Ciekawostki o zwierzętach

zwierzęta ciekawostki o zwierzętach język zwierząt

Lubisz zwierzęta? Sadurski.com zaprasza na najbardziej interesujące ciekawostki o zwierzętach!

Czy zwierzęta czują?

Niedawno zaobserwowano ciekawe zjawisko, co potwierdził prof. Marc Berkoff z Uniwersytetu Colorado Boulder (USA). Gdy jedna ze srok zdechnie, inne przy pomocy dziobów przykrywają ją źdźbłami trawy i innymi roślinami. Potem stoją obok przez krótką chwilę, aby odlecieć. Czy nie przypomina to świetnie nam znanego pochówku osoby zmarłej? Rzuca to nowe światło nie tylko na inteligencję tego gatunku, ale na zachowanie wszystkich zwierząt.

> Tu więcej

Sen zimowy zwierząt

– Piżmak amerykański zimę spędza w zamarzniętym jeziorze, a oddycha dzięki otworom w lodzie. Nocą wychodzi na brzeg, w poszukiwaniu jedzenia pod śniegiem.

– Niedźwiedź brunatny ważący 800 kg podczas zimy traci nawet 1/4 wagi swojego ciała czyli 200 kg. Dlatego po wybudzeniu szybko chce przybrać na wadze, ma ogromny apetyt i je niemal wszystko. Śpi pieczarach, zaroślach lub w gawrze – przygotowanym przez siebie legowisku.bydło szkockie waga,

– Jeż przed zimą dużo je i przybiera na wadze. Waży nawet 2 razy więcej niż zazwyczaj. Gdy robi się zimno, zagrzebuje się w sterty liści które jesienią spadły z drzew i pod gałęziami, po czym zwija się w kłębek. Gdy w zimie chwilowo temperatura podniesie się do 10 stopni Celsjusza, jeż budzi się i wygrzebuje spod liści.

> Tu więcej

foka foki zwierzęta ciekawostki o zwierzętach o fokach

Turlająca się foka j jej języczek. Ciekawostki o zwierzętach 

Ciekawostki o zwierzętach – koala australijski

– Nazwa koala wywodzi się od aborygeńskiego słowa kullawine – czyli „nie pije”.

– Pierwsi osadnicy trafiający z Europy do Australii, byli zdziwieni widokiem koala. Nazywali je różnie, m.in. małpą i niedźwiedziomałpą. Po raz pierwszy koala został opisany w 1798 roku. Podróżnik napisał, że znalazł zwierzę podobne do leniwca.

– Według legend Aborygenów, pewien chłopiec po śmierci rodziców był wychowywany przez złych ludzi. Uciekł od nich do lasu, a potem zamienił się w koala. Aborygeni zabraniają zabijania koala w obawie, że zabraknie im wody.

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach jaszczurka jaszczurki

Ciekawostki o zwierzętach: jaszczurka. Nieprzypadkowo na wszystkich zdjęciach zwierzaki mają wystawiony język!

Różne ciekawostki o zwierzętach – języki zwierząt

– Żółw z gatunku Chelydridae ma długi, czerwony język przypominający długiego robaka. Wywija nim niczym lassem. Na tę przynętę niczym haczyk na końcu wędki łapie zwierzęta, które stają się jego pożywieniem.

– Język płetwala błękitnego waży nawet 3 tony. Dużo, ale pamiętajmy, że cały płetwal waży ok. 70 ton. Gdyby na języku płetwala stanęli ludzie, zmieściłoby się ich… pół setki!

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach tygrys tygrysy

Oblizujący się tygrys. Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – motyle

– Jeden z gatunków motyla uwielbia siadać na bylicy pospolitej. Roślina ta często rośnie nad masowymi grobami. Dzięki temu nie raz ludzie dokonali tragicznych odkryć pod ziemią.

– Największy motyl na świecie żyje w Paui-Nowej Gwinei. Ornithoptera Alexandrae osiąga rozpiętość skrzydeł 28 centymetrów i ciężar 25 gramów.

– Pawica atlas rodzi się bez otworu gębowego i nie może się odżywiać. Ginie już po kilku dniach.

> Tu więcej

Ciekawostki o zwierzętach Afryki 

– Na świecie jest więcej posągów lwów niż żywych lwów.

– Dzięki naukowcom od niedawna wiemy dlaczego słonie mają pomarszczoną skórę. Chroni to przed działaniem promieni słonecznych czyli nie powoduje przegrzania ciała oraz chroni przed niektórymi insektami, np. muchami.

– Według prawa obowiązującego w Mozambiku, linie wysokiego napięcia muszą znajdować się co najmniej 12 metrów nad ziemią, aby nie przeszkadzały żyrafom.

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach koń konie

Jestem koń, a tak wygląda mój język. Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – nosacz sundajski

– Nosacze żyją w koronach drzew, żywiąc się liśćmi. Ciężkostrawna dieta (długie trawienie liści jedzonych w dużych ilościach) powoduje, że mają duże, odstające brzuchy, a gazy powodują częste pierdzenie i bekanie.

– U samców innych małp (np. szympansy, pawiany) penisy i ich okolice przyciągają wzrok samic jaskrawymi barwami. Samce nosaczy kuszą partnerki czerwonymi nosami.

– Czy wiesz, że nosacz sundajski jest zagrożony wyginięciem? Jeszcze 40 lat temu ich populacja była 2 razy większa niż obecnie. Główny powód, to wycinanie przez człowieka lasów równikowych, aby sadzić w ich miejsce plantacje palm olejowych.

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach myszołów myszołowy

Myszołów. Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – krowa

– Krowy są inteligentne. Rozpoznają ludzkie twarze, mają pamięć przestrzenną, przechowują wspomnienia oraz reagują na swoje imię.

– Hinduscy kolejarze używali odchodów krowy do uszczelniania lokomotyw parowych. A poza tym dorosła krowa produkuje rocznie 10 ton łajna czyli kopy.

– Dzięki odciskowi nozdrza można rozpoznać konkretną krowę. Są jak linie papilarne u człowieka.

– Krowa umie wchodzić po schodach, ale tylko w górę.

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach koza kozy

Koza wystawia język. Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – pingwiny

– Po czym pingwiny rozpoznają się? Ponieważ wszystkie są identyczne, rozpoznają się po głosie.

– Gdzie pingwin składa i wysiaduje jaja? Żeby nie siadać na zimnym, robi kupę, po czym na niej siada i składa jaja.

– Pingwin cesarski pływa z prędkością do 60 km/h, zanurza się na głębokość 500 metrów i może pod wodą przebywać prawie pół godziny.

– Jeden na 50 tysięcy pingwinów rodzi się z brązowym upierzeniem. Pozostałe są czarne.

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach niedźwiedź polarny

Niedźwiedź polarny znów ziewa? Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – sowy

– Sowa jest niczym kameleon. Gdy czuje zagrożenie, może zmienić kształt ciała, aby upodobnić się do pnia kory drzewa lub gałęzi, obok których się znajduje. Jest to tzw. mimikra.

– Ze wszystkich zwierząt sowy najbardziej nienawidzą kruków, z wzajemnością. Oba gatunki o terytorium potrafią walczyć na śmierć i życie. Jest to uwarunkowane genetycznie. Sowy i kruki walczą aż do śmierci nawet, jeśli nigdy wcześniej nie widziały przeciwnego gatunku.

– Prawie połowa wszystkich sów ma „fałszywe uszy” przypominające rogi. Te małe kępki piór wieńczące uszy nie mają jednak związku z ich słuchem. Dzięki nim sowy mogą się rozpoznać, poza tym wyrażają nimi swoje emocje i nastroje. Najmniejsze „rogi” ma puchacz z Sumatry, najmniejsze syczek z Madagaskaru.

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach pies dalmatyńczyk dalmatyńczyki

Pies dalmatyńczyk i jego język. Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – ślimaki

– Największa znaleziona muszla ślimaka ma 91 cm średnicy i należała do ślimaka z gatunku Syrinx aruanus.

– Ślimaki niskoskrzelne oddychają skórną krezą znajdującą się… wokół odbytu.

– Oczy ślimaka znajdujące się na końcach czułek reagują na natężenie światła. Widzą maksymalnie na odległość kilku centymetrów.

– Masa mózgu ślimaka, to średnio 0,015% masy jego ciała.

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach szkocka krowa

Szkocka krowa. Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – szkocka krowa

Szkocka rasa wyżynna (Highland cattle) została wyhodowana w północnej Szkocji. Pisano o niej już w XII wieku, a ślady archeologiczne świadczą, że żyła już w VI wieku. To krzyżówka dwóch ras krów: czarnej i rudej. Obecnie występuje w różnych kolorach, od białego przez żółty, brązowy, szary, po czarny.

> Tu więcej

Ciekawostki o zwierzętach – wombat tasmański 

– Wombat ma bardzo wolny metabolizm. Pożywienie trawi przez tydzień, a nawet dłużej. To jedyne zwierzę, którego kupa ma kształt zbliżony do sześcianu. W ostatnich 8 procentach jelita stan ekskrementów wombata zmienia się z płynnego na stały. Ostatnia część jelita nie rozciąga się równomiernie. Ta zmienność pozwala stworzyć kał w kształcie sześcianów, wielkości dużych kostek cukru, który jest wydalany.

> Tu więcej

ciekawostki o zwierzętach szympans szympansy

Nasz kuzyn, szympans. Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – wieloryby

– Walenie baskijskie mają największe jądra. Jedno waży nawet pół tony.

– Kaszalotowi wystarczy 100 minut snu w ciągu doby.

– 12% żelaza znajdującego się w Oceanie Południowym, to odchody wielorybów.

– Jak śpią wieloryby? Cały czas pływają, ale tylko jedna połowa mózgu czuwa, podczas gdy druga odpoczywa. Krótkie drzemki im wystarczają. I najciekawsze: wieloryby śpią w pozycji pionowej, głową do góry.

> Tu więcej

aligator zęby zwierząt ciekawostki zwierzęta

Aligator – ten, to me zęby! Ciekawostki o zwierzętach

Ciekawostki o zwierzętach – zęby zwierząt

– Wszyscy znamy widok otwartej szczęki rekina. Jest w niej nawet 3 tysiące zębów w kilku (dwóch do sześciu) szeregach. Wydostanie się ofiary z takiej pułapki jest bliskie zeru. Tym bardziej, że nacisk szczęki wynosi 3 tony na centymetr kwadratowy.

> Tu więcej