Karma sucha czy mokra? Który pokarm dla psa wybrać?

karma sucha mokra pokarm dla psa

Niejeden właściciel psa zastanawia się, jaka karma będzie dla niego najlepsza – sucha czy mokra? To pytanie niejednokrotnie spędza nam sen z powiek. Wybór karmy dla psa to bardzo ważne, odpowiedzialne zadanie, które zaowocuje w przyszłości zdrowiem pupila lub ciągłymi problemami z jego zdrowiem.

1. Cechy charakterystyczne karmy suchej i mokrej

2. Ceny karmy suchej i mokrej

3. Czy karma sucha jest lepsza od mokrej?

4. Podsumowanie: karma sucha czy mokra?

Jesteś świeżo upieczonym właścicielem psa i zastanawiasz się, jaka karma będzie dla niego najlepsza? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Cechy charakterystyczne karmy suchej i mokrej

Karma sucha i karma mokra diametralnie się od siebie różnią, nie tylko konsystencją. Przede wszystkim karma sucha jest znacznie bardziej kaloryczna, aniżeli karma mokra. Warto więc pamiętać, wybierając karmę suchą, iż nadmiar kalorii w organizmie naszego pupila może być zwodniczy dla jego zdrowia.

Wilgotność pokarmu to kolejny ważny parametr. Nie ulega wątpliwości, że mokra karma zawiera więcej wody. Zazwyczaj jest to aż 75% objętości karmy. Sucha karma zawiera zaś zaledwie 8% wody. Musimy więc pamiętać, że zwierzak, który zajada się karmą suchą, powinien dostać dodatkowe źródło wody, by móc zaspokoić swoje pragnienie.

Walory smakowe nawet w przypadku psa są bardzo ważne. Karma mokra zawiera ich znacznie więcej, dlatego pupile chętniej same wybierają karmę mokrą. Nie należy serwować psu karmy mokrej, jeśli za jakiś czas będziemy chcieli korzystać z karmy suchej, gdyż za nic w świecie zwierzak nie będzie chciał się przestawić.

Ceny karmy suchej i mokrej

Ceny na rynku doskonale pokazują, że karma mokra jest znacznie droższa od karmy suchej. Doświadczenie pokazuje, że decydując się na karmę mokrą, trzeba przygotować się na spore wydatki finansowe. Dieta, która ściśle opiera się karmy mokre wymaga więcej pieniędzy również z tego względu, że aby pies mógł zaspokoić swój głód, musi więcej zjeść. Wszystko to za sprawą znacznej ilości wody z karmie mokrej. Osoby znające temat przyjmują, że 1g karmy suchej dostarcza tyle samo energii, co 4g karmy mokrej.

Czy karma sucha jest lepsza od mokrej?

Sucha karma dla psów to z pewnością dużo wygodniejsze rozwiązanie dla właściciela. Nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, dodaje więcej energii niż karma mokra, a ponadto jest znacznie łatwiejsza w przygotowaniu. Atutem karmy suchej jest także fakt, że walczy z kamieniem nazębnym pupila. Tego samego, niestety, nie można stwierdzić odnośnie karmy mokrej. Zwłaszcza, jeśli chodzi o te tańsze, które w swoim składzie nie mają zbyt wiele mięsa, zaledwie kilka procent. Pozostałe składniki, jakie można znaleźć w karmie mokrej, to wypełniacze w postaci np. zbóż. Mokra karma to także powód, by u psa pojawiły się luźniejsze stolce, które automatycznie mogą zmartwić właściciela. Decydując się na karmę mokrą, należy wybierać ją bardzo dokładnie. Najlepiej sprawdzi się mokra karma w sklepie Zooart.com.pl.

Podsumowanie: karma sucha czy mokra?

I znów pojawia się to pytanie: karma sucha czy mokra? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każda forma karmienia psa ma swoje zalety, jak i wady. Warto jednak dokładać wszelkich starań, by dieta naszego pupila była zbilansowana i różnorodna. Można proponować psu zamiennie obydwa rodzaje karmy, w zależności od jego preferencji, stylu życia, ruchu oraz naszego czasu, jaki możemy poświęcić na przygotowanie posiłków dla naszego czworonoga. Podejmując ostateczną decyzję, warto dokładnie prześledzić wszystkie za i przeciw, by nasz piec z pewnością być zadowolony z życia.