Niezwykłe ciekawostki o województwie śląskim
Województwo śląskie ciekawostki, informacje, atrakcje województwa śląskiego. Z czego słynie Śląsk
Województwo śląskie informacje
1) Województwo śląskie położone jest w południowej Polsce. Jego powierzchnia wynosi 12 333,09 km2, więc jest drugim pod względem powierzchni województwem. Mieszka tu ok. 4,5 mln ludzi. Siedzibą wojewody i sejmiku są Katowice.
2) Pod względem historycznym województwo śląskie położone jest na terenie wschodniej części Górnego Śląska, zachodniej części Małopolski i w niewielkim stopniu, na swym północnym krańcu, na terenie dawnej Wielkopolski. W związku z tym nazwy Śląsk nie używa się zamiennie dla całego obszaru województwa śląskiego.
Województwo śląskie największe miasta ciekawostki
1) Katowice
2) Częstochowa
3) Sosnowiec
4) Gliwice
5) Zabrze
6) Bielsko-Biała
7) Bytom
8) Ruda Śląska
9) Rybnik
10) Tychy
11) Dąbrowa Górnicza
12) Chorzów
13) Jaworzno
14) Jastrzębie-Zdrój
15) Mysłowice
16) Siemianowice Ślaskie
17) Żory
18) Tarnowskie Góry
19) Będzin
20) Piekary Śląskie
Województwo śląskie atrakcje
Pustynia Błędowska
3) Jest to piaszczysty obszar o charakterze pustynnym, wyjątkowy nie tylko w polskiej, ale i w europejskiej skali. Obecnie zajmuje ok. 33 km2, a położony jest w przeważającej mierze na terenie województwa śląskiego. Przez Pustynię Błędowską przebiega pustynny szlak turystyczny, a na jej terenie zlokalizowanych jest kilka punktów widokowych. Razem z Pustynią Starczynowską, Pustynią Ryczkowską oraz Dziadowskim Morzem tworzy tzw. Wielką Pustynię Błędowską.
Pustynia Siedlecka
4) Nazwę tę nadano terenowi po byłej kopalni piasku w pobliżu wsi Siedlec, w powiecie częstochowskim. Obszar piasków wynosi ok. 25 ha, resztę terenu porasta sosna. Można tu jeździć samochodami terenowymi i quadami.
Parki krajobrazowe. Wisła i Warta
5) Na terenie województwa jest ich osiem. Wyróżnić można Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, gdzie w rezerwacie Babia Góra znajdują się źródła najdłuższej polskiej rzeki – Wisły. W województwie śląskim swój początek bierze również trzecia pod względem długości rzeka Polski, a druga, która płynie w całości na jej obszarze, czyli Warta. Źródliska znajdują się w Kromołowie, obecnie dzielnicy Zawiercia. Ciekawostką jest, iż Wisła i Warta, to jedyne rzeki wymieniane w polskim hymnie.
Trójkąt Trzech Cesarzy
6) To miejsce, gdzie w latach 1846-1918 zbiegały się granice trzech mocarstw, które dokonały rozbioru Polski. Chodzi o Królestwo Prus (potem Cesarstwo Niemiecki), Cesarstwo Austriackie (potem Austro-Węgry) i Imperium Rosyjskie.
Miejsce to wyznaczone było w punkcie, w którym Biała Przemsza wpływa do Czarnej Przemszy, tworząc widły dzielące ziemię na trzy części. Obecnie punkt ten znajduje się na pograniczu Sosnowca i Mysłowic. Najlepiej dojść tam ulicą Szlak Dawnego Pogranicza w Sosnowcu. Po mysłowickiej stronie postawiono obelisk upamiętniający dawne granice. Ciekawostkę stanowi fakt, że w latach 1922-1939 miejsce to było granicą pomiędzy trzema województwami – śląskim, krakowskim i kieleckim.
Trójstyk Granic
7) Jest to miejsce, w którym zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Znajduje się w głębokim jarze, który po polskiej stronie nosi nazwę Wawrzaczów Potok i zlokalizowany jest w Jaworzynce. W każdym z krajów postawiono oddzielny obelisk. Nad polsko-słowacką i polsko-czeską granicą utworzono mostki łączące brzegi ze sobą.
Trójwieś
8) Trójwieś tworzą ją trzy beskidzkie wsie: Istebna, Jaworzynka i Koniaków. W Istebnej w ośrodku kultury można podziwiać największą koronkową serwetę świata, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, której średnica wynosi 5 m. Warto odwiedzić również Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie, by zwiedzić koronczarskie muzeum, a także zajrzeć do Izby Pamięci Marii Gwarek – najsłynniejszej polskiej koronczarki.
Sanktuarium w Częstochowie
9) Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Częstochowie, to miejsce wyjątkowe dla Polaków pod względem historycznym i religijnym. Przetrwało oblężenie w 1655 r. podczas tzw. potopu szwedzkiego. Znajduje się tu najsłynniejszy obraz sztuki sakralnej w Polsce – obraz Matki Bożej Częstochowskiej, słynący cudami. Ponadto zobaczyć można tu wiele innych dzieł i zabytków, przede wszystkim związanych ze sztuką sakralną.
Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie
10) Jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce, a zarazem jedyna romańska rotunda w kraju, która zachowała się wraz ze sklepieniem nawy. Powstała w XI lub XII wieku. Raz w roku, 6 grudnia, jest tu odprawiana Msza. Ciekawostką związaną z rotundą jest to, iż widnieje ona na odwrocie obecnie używanego polskiego banknotu o nominale 20 złotych.
Stalowy Dom w Zabrzu
11) Znajduje się przy ulicy Cmentarnej 7d. Wybudowano go w 1927 r. Jego ściany naprawdę powstały z metalu. Przy ulicy Szafarczyka znajdują się kolejne cztery takie domy, jednak mają one pomalowane ściany i trudniej odróżnić je na pierwszy rzut oka od innych budynków. Wszystkie te domy są nadal zamieszkane.
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
12) Jest to szlak samochodowy o długości ok. 470 km. Obejmuje zabytkowe obiekty przemysłowe związane m. in. z hutnictwem, kolejnictwem, a przede wszystkim z charakterystycznym dla tego rejonu górnictwem. Wśród szczególnie ciekawych, charakterystycznych obiektów wyróżnić można następujące:
Radiostacja Gliwice
a) To zespół dawnych zabudowań radiostacji. W budynku nadajnika mieści się obecnie oddział Muzeum w Gliwicach. Wyjątkową atrakcję stanowi wieża antenowa o wysokości ok. 111 metrów, uznawana obecnie za najwyższą konstrukcję w Europie powstałą w całości z drewna. Nazywana jest „śląską wieżą Eiffela”. Wieża nie jest udostępniona do zwiedzania.
Familoki
b) Charakterystyczne dla śląskiego krajobrazu wielorodzinne budynki powstałe z czerwonej cegły na osiedlach robotniczych. Zamieszkiwane były przez pracowników przemysłu ciężkiego i ich rodziny, przede wszystkim przez górników. Najsłynniejszym osiedlem tego typu jest Nikiszowiec w Katowicach. Warto również zobaczyć familoki we wsi Czerwionka-Leszczyny koło Rybnika.
Górnośląska Kolej Wąskotorowa
c) Jest najstarszą czynną nieprzerwanie koleją wąskotorową na świecie. Służyła do transportu surowców i półproduktów pomiędzy zakładami GOP. Obecnie w ramach atrakcji turystycznej funkcjonuje najstarsza linia na trasie Bytom Wąsk. – Tarnowskie Góry Wąsk. – Miasteczko Śląskie Wąsk. Na stacji Bytom Karb Wąsk. do zwiedzania udostępniono budynek nastawni z czynnymi mechanicznymi urządzeniami sterowania ruchem, Izbę Tradycji z eksponatami związanymi z historią górnośląskiej kolei i przemysłu oraz wagon salonowy z 1912r. Ponadto zobaczyć można wystawę zabytkowego taboru kolejowego, jedną z najbogatszych w Polsce
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie
d) Wszystkie zabytkowe urządzenia drukarskie które to zgromadzono, są wciąż czynne. W ofercie dla indywidualnych zwiedzających znajdują się również warsztaty graficzne, podczas których wykonuje się linoryt oraz warsztaty introligatorskie, podczas których sporządza się własnoręcznie notes.
Browar Zamkowy w Cieszynie
e) Jest najstarszym nieprzerwanie działającym browarem w Polsce, który swoje piwo warzy od 1846r. Poza spróbowaniem jego specjałów można również zwiedzić zabytkowy budynek i zobaczyć jak krok po kroku warzone jest piwo. W ramach wystawy można zobaczyć unikatowe maszyny i narzędzia piwowarskie oraz kolekcję kufli z XVIII i XIX w.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie
f) Jedyne miejsce w Polsce, które dokumentuje historię górnictwa rud metali. Wśród eksponatów zobaczyć można m. in. dawne narzędzia i maszyny wydobywcze, lampy górnicze, różnorodne obudowy wyrobisk kopalnianych. Wystawę stałą „Dzieje górnictwa rud żelaza” ogląda się w podziemnych korytarzach wydrążonych w latach 70. XX w.
Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach
g) Prezentuje jedyny zachowany w Polsce zabytkowy ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych. W swoich zbiorach posiada również jedną z najbogatszych kolekcji motocykli Harley-Davidson i Indian w Polsce. Warto również zobaczyć wystawę prezentującą spalinowe silniki stacjonarne Jacoba Pepinga.
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
h) Największa instytucja tego typu w Polsce i jedna z największych w Europie. W swoich zbiorach posiada ponad 4 tysiące eksponatów,w tym sprzęt gaśniczy i dawne wozy strażackie. Do największych atrakcji należą najstarsza w Polsce sikawka konna z 1717r., sikawka parowa z 1894r. oraz największa w Polsce kolekcja sikawek ręcznych.
Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
i) Położona jest na terenie Parku Repeckiego. Jest to fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej kopalni Fryderyk, którego długość wynosi 600 m. Pokonuje się go łodziami, przy świetle lamp karbidowych.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
j) Fragment dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk, założonej w 1784r. Szlak turystyczny wiedzie na głębokości ok. 40 m i ma długość ok. 1,75 km. Część trasy przebywa się łodziami. Można zobaczyć tu dawne miejsca pracy górników i narzędzia, jakimi się posługiwali. Przy budynku kopalni utworzono Skansen Maszyn Parowych.
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
k) Jest to kompleks składający się z udostępnionego dla turystów podziemnego fragmentu dawnej kopalni węgla kamiennego Królowa Luiza, powstałej w 179 1r., jak i dawnych budynków kopalnianych na powierzchni ziemi. Wśród atrakcji wymienić można największy podziemny wielkogabarytowy park maszyn górniczych w Europie oraz spływ Podziemną Trasą Wodną o długości 1100m, najdłuższą tego typu atrakcją w Europie.
Kopalnia Guido w Zabrzu
l) Udostępniona do zwiedzania część dawnej kopalni węgla kamiennego Guido, założonej w 1855r. Podziemna trasa turystyczna obejmuje ok. 5 km korytarzy. Wśród ciekawostek znajduje się przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna kolejka górnicza tego typu na świecie, którą mogą podróżować zwiedzający. W Kopalni Guido można też skorzystać z oferty najniżej położonego pubu w Europie, który znajduje się 320 m pod powierzchnią ziemi.
Województwo śląskie ciekawostki i zdjęcia (7): (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Dolny Śląsk
> Opolszczyzna
> Świętokrzyskie