Zaskakujące ciekawostki o Cieszynie

miasto Cieszyn ciekawostki zabytki atrakcje

Z czego słynie Cieszyn ciekawostki i najważniejsze informacje o Cieszynie. Historia, atrakcje, zabytki, co ciekawego zobaczyć w Cieszynie

Miasto Cieszyn

1) Cieszyn, to 35-tysięczne miasto w woj. śląskim, tuż przy granicy z Czechami. Jest siedzibą powiatu cieszyńskiego.

2) Cieszyn leży nad rzeką Olzą, dopływem Odry. Jego prawobrzeżna część należy do Polski, lewobrzeżna do Czech i nazywa się Czeski Cieszyn.

Cieszyn ciekawostki z historii

3) Pierwsza pisemna wzmianka o Cieszynie pochodzi z 1155 roku. Miasto napisano jako: Tescin. Potem nazwę miasta pisano też w formach: Tessin i Teschin.

4) W latach 1290-1918 Cieszyn był stolicą Księstwa Cieszyńskiego.

rotunda Cieszyn ciekawostki zabytki atrakcje
Rotunda w Cieszynie pamięta XII wiek. Cieszyn ciekawostki

Niezwykłe zabytki Cieszyna

5) Gotycko-renesansowy zamek będący siedzibą Piastów Cieszyńskich został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) i ostatecznie rozebrany w połowie XIX wieku. Pozostała jedynie Wieża Piastowska i rotunda św. Mikołaja.

6) Romańsko-gotycka rotunda z XII wieku, to mała świątynia nieopodal Wieży Piastowskiej. Później była przebudowywana, lecz od połowy XX w. znów ma pierwotny charakter architektoniczny.

7) Wieża Piastowska, to jedna z czterech gotyckich wież obronnych dawnego zamku książąt cieszyńskich. Stoi na Górze Zamkowej, powstała w XIV wieku i ma 24 metry wysokości. Jest udostępniona dla zwiedzających za opłatą i widać z niej panoramę Cieszyna oraz Czeskiego Cieszyna. Na szczyt prowadzi 120 schodów.

Wieża Piastowska Cieszyn ciekawostki zabytki atrakcje
Wieża Piastowska w Cieszynie

8) Budowę ratusza w Cieszynie zakończono w 1496 roku. Potem był niszczony i odbudowywany. Obecny barokowo-klasycystyczny wygląd uzyskał w 1800 roku. Obecnie codzienne w południe z ratuszowej wieży rozbrzmiewa hejnał.

9) Jednym z kościołów Cieszyna jest kościół św. Jerzego, zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Stoi przy ul. Liburnia 1. Po 1901 r. był obok cmentarz, obecnie pozostały nieliczne nagrobki.

Cieszyn ciekawostki

10) Pod ziemią w pobliżu Wieży Piastowskiej znajduje się 65-metrowy (najdłuższy w Europie) tunel lodowy, wydrążony w skale. Niegdyś przechowywano tu piwo.

11) W latach 1811-1912 po Cieszynie kursował tramwaj elektryczny.

Cieszyn ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Karpacz
> Nowy Sącz
> Pszczyna