pałace kujawsko-pomorskie event wesele

Kujawsko-pomorskie – pałace na wesele i event

Czas czytania:5 minut/y, 51 sekund/y

Pałace woj. kujawsko-pomorskie. Obiekty z historią, które obecnie służą jako miejsca do organizacji różnego rodzaju imprez

1. Pałac w Jastrzębiu

Pałac wybudowano w latach 1910-1912 z inicjatywy oficera Wiktora von Detmeringa. Zastosowano nowatorską jak na tamte czasy technologię żelbetową. Już w 1913 r. zamontowano elektryczne oświetlenie. Po śmierci von Detmeringa majątkiem zarządzała jego żona Hildegarda, a następnie jej zięć Hans Joachim Modrow. Po II wojnie światowej majątek przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Później właściciele zmieniali się wielokrotnie.

Pałac w Jastrzębiu powstał w nurcie modernizmu. Otacza go park. Obecnie oferuje pokoje na wynajem, restaurację oraz organizację wesel, imprez okolicznościowych i bankietów do 150 osób. Ciekawostką jest możliwość zorganizowania przyjęcia weselnego w altance na wyspie.

2. Pałac w Kobylnikach

Tutejsze ziemie w połowie XIX w. nabył ród Wilamowitz-Mollendorf. W latach 1902-1903 rodzina wybudowała pałac według projektu berlińskiego architekta Grisebacha. Po II wojnie światowej mieściło się tu gospodarstwo rolne.

Pałac w Kobylnikach wykazuje cechy stylu eklektycznego. Park otaczający rezydencję obejmuje starodrzew wraz z nowymi nasadzeniami zarówno z rodzimymi, jak i egzotycznymi okazami. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja. Istnieje możliwość zorganizowania wesel, przyjęć okolicznościowych, sympozjów czy szkoleń. Maksymalna liczba gości wynosi 150 osób. Do atrakcji należą przejażdżki bryczką po parku czy degustacja wyrobów wędliniarskich pochodzących z lokalnej masarni.

Komierowo pałac w Komierowie
Pałac w Komierowie. Foto: Pałac Konierowo / cc by-sa 3.0

3. Pałac w Komierowie

Pierwotnie istniał tu dwór obronny, a po jego zniszczeniu w XVII w. powstał dwór przebudowany następnie przez Romana Komierowskiego na pałac. Za projekt odpowiedzialny był Wiktor Stabrowski. W latach 1924-1929 miała miejsce kolejna przebudowa. Projektem zajął się Adam Ciborowski a inicjatorem zmian był Tomasz Komierowski. Po II wojnie światowej rezydencja pełniła różnorodne funkcje, m.in. ośrodka pracy dla więźniów oraz był siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Majątek powrócił do rodziny Komierowskich po zakupie w latach 90. XX w.

Po ostatniej przebudowie pałac w Komierowie nabrał cech stylu neobarokowo-klasycystycznego. Otacza go park krajobrazowy z pomnikami przyrody i stawami kaskadowymi. Obecnie mieści się tu restauracja i hotel. Organizowane są warsztaty sportowe, można skorzystać ze strefy wellness&SPA. Młode pary mogą w pałacowym ogrodzie złożyć przysięgę małżeńską, a także zaprosić gości na wesele do jednej z dwóch dostępnych sal przeznaczonych na 80 i 60 osób.

Lubostroń pałac w Lubostroniu kujawsko-pomorskie
Pałac w Lubostroniu – pałace kujawsko-pomorskie. Foto: Cronwood / cc by-sa 3.0

4. Pałac w Lubostroniu

Ziemie te w XVIII w. nabyła rodzina Skórzewskich. Hrabia Fryderyk Skórzewski w latach 1795-1800 wybudował tu siedzibę rodu, której projektantem był architekt Stanisław Zawadzki. Za dekoracje sztukatorskie odpowiadał rzeźbiarz Michał Ceptowicz a za malarskie prof. Franciszek Smuglewicz i jego brat Antoni. Ogrody otaczające rezydencję zostały zaprojektowane przez Teicherta. W pałacu goszczono przedstawicieli znamienitych rodów, a także ludzi kultury i nauki. Po II wojnie światowej mieściła się tu siedziba Funduszu Wczasów Pracowniczych.

Obecnie pałac w Lubostroniu jest instytucją kulturalną Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, oferującą możliwość skorzystania z restauracji i noclegu. W ofercie znajduje się również organizacja wesel, imprez okolicznościowych, konferencji na 100 osób. Możliwe jest przeprowadzenie ceremonii ślubnej w kaplicy pałacowej lub w przypałacowym ogrodzie.

5. Pałac w Sucharach

Początkowo stał tu dwór, a pałac powstał w 1906 r,. za czasów rodziny Falkenbergów z Chobielina. Potem pałac należał do Otto Gesserta. Po nim włości nabyli palotyni, którzy prowadzili tu gimnazjum i dom rekolekcyjny. Po II wojnie światowej rezydencja przeszła w ręce Sióstr Pallotynek, aby po kilkudziesięciu latach znów powrócić pod skrzydła zakonników. Ci ostatni sprzedali rezydencję w 2016 roku.

Pałac w Sucharach otacza XIX-wieczny park. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja z możliwością organizacji wesel imprez rodzinnych i firmowych. Na terenie pałacu można pomieścić do 150 osób, a w oranżerii do 200 osób. Ceremonia ślubna może odbyć się w położonym na terenie kompleksu kościółku pw. bł. Józefa Jankowskiego, a także w altanie na Wyspie Zakochanych lub na tarasie Pałacu.

Sypniewo pałac w Sypniewie pałace kujawsko-pomorskie
Pałace kujawsko-pomorskie: pałac w Sypniewie. Foto: Gww / cc by-sa 4.0

6. Pałac w Sypniewie

Początkowo w tym miejscu stał dwór. W 1830 r. posiadłość zakupili Albert Wickens i Franz Nagel. Wickens miał w planach budowę pałacu, ale marzenia te zrealizowała jego żona. Po śmierci męża odkupiła włości od Nagela i w połowie XIX w. wzniesiono tu pałac według projektu Karola Fryderyka Schinkla. Po II wojnie światowej w pałac mieściło się Technikum Rolnicze, a następnie mieszkania nauczycielskie. Ciekawostką jest fakt, iż odbywały się tu spotkania Loży Masońskiej.

Pałac w Sypniewie powstał w stylu klasycystycznym, z elementami neorenesansowymi. Otacza go efektowny park krajobrazowy. Obecnie znajduje się w dzierżawie, a w jego wnętrzach mieści się hotel i restauracja. Organizowane są tu wesela, studniówki, przyjęcia okolicznościowe, imprezy firmowe itp. do 300 osób.

7. Pałac w Wierzbiczanach

W 1840 r. włości zakupili bracia Richard i Hermann von Roy. W latach 1845-1846 na ich życzenie powstał pałac zaprojektowany przez Friedricha Augusta Stulera. Po braciach von Roy rezydowała tu rodzina von Schlichting i von Harnier. Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się biura i mieszkania należące do Państwowego Gospodarstwa Rolnego oraz prowadzony był tu Uniwersytet Ludowy. W kolejnych latach w rezydencji ulokowano przedszkole.

Pałac w Wierzbiczanach powstał w stylu neorenesansowym i otacza go park w stylu angielskim. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja oraz centrum SPA & Wellness. Organizowane tu są wesela, przyjęcia okolicznościowe, imprezy firmowe, konferencje i szkolenia. Wnętrza pałacowe mogą pomieścić do 90 osób, a w przypadku imprezy pod namiotem nawet 200 gości. Na terenie pałacu organizowane są turnusy rehabilitacyjne.

Pałac Bojańczyka Włocławek
Pałace kujawsko-pomorskie. Pałac Bojańczyka, Włocławek. Foto: Jamzewsizazamcze / cc by-sa 3.0

8. Pałac Bojańczyka we Włocławku

Został wybudowany w 1881 r. z inicjatywy rodziny Wincentego Bojańczyka, właściciela browaru i cegielni. W 1863 r. wnuczka Wincentego Irena sprzedała rezydencję Spółdzielni Przemysłu Artystycznego i Ludowego „Sztuka Kujawska”.

Pałac powstał w stylu eklektycznym. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja. Organizowane tu są wesela, imprezy okolicznościowe i konferencje. Największa z sal może pomieścić do 160 osób.

9. Pałac Łazienki II w Ciechocinku

Obiekt sanatoryjny, zwany Pałacem Łazienki II nie ma arystokratycznej przeszłości, jak poprzednicy tego zestawienia. Powstał w 1910 r., w związku z szybkim rozwojem Ciechocinka jako miejscowości uzdrowiskowej i zapotrzebowaniem na zabiegi kuracyjne. Za projekt odpowiedzialny był architekt Waldemar Fedders. Obiekt pełnił swoją rolę aż do końca lat 80. XX w., a wcześniej był dwukrotnie przebudowywany. Podupadający obiekt odzyskał swoją świetność dzięki prywatnym inwestorom.

Pałac został wzniesiony w stylu neoromańskim. Obecnie mieści się tu hotel, restauracja, wykonywane są tu zabiegi lecznicze i kosmetyczne. Istnieje możliwość organizacji wesel do 400 osób, a także przyjęć okolicznościowych, bankietów i konferencji. Na terenie obiektu można zorganizować ślub cywilny.

10. Pałac w Młodocinie

W 1871 r. majątek zakupił Tytus Malczewski, założyciel cukrowni w Żninie. Wzniósł tu pałac, którego prawdopodobnie był również projektantem. Rodzina Malczewskich zamieszkiwała włości aż do II wojny światowej, kiedy to opuściła posiadłość, a majątek zajęli Niemcy. Po wojnie obiekt wykorzystywany był jako budynek mieszkalny.

Pałac wybudowano w stylu eklektycznym i otacza go park krajobrazowy. Obecnie znajduje się tu hotel i restauracja. Organizowane są również przyjęcia okolicznościowe i wesela do 120 osób oraz konferencje, bankiety i imprezy firmowe.

Pałace woj. kujawsko-pomorskie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcja na wesele i event w pałacu
> Kujawsko-pomorskie ciekawostki



humor bank dowcipy o banku kawały bankowe banki żarty Poprzedni post Dowcipy o bankach
miasto Bychawa ciekawostki atrakcje zabytki woj. lubelskie Następny post Co zobaczyć w Bychawie, woj. lubelskie