Co zobaczyć w Żninie, woj. kujawsko-pomorskie
Żnin ciekawostki i najważniejsze informacje o Żninie. Historia, zabytki, atrakcje Żnina. Z czego słynie to miasto
Żnin
1) Żnin, to 14-tysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Jest tu siedziba powiatu żnińskiego oraz gminy Żnin.
2) Nazwa Żnin pochodzi od słowa “żnieja”, oznaczającego kiedyś żniwa i żniwiarza. Podkreślała rolniczy charakter osady. Przez wieki używano różnych nazw, ale trzon nazwy był podobny.
Żnin ciekawostki z historii
3) Miejscowość uzyskała prawa miejskie w XIII wieku.
4) W lipcu 1331 Krzyżacy weszli do Żnina i doszczętnie go spalili. To spowodowało, że w 1343 r. rozpoczęto prace nad budową muru obronnego wokół miasta. Wytyczono wtedy nowe ulice oraz rynek. Wkrótce do miasta można było wejść przez bramy: Toruńską, Poznańską, Wodną i Ostrowską.
5) Wiadomo, że od XV wieku warzono w Żninie znakomite piwo oraz wypiekano najsmaczniejszy chleb pszenny w całej Wielkopolsce.
6) Wiek XVII, to upadek miasta. Wielka zaraza w 1628 roku, potem potop szwedzki i wielkie zniszczenia, do tego trzy pożary w latach 1678, 1692 i 1700. Ponowny rozwój miasta zaczął się w pierwszej połowie XIX wieku.
7) Żnińską Kolej Wąskotorową zbudowano w 1894 roku. Kilkunastokilometrowe odcinki łączyły Żnin z okolicznymi miejscowościami w trzech kierunkach. Obecna trasa kolei otwarta w 1972 r. ma długość 12 kilometrów.
8) W dwudziestoleciu międzywojennym działało w Żninie imperium prasowe. Koncern wydawniczy Anny i Alfreda Krzyckich zatrudniał ponad trzystu pracowników, wydawał szereg czasopism i gazet. Ogólnopolski dwutygodnik “Moja Przyjaciółka” wydawany od 1934 roku miał milion nakładu i był sprzedawany w całej Polsce.
Żnin zabytki, atrakcje, co zobaczyć
9) Kościół Świętego Marcina (ul. Pałucka 1) znajduje się w dzielnicy Góra i jest najstarszym zabytkiem Żnina. Został zbudowany w XIV wieku, w stylu gotyckim. Potem był przebudowywany, dodano też wieżę. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku.
10) W latach 1447–1500 na rynku w Żninie zbudowano ratusz z wieżą. Ratusz do naszych czasów nie dotrwał (został zniszczony podczas wojny ze Szwedami w 1656 roku), a wieża (Baszta Żnińska) wciąż stoi. W 1755 r. zamontowano na niej zegar, a od 1930 r. jest zabytkiem. Od 1961 r. w wieży mieści się siedziba Muzeum Ziemi Pałuckiej. Adres: plac Wolności 11.
11) Gotycki kościół Świętego Floriana (ul. Kościelna 4) zbudowano w Żninie w XV wieku. Do jego budowy wykorzystano m.in. kamienne ciosy w XIII-wiecznego kościoła romańskiego. Został odbudowany po wojnach ze Szwedami w XVII wieku i pożarze w 1758 r. W latach 1910-1924 do kościoła dobudowano neobarokową wieżę.
12) Sufragania, to dawny klasycystyczny dwór biskupi zbudowany w 1795 roku. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej.
13) Cukrownia Żnin działała w latach 1894-2004. W czasach PRL-u była największym zakładem – pracodawcą miasta.
14) Neogotycki kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Śniadeckich) początkowo był świątynią ewangelicką. Pochodzi z początku XX wieku.
Żnińskie jeziora
15) Jezioro Duże Żnińskie ma ponad 400 ha powierzchni. To jedno z jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i tak samo jak Jezioro Małe, znajduje się na terenie Żnina. Co roku odbywają się tu regaty w windsurfingu.
16) Jezioro Żnińskie Małe ma ponad 100 ha powierzchni i ponad 5 metrów głębokości. W tym akwenie odbywają się m.in. mistrzostwa w sportach motorowodnych.
Żnin ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Biskupin
> Nakło nad Notecią
> Inowrocław