województwo śląskie ciekawostki atrakcje weselne wesele

Niezwykłe ciekawostki o województwie śląskim

Czas czytania:7 minut/y, 14 sekund/y

Województwo śląskie ciekawostki, informacje, atrakcje województwa śląskiego. Z czego słynie Śląsk

Województwo śląskie informacje

1) Województwo śląskie położone jest w południowej Polsce. Jego powierzchnia wynosi 12 333,09 km2, więc jest drugim pod względem powierzchni województwem. Mieszka tu ok. 4,5 mln ludzi. Siedzibą wojewody i sejmiku są Katowice.

2) Pod względem historycznym województwo śląskie położone jest na terenie wschodniej części Górnego Śląska, zachodniej części Małopolski i w niewielkim stopniu, na swym północnym krańcu, na terenie dawnej Wielkopolski. W związku z tym nazwy Śląsk nie używa się zamiennie dla całego obszaru województwa śląskiego.

Województwo śląskie największe miasta ciekawostki

1) Katowice
2) Częstochowa
3) Sosnowiec
4) Gliwice
5) Zabrze
6) Bielsko-Biała
7) Bytom
8) Ruda Śląska
9) Rybnik
10) Tychy

Planetarium Śląskie Chorzów ciekawostki atrakcje zabytki
Planetarium Śląskie, Chorzów

11) Dąbrowa Górnicza
12) Chorzów
13) Jaworzno
14) Jastrzębie-Zdrój
15) Mysłowice
16) Siemianowice Ślaskie
17) Żory
18) Tarnowskie Góry
19) Będzin
20) Piekary Śląskie

Województwo śląskie atrakcje

Pustynia Błędowska

3) Jest to piaszczysty obszar o charakterze pustynnym, wyjątkowy nie tylko w polskiej, ale i w europejskiej skali. Obecnie zajmuje ok. 33 km2, a położony jest w przeważającej mierze na terenie województwa śląskiego. Przez Pustynię Błędowską przebiega pustynny szlak turystyczny, a na jej terenie zlokalizowanych jest kilka punktów widokowych. Razem z Pustynią Starczynowską, Pustynią Ryczkowską oraz Dziadowskim Morzem tworzy tzw. Wielką Pustynię Błędowską.

Pomnik Powstańców Śląskich Katowice ciekawostki atrakcje zabytki
Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Pustynia Siedlecka

4) Nazwę tę nadano terenowi po byłej kopalni piasku w pobliżu wsi Siedlec, w powiecie częstochowskim. Obszar piasków wynosi ok. 25 ha, resztę terenu porasta sosna. Można tu jeździć samochodami terenowymi i quadami.

Parki krajobrazowe. Wisła i Warta

5) Na terenie województwa jest ich osiem. Wyróżnić można Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, gdzie w rezerwacie Babia Góra znajdują się źródła najdłuższej polskiej rzeki – Wisły. W województwie śląskim swój początek bierze również trzecia pod względem długości rzeka Polski, a druga, która płynie w całości na jej obszarze, czyli Warta. Źródliska znajdują się w Kromołowie, obecnie dzielnicy Zawiercia. Ciekawostką jest, iż Wisła i Warta, to jedyne rzeki wymieniane w polskim hymnie.

kościół Tychy ciekawostki atrakcje
Kościół w centrum Tych

Trójkąt Trzech Cesarzy

6) To miejsce, gdzie w latach 1846-1918 zbiegały się granice trzech mocarstw, które dokonały rozbioru Polski. Chodzi o Królestwo Prus (potem Cesarstwo Niemiecki), Cesarstwo Austriackie (potem Austro-Węgry) i Imperium Rosyjskie.

Miejsce to wyznaczone było w punkcie, w którym Biała Przemsza wpływa do Czarnej Przemszy, tworząc widły dzielące ziemię na trzy części. Obecnie punkt ten znajduje się na pograniczu Sosnowca i Mysłowic. Najlepiej dojść tam ulicą Szlak Dawnego Pogranicza w Sosnowcu. Po mysłowickiej stronie postawiono obelisk upamiętniający dawne granice. Ciekawostkę stanowi fakt, że w latach 1922-1939 miejsce to było granicą pomiędzy trzema województwami – śląskim, krakowskim i kieleckim.

Jan Kiepura pomnik Patelnia Sosnowiec ciekawostki atrakcje
Jan Kiepura – pomnik w Sosnowcu

Trójstyk Granic

7) Jest to miejsce, w którym zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Znajduje się w głębokim jarze, który po polskiej stronie nosi nazwę Wawrzaczów Potok i zlokalizowany jest w Jaworzynce. W każdym z krajów postawiono oddzielny obelisk. Nad polsko-słowacką i polsko-czeską granicą utworzono mostki łączące brzegi ze sobą.

Trójwieś

8) Trójwieś tworzą ją trzy beskidzkie wsie: Istebna, Jaworzynka i Koniaków. W Istebnej w ośrodku kultury można podziwiać największą koronkową serwetę świata, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, której średnica wynosi 5 m. Warto odwiedzić również Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie, by zwiedzić koronczarskie muzeum, a także zajrzeć do Izby Pamięci Marii Gwarek – najsłynniejszej polskiej koronczarki.

Jasna Góra klasztor Częstochowa ciekawostki atrakcje
Jasna Góra w Częstochowie. Województwo śląskie ciekawostki

Sanktuarium w Częstochowie

9) Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Częstochowie, to miejsce wyjątkowe dla Polaków pod względem historycznym i religijnym. Przetrwało oblężenie w 1655 r. podczas tzw. potopu szwedzkiego. Znajduje się tu najsłynniejszy obraz sztuki sakralnej w Polsce – obraz Matki Bożej Częstochowskiej, słynący cudami. Ponadto zobaczyć można tu wiele innych dzieł i zabytków, przede wszystkim związanych ze sztuką sakralną.

Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie

10) Jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce, a zarazem jedyna romańska rotunda w kraju, która zachowała się wraz ze sklepieniem nawy. Powstała w XI lub XII wieku. Raz w roku, 6 grudnia, jest tu odprawiana Msza. Ciekawostką związaną z rotundą jest to, iż widnieje ona na odwrocie obecnie używanego polskiego banknotu o nominale 20 złotych.

> Cieszyn ciekawostki

rotunda Cieszyn ciekawostki zabytki atrakcje
Rotunda w Cieszynie

Stalowy Dom w Zabrzu

11) Znajduje się przy ulicy Cmentarnej 7d. Wybudowano go w 1927 r. Jego ściany naprawdę powstały z metalu. Przy ulicy Szafarczyka znajdują się kolejne cztery takie domy, jednak mają one pomalowane ściany i trudniej odróżnić je na pierwszy rzut oka od innych budynków. Wszystkie te domy są nadal zamieszkane.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

12) Jest to szlak samochodowy o długości ok. 470 km. Obejmuje zabytkowe obiekty przemysłowe związane m. in. z hutnictwem, kolejnictwem, a przede wszystkim z charakterystycznym dla tego rejonu górnictwem. Wśród szczególnie ciekawych, charakterystycznych obiektów wyróżnić można następujące:

Radiostacja Gliwice

a) To zespół dawnych zabudowań radiostacji. W budynku nadajnika mieści się obecnie oddział Muzeum w Gliwicach. Wyjątkową atrakcję stanowi wieża antenowa o wysokości ok. 111 metrów, uznawana obecnie za najwyższą konstrukcję w Europie powstałą w całości z drewna. Nazywana jest „śląską wieżą Eiffela”. Wieża nie jest udostępniona do zwiedzania.

maszt nadawczy Gliwice ciekawostki
Gliwice. Maszt nadawczy radiostacji

Familoki

b) Charakterystyczne dla śląskiego krajobrazu wielorodzinne budynki powstałe z czerwonej cegły na osiedlach robotniczych. Zamieszkiwane były przez pracowników przemysłu ciężkiego i ich rodziny, przede wszystkim przez górników. Najsłynniejszym osiedlem tego typu jest Nikiszowiec w Katowicach. Warto również zobaczyć familoki we wsi Czerwionka-Leszczyny koło Rybnika.

Górnośląska Kolej Wąskotorowa

c) Jest najstarszą czynną nieprzerwanie koleją wąskotorową na świecie. Służyła do transportu surowców i półproduktów pomiędzy zakładami GOP. Obecnie w ramach atrakcji turystycznej funkcjonuje najstarsza linia na trasie Bytom Wąsk. – Tarnowskie Góry Wąsk. – Miasteczko Śląskie Wąsk. Na stacji Bytom Karb Wąsk. do zwiedzania udostępniono budynek nastawni z czynnymi mechanicznymi urządzeniami sterowania ruchem, Izbę Tradycji z eksponatami związanymi z historią górnośląskiej kolei i przemysłu oraz wagon salonowy z 1912r. Ponadto zobaczyć można wystawę zabytkowego taboru kolejowego, jedną z najbogatszych w Polsce

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

d) Wszystkie zabytkowe urządzenia drukarskie które to zgromadzono, są wciąż czynne. W ofercie dla indywidualnych zwiedzających znajdują się również warsztaty graficzne, podczas których wykonuje się linoryt oraz warsztaty introligatorskie, podczas których sporządza się własnoręcznie notes.

ciekawostki Będzin zamek w Będzinie województwo śląskie ciekawostki
Zamek w Będzinie. Województwo śląskie ciekawostki

Browar Zamkowy w Cieszynie

e) Jest najstarszym nieprzerwanie działającym browarem w Polsce, który swoje piwo warzy od 1846r. Poza spróbowaniem jego specjałów można również zwiedzić zabytkowy budynek i zobaczyć jak krok po kroku warzone jest piwo. W ramach wystawy można zobaczyć unikatowe maszyny i narzędzia piwowarskie oraz kolekcję kufli z XVIII i XIX w.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie

f) Jedyne miejsce w Polsce, które dokumentuje historię górnictwa rud metali. Wśród eksponatów zobaczyć można m. in. dawne narzędzia i maszyny wydobywcze, lampy górnicze, różnorodne obudowy wyrobisk kopalnianych. Wystawę stałą „Dzieje górnictwa rud żelaza” ogląda się w podziemnych korytarzach wydrążonych w latach 70. XX w.

Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach

g) Prezentuje jedyny zachowany w Polsce zabytkowy ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych. W swoich zbiorach posiada również jedną z najbogatszych kolekcji motocykli Harley-Davidson i Indian w Polsce. Warto również zobaczyć wystawę prezentującą spalinowe silniki stacjonarne Jacoba Pepinga.

rynek Tarnowskie Góry województwo śląskie ciekawostki zabytki atrakcje
Na rynku w Tarnowskich Górach. Województwo śląskie ciekawostki

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

h) Największa instytucja tego typu w Polsce i jedna z największych w Europie. W swoich zbiorach posiada ponad 4 tysiące eksponatów,w tym sprzęt gaśniczy i dawne wozy strażackie. Do największych atrakcji należą najstarsza w Polsce sikawka konna z 1717r., sikawka parowa z 1894r. oraz największa w Polsce kolekcja sikawek ręcznych.

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

i) Położona jest na terenie Parku Repeckiego. Jest to fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej kopalni Fryderyk, którego długość wynosi 600 m. Pokonuje się go łodziami, przy świetle lamp karbidowych.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

j) Fragment dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk, założonej w 1784r. Szlak turystyczny wiedzie na głębokości ok. 40 m i ma długość ok. 1,75 km. Część trasy przebywa się łodziami. Można zobaczyć tu dawne miejsca pracy górników i narzędzia, jakimi się posługiwali. Przy budynku kopalni utworzono Skansen Maszyn Parowych.

stadion Górnik Zabrze ciekawostki atrakcje zabytki
Stadion piłkarskiego klubu Górnik Zabrze

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

k) Jest to kompleks składający się z udostępnionego dla turystów podziemnego fragmentu dawnej kopalni węgla kamiennego Królowa Luiza, powstałej w 179 1r., jak i dawnych budynków kopalnianych na powierzchni ziemi. Wśród atrakcji wymienić można największy podziemny wielkogabarytowy park maszyn górniczych w Europie oraz spływ Podziemną Trasą Wodną o długości 1100m, najdłuższą tego typu atrakcją w Europie.

Kopalnia Guido w Zabrzu

l) Udostępniona do zwiedzania część dawnej kopalni węgla kamiennego Guido, założonej w 1855r. Podziemna trasa turystyczna obejmuje ok. 5 km korytarzy. Wśród ciekawostek znajduje się przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna kolejka górnicza tego typu na świecie, którą mogą podróżować zwiedzający. W Kopalni Guido można też skorzystać z oferty najniżej położonego pubu w Europie, który znajduje się 320 m pod powierzchnią ziemi.

Województwo śląskie ciekawostki i zdjęcia (7): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Dolny Śląsk
> Opolszczyzna
> Świętokrzyskie

Amman miasto stolica Jordania ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Miasto Amman – stolica Jordanii
Furnas ciekawostki Sao Miguel Azory atrakcje Następny post Furnas na wyspie Sao Miguel (Azory)