngerulmud stolica Palau ciekawostki

Ngerulmud. Najmniejsza stolica świata

Czas czytania:1 minut/y, 51 sekund/y

Poznaj Ngerulmud na wyspie Babeldaob (Oceania) – stolicę Republiki Palau

Ngerulmud

1) Gdyby zrobić zestawienie najmniejszych stolic świata, bezapelacyjne wygrałby Ngerulmud. Jest stolicą Palau (Republiki Palau), wyspiarskiego państewka Oceanii, znajdującego się na Oceanie Spokojnym.

2) To nawet nie miasto, ale osada. W Polsce zdecydowana większość wsi jest większa niż Ngerulmud. Mieszka tu mniej niż pół tysiąca ludzi. O ile wokół kompleksu budynków rządowych (powstały na początku XXI wieku) wybudowano niedawno jeszcze jakieś budynki, można już mówić, że już nie wszyscy mieszkają w National Capitol Complex.

3) Ngerulmud jest stolicą Palau od 2006 roku. Niewiele wcześniej zdecydowano, że to właśnie tutaj będzie stolica i zbudowany zostanie parlament wraz z kompleksem budynków rządowych.

4) Dlaczego stolica kraju Palau znajduje się akurat w Ngerulmud? Konstytucja nowego niepodległego kraju została ratyfikowana w 1979 roku. Wpisano tam, że maksymalnie w ciągu 10 lat od tego czasu ma powstać stolica na wyspie Babeldaob. Kilka lat później architekci zaczęli prace nad planami kompleksu rządowego. Trwało to długo, gdyż w Palau nie ma zbyt wielu specjalistów. Prace ruszyły z kopyta na początku XXI wieku, po otrzymaniu pożyczki od Tajwanu. Kompleks rządowy kosztował 45 milionów dolarów. Został otwarty 7 października 2006 roku. W uroczystości wzięło udział ponad 5 tys. ludzi czyli niemal wszyscy mieszkańcy wyspy.

5) Dlaczego stolica Palau znajduje się właśnie w tym miejscu? Otóż na niewielkim wzgórzu gromadziły się kobiety, aby ofiarować bogom sfermentowane ryby – skalary.

6) Ngerulmud położone jest na wyspie Babeldaob, największej wyspie Republiki Palau. Wyspa na 331 km kwadratowych powierzchni, co stanowi ponad 70% powierzchni całej Republiki Palau. Mieszka tu 1/3 populacji całego kraju, czyli jakieś 6 tys. ludzi.

7) Pora wyjaśnić co znaczy Ngerulmud. Otóż nazwa stolicy Palau w języku palauańskim oznacza: „miejsce sfermentowanego błota”.

8) Jak dotrzeć na wyspę Babeldaob, na której jest parlament? Na sąsiedniej wyspie Koror jest międzynarodowy port lotniczy Koror. Najprostszy sposób: po wylądowaniu można wziąć walizkę i przez kładkę przejść na Babeldaob.

9) Jeśli ktoś sądzi, że malutka stolica Palau ma małe znaczenie polityczne, jest w błędzie. W lutym 1916 r. odbył się tu Szczytu Prezydentów Mikronezji, z udziałem prezydentów Palau, Wysp Marshalla i Mikronezji.

Ngerulmud, najmniejsza stolica świata – ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: kapitol w Ngerulmud

Zobacz też:
> Tuvalu
> Auckland, Nowa Zelandia
> Nowa Zelandia

wodospady Iguazu Argentyna Brazylia Poprzedni post Ameryka Południowa ciekawostki
Kevin sam w domu ciekawostki Macaulay Culkin Home alone Następny post 42 ciekawostki o filmie Kevin sam w domu