wodzirej na wesele wesela wodzireje Warszawa mazowieckie

Wodzirej na weselu – za i przeciw

Czas czytania:5 minut/y, 21 sekund/y

Co robi wodzirej na weselu, ile kosztuje jego usługa, czy warto go zatrudnić? Wszystko o wodzirejach weselnych. Wodzirej na wesele

Kim jest wodzirej?

Wodzirej jest osobą, która w ciekawy sposób prowadzi zabawy weselne, różne bale oraz imprezy z okazji Sylwestra. Słynny film w reżyserii Feliksa Falka “Wodzirej” z 1977 roku, znają niemal wszyscy starsi Polacy – to kwintesencja tego zawodu w Polsce socjalistycznej. Współcześnie osoba animująca weselne uroczystości jest często nie tylko wodzirejem, ale równocześnie także członkiem zespołu muzycznego lub didżejem.

Weselny wodzirej – wersja de luxe

Obecnie wesela na ponad 200 czy 300 osób, to rzadkość. Jeśli jednak planujemy tak dużą imprezę, powinniśmy pomyśleć o wodzireju. Choć na weselach z ponad setką gości również zapraszani są wodzireje. Ci najlepsi są w stanie sprawić, aby obie rodziny nie tylko świetnie się bawiły, ale też poznały się.

Na weselach na ponad 100 osób pojawia się najczęściej zespół weselny. Jeśli taki zespół nie oferuje równocześnie usług wodzirejskich, warto przemyśleć, czy jest szansa na znalezienie kogoś, kto zabawi i poprowadzi gości do zabawy. Aktualnie obecnej osób, które zajmują się tylko wodzirejstwem, jest niewiele. Można wręcz napisać, że to rzadkość.

Jeśli zespół muzyczny nie prowadzi takiej usługi, możemy wynająć dodatkowo didżeja, który zajmie się scenariuszem zabaw. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie podnosi koszty wesela. Opłacenie zespołu i dodatkowo wodzireja, to spory wydatek. Miejmy też na uwadze, że warto umożliwić spotkanie zespołu z wodzirejem (lub choćby dłuższej rozmowy telefonicznej), aby mogli wspólnie ustalić jaki repertuar będzie grany podczas wesela i dopasować część utworów do charakteru wodzirejskich animacji.

wodzirej na wesele wesela wodzireje mfotografia
Dobry wodzirej dba też o to, aby poznały się obie rodziny pary młodej. Foto: mfotografia.pl

Jeśli planujesz zespół i wodzireja – zdecydowanie najlepiej zatrudnić tych, którzy już się znają i ze sobą współpracowali. Twoje wesele nie powinno być poligonem doświadczalnym. Niezależni wodzireje radzą, aby podczas wesela każdy zajął się tym, co najlepiej potrafi. Muzyk niech gra, wokalista niech śpiewa, wodzirej niech zabawia gości. Całkiem możliwe, że muzyk będący równocześnie weselnym wodzirejem, nie sprawdzi się równie dobrze w obu działaniach artystycznych.

Najpopularniejsze rozwiązania

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest wynajęcie zespołu, którego wokalista jest równocześnie wodzirejem. Przy omawianiu szczegółów należy uzgodnić nie tylko jaki repertuar będzie grany, ale też czy wokalista kieruje gośćmi ze sceny, czy wychodzi do nich. Kiedy członek zespołu muzycznego nie schodzi ze sceny, impreza nie jest tak emocjonująca.

Inną opcją jest podpisanie umowy z didżejem, który pełni rolę wodzireja. Podobnie, jak w przypadku zespołu, należy ustalić w jaki sposób kieruje on zabawą i na co możemy liczyć z jego strony.

Co robi wodzirej?

Dobry wodzirej weselny wychodzi do zgromadzonych gości i prowadzi imprezę w emocjonujący i aktywny sposób. Jego kunszt można szczególnie podziwiać zazwyczaj w okolicy północy, gdy na weselu odbywają się oczepiny. Wodzirej rozpoczyna przygotowania na pół godziny przed oczepinami, angażując gości do wspólnej zabawy. Oczepiny są swoistym punktem kulminacyjnym i jeśli osoba prowadząca dobrze się spisze, goście i para młoda bawią się zazwyczaj wyśmienicie.

Zadaniem wodzireja jest też zmniejszenie aktywności zaproszonych osób tuż przed planowanym końcem imprezy. Powinien zadbać o ciekawe zakończenie, aby weselnicy mieli niezapomniane wrażenia.

Oczywiście ci, którzy zajmują się wodzirejstwem zawodowo, dbają o zareklamowanie się w Internecie. Strona internetowa ze zdjęciami i filmami, referencje, ciekawa oferta, czasem też blog. Wodzireje działający w branży weselnej od dawna, często mogą liczyć na “pocztę pantoflową” czyli polecenie od osób, które wcześniej widziały, jak sobie radzi na parkiecie.

wodzirej na wesele wesela wodzireje Warszawa mazowieckie
Aby goście świetnie się bawili, wodzirej może na krótko wcielić się w oryginalną postać

Wodzirej – pięć pomysłów na zabawę

1) Test zgodności (na oczepiny)
Para młoda siedzi tyłem do siebie, trzymając z kartki z napisami “ja”, “on” lub “ona”. Wodzirej zadaje pytania, np. “Kto powiedział pierwszy “Kocham Cię?”. Zadaniem nowożeńców jest podniesienie odpowiedzi tak, aby mogli ją ujrzeć pozostali. Jest przy tym dużo wspólnego śmiechu.

2) Testy sprawnościowe na wesoło

3) Ślubowanie teściowych
Po każdym pytaniu wodzireja teściowe powtarzają słowo “Ślubujemy”. Na przykład wodzirej pyta: – Czy ślubujecie nie zaglądać do garnków waszej córki/ synowej? Panie odpowiadają: “Ślubujemy!”

4) Licytacja
Pana młoda stoi pośrodku, wokół niej licytujący goście. Mężczyźni licytują, żeby Panna Młoda podnosiła wyżej sukienkę, kobiety – aby opuszczała z powrotem. Drużba oraz Pan Młody chodzą z kapeluszem lub miską i zbierają licytowane sumy. Gdy ukaże się podwiązka, Pan Młody zdejmuje ją i wręcza zwycięzcy licytacji.

5) Hazardziści
Dwie osoby mają za zadanie dmuchać na stuzłotowy banknot tak, aby przedmuchać go na stronę przeciwnika. Gdy zabawa osiąga punkt kulminacyjny, wodzirej zasłania oczy uczestnikom i ustawia pomiędzy nimi mąkę. Niczego nieświadome osoby dmuchają z całych sił w talerz z mąką! Na pocieszenie dostają np. po 50 zł.

Wodzirej – co jeszcze trzeba wiedzieć

Usługi wodzirejskie są wliczone zazwyczaj w koszty działalności zespołu lub didżeja. Im lepszy i bardziej rozchwytywany zespół, tym jego cena jest wyższa. Należy zwracać uwagę na ewentualne nieprzychylne opinie wcześniejszych klientów, które sugerują np. nadużywanie alkoholu przez prowadzących imprezę. Pijany muzyk czy wodzirej przyniesie wstyd nowożeńcom i nie wywiąże się z powierzonego zadania. Profesjonaliści oczywiście nie mogą pozwolić sobie na coś takiego. Takie przypadki są obecnie rzadkością.

Trzeba pamiętać, że dla zespołu i didżeja należy przygotować oddzielny stolik, przy którym znajdą się te same dania, co dla gości. To zwykle standard, a przy takim stoliku siedzą także fotograf, kamerzysta oraz inni “usługodawcy” pary młodej pracujący podczas wesela, na przykład karykaturzysta. Potraktowanie artystów z góry, brak dbałości o dostarczenie im napojów i przekąsek, z pewnością nie jest dobrze widziane. Tym niemniej, w umowach chyba zawsze jest o tym mowa.

wodzirej na wesele wesela wodzireje mfotografia
Wodzirej na wesele, to elokwencja i elegancja. Foto: mfotografia.pl

Ile kosztuje wodzirej na wesele

Aktualnie za trzyosobowy zespół zapłacimy od 2,5 do 5 tys. zł lub więcej. Jeśli muzycy są doświadczeni, grają na instrumentach smyczkowych oraz prowadzą zabawę wychodząc do gości (nie ze sceny), górna granica cenowa może być znacznie wyższa.

Didżej za prowadzenie uroczystości weselnej liczy sobie od 1500 zł wzwyż. Didżeje często pobierają dodatkową opłatę za efekty specjalne, np. dym, lub prowadzenie oczepin. Niektórzy mają takie usługi wliczone w cenę.

Jest jeszcze opcja zatrudnienia wodzireja, niezależnie od wynajęcia zespołu lub DJ-a. Z uwagi na dużą rozpiętość cen, tu ich nie podamy.

> Ile kosztuje wodzirej na wesele?

Po zakończonym weselu możemy dać zespołowi napiwek, w zależności od liczby muzyków, będzie to nadprogramowe 300-400 zł. Dla wodzireja oraz jego ekipy możemy też wręczyć na koniec po butelce weselnej wódki, choć być może są i tacy, których można w ten sposób urazić.

Wodzirej na wesele: (c) Sadurski.com
Na zdjęciach: Wodzirej Karol
wodzirejkarol.pl

Inne weselne informacje i porady:
> Fotobudka na wesele
> Plan stołów weselnych
> Zaproszenia ślubne

dowcipy erotyczne dla dorosłych kawały humor Poprzedni post Dowcipy erotyczne
biała noc polarna Islandia Reykjavik ciekawostki Następny post Białe noce nie tylko na Islandii