Z czego słynie miasto Borne Sulinowo

Borne Sulinowo ciekawostki atrakcje co zobaczyć ratusz miasta widna

Miasto Borne Sulinowo ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słynie, co zobaczyć w Bornem Sulinowie

Borne Sulinowo i Jezioro Pile

1) Borne Sulinowo, to 5-tysięcznie miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim. Jest tu siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Borne Sulinowo. Stąd do Szczecinka jest 22 kilometry.

2) Miasto położone jest nad jeziorem Pile. To jedno z jezior Pojezierza Drawskiego, mające 10,02 km² powierzchni. W jezioro wrzyna się półwysep, którego kształt przypomina głowę orła. Stad nazwa półwyspu: Głowa Orła. Jedna z dwóch wysp na jeziorze zapadła się. Powstał w ten sposób niecodzienny, podwodny las.

Miasto – dawny garnizon wojskowy

3) W latach 30. XX wieku zbudowano garnizon wojskowy. We wrześniu 19039 r. Niemcy stworzyli tu obóz jeniecki, działający do 1945 r. W 1945 przejęła go Armia Czerwona i tereny użytkowała do października 1992. Gdy rosyjskie wojsko opuściło teren, w 1993 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie. W opuszczonych budynkach zaczęli osiedlać się nowi mieszkańcy.

4) Ratusz miasta od 1997 r. mieści się w dawnej siedzibie garnizonu. Skwer przed nim był kiedyś placem apelowym dla żołnierzy.

5) Podczas II wojny światowej w miejscowości było lotnisko wojskowe. Potem wykorzystywali je Rosjanie jako lądowisko dla helikopterów. W 2013 r. otwarto wielofunkcyjne lądowisko z trawiastą drogą startową długości 600 metrów. Należy do Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lotnictwa Turystyczno-Sportowego.

4) Osiedle bloków mieszkalnych zbudowano w latach 80-ych. Płyty do jego budowy wyprodukowano w fabryce w Leningradzie.

Borne Sulinowo co zobaczyć

5) Są tu dwa zabytki. Pierwszy, to Dom Oficera zbudowany w latach 1934–1936, drugi, to ruiny willi Guderiana z lat 30. XX wieku. Heinz Wilhelm Guderian (1888-1954) był generałem pułkownikiem Wehrmachtu, ważnym oficerem wojsk Hitlera, pełniącym szereg funkcji.

6) Największym budynkiem Bornego-Sulinowa jest liczący ponad 12 tys. m² dawny szpital wojskowy. Wiele dawnych budynków wojskowych jest zdewastowanych. Nie ma pieniędzy na ich rozbiórkę, ani też pomysłów na ich zagospodarowanie i remont.

7) W zwiedzaniu miasta pomaga licząca 13,5 km długości ścieżka turystyczno-spacerowa. Na trasie zlokalizowanych jest 21 interesujących obiektów, przy których są opisy w języku polskim, niemieckim i angielskim.

8) W mieście od 2014 r. działa Muzeum Militarnej Historii. Można m.n. zobaczyć kolekcję dawnych pojazdów wojskowych.

Borne Sulinowo ciekawostki

9) Kościół św. Brata Alberta znajduje się w dawnej niemieckiej stołówce i dobudowanej co niej przez Rosjan sali pełniącej funkcję kina.

10) W Bornem Sulinowie są trzy cmentarze. Współczesny (przy ul. Niepodległości), żołnierzy radzieckich i cywili z dawnej bazy wojskowej oraz żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej 1939 i poległych w walkach w 1945 roku.

111 W latach 2001-2014 w Bornem Sulinowie odbywał się co roku Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych.

Borne Sulinowo ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: ratusz w Bornem Sulinowie

Zobacz też:
> Białogard
> Dziwnów