USA. Satyrycy i polityka

Jon Stewart

Satyrycy i wybory w USA

Znani satyrycy amerykańscy: Jon Stewart i Stephen Colbert poprowadzili wiec w Waszyngtonie, który miał wzmocnić Demokratów i prezydenta Baracka Obamę

Na  trzy dni przed wtorkowymi wyborami uzupełniającymi do Kongresu i Senatu USA, w Waszyngtonie odbył się wiec Rally to Restore Sanity and/or Fear, czyli Wiec na rzecz zdrowego rozsądku oraz/lub strachu. Wiec, który poprowadzili znani satyrycy i komentatorzy życia politycznego Jon Stewart i Stephen Colbert (prowadzący programy w kanale Comedy Central), zgromadził blisko 200 tys. osób i miał charakter nie całkiem poważny. Zgromadził osoby, które są „zbyt zajęte, aby chodzić na wiece, bo prowadzą normalne życie”.

Organizatorzy stwierdzili, że ich wiec nie ma charakteru politycznego, w przeciwieństwie do wiecu Glenna Becka (prezentera prawicowej stacji telewizyjnej Fox News) i jego zwolenników z konserwatywnej Tea Party, który odbył się w tym samym miejscu, w sierpniu. Mimo tego co mówili Stewart i Colbert, ich wiec miał być poparciem dla polityki Demokratów oraz prezydenta USA Baracka Obamy. Podobne wiece „na rzecz zdrowego rozsądku” mają się w tych dniach odbyć w kolejnych miastach USA.

2 listopada politycy Republikanów i Demokratów będą walczyć o 435 miejsc w Izbie Reprezentantów, 37 miejsc w stuosobowym Senacie i 37 stanowisk gubernatorów stanowych.
2010-10-31

Satyryk najbardziej wpływowym Amerykaninem

Satyryk Jon Stewart (ur. 1962) jest obecnie najbardziej wpływowym człowiekiem w USA, według sondażu AskMen w którym wzięło udział pół miliona respondentów

Nie prezydent, polityk czy gwiazda Hollywood, lecz satyryk, jest obecnie najbardziej wpływową osobą w USA. Tak przynajmniej twierdzi angielskojęzyczny portal dla mężczyzn AskMen. Kim jest facet, który w sondażu wyprzedził Billa Gatesa (twórcą Microsoftu, miejsce drugie), Marka Zuckerberga (twórca Facebooka, miejsce trzecie) czy prezydenta USA Baracka Obamę, sklasyfikowanego na miejscu 21?

Urodzony 28 listopada 1962 r. w Nowym Jorku Jonathan Stuart Leibowitz po ukończeniu szkoły średniej w Lawrence (stan New Jersey) zmienił nazwisko na Jon Stewart, gdyż wiele osób miało problemy z wymówieniem jego żydowskiego nazwiska „Leibowitz”. Potem uczył się w College of William and Mary w Williamsburgu, po ukończeniu którego otrzymał propozycje pracy w kilku firmach. Jednak jako szkolny dowcipniś, postanowił zostać komikiem i w 1986 r. przeniósł się do Nowego Jorku. W 1993 r. został gospodarzem nadawanego przez MTV programu „Jon Stewart Show”, a w 1999 został gospodarzem programu telewizyjnego „The Daily Show”, jako następca Craiga Kilborna. W 2005 aktor zdobył Nagrodę Emmy, dwukrotnie (2006, 2008) był gospodarzem gali wręczania Oscarów.

Skąd tak oszałamiająca popularność sukces komika, który obecnie prowadzi telewizyjny program w Comedy Central? Widzów jego programu nie trzeba o tym przekonywać, trzeba go po prostu oglądać. Program jest pastiszem amerykańskich telewizyjnych programów informacyjnych, a Stewart bezlitośnie komentuje aktualne wydarzenia, narażając się wielu ludziom z polityki i show biznesu, równocześnie zyskując kolejnych widzów.
2010-10-27

Na zdjęciu powyżej: Jon Stewart, foto Wikipedia

Aktorka komediowa na prezydenta USA

Roseanne Barr chce ubiegać się o stanowisko prezydenta USA w listopadzie 2012 r.

2 lutego 2012 r. komik i aktorka komediowa Roseanne Barr oficjalnie zgłosiła swoją kandydaturę do wyborów na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Będzie kandydatką Partii Zielonych (Green Party), jeśli jej kandydatura zostanie zatwierdzona.

Jak poinformował  portal TMZ.com, jednym z jej głównych postulatów wyborczych jest legalizacja marihuany.

Roseanne Cherrie Barr (ur. 1952) jest aktorką i komikiem. Popularność zdobyła grając w telewizyjnym serialu Roseanne, emitowanym przez 9 sezonów (1988-97), co przyniosło jej również nagrodę Emmy i Złoty Glob. W latach 1998-2000 prowadziła własne telewizyjne show, a potem w wielu krajach występowała jako komik stand up comedy.
2012-02-05