Ciekawostki o Białogardzie

miasto Białogard ciekawostki atrakcje zabytki zachodniopomorskie

Białogard ciekawostki i najważniejsze informacje. Zabytki, fakty z historii, co zobaczyć w Białogardzie

Białogard

1) Białogard, to ok. 25-tysięczne miasto w woj. zachodniopomorskim. Leży nad rzekami: Parsętą i Lisnicą. Jest tu siedziba powiatu białogardzkiego i gminy wiejskiej Białogard.

2) W przeszłości nazwę miasta pisano na różne sposoby, ale była podobna. W 1124 r. po raz pierwszy w dokumentach została wymieniona jako Belgrod. Dodajmy, że na Pomorzu słowo gard było odpowiednikiem słowa: gród. Obecna nazwa oficjalnie funkcjonuje od 1946 roku.

Plac Wolności Kościół Narodzenia NMP Białogard ciekawostki zabytki atrakcje
Plac Wolności w Białogardzie. Kościół Narodzenia NMP

Białogard zabytki

3) Przy ul. Najświętszej Maryi Panny stoi Kościół Nawiedzenia NMP z XIV wieku. Wieżę dobudowano w XIX wieku. Do 1945 r. był świątynią luterańską, obecnie jest kościołem rzymskokatolickim.

Kościół św. Jerzego w Białogardzie zabytki zachodniopomorskie
Kościół św. Jerzego. Białogard ciekawostki

4) Poza murami miejskimi, prawdopodobnie w XIV wieku, zbudowano kościół św. Jerzego. Wcześniej stała tu pogańska świątynia. Kościół kilka razy był trawiony przez pożary. W 1858 r. został gruntownie przebudowany i ten wygląd pozostał do naszych czasów.

5) Bramę Wysoką (Połczyńską) stojącą przy ul. Grottgera, zbudowano na początku XIV wieku, wraz z murami miejskimi. Przez jakiś czas, do końca XIX w. był w niej areszt.

średniowieczne mury miejskie w Białogardzie zachodniopomorskie zabytki
Pozostałości średniowiecznych murów miejskich Białogardu

6) Przy ul. Matejki zachował się fragment gotyckich murów miejskich.

7) Stojący na białogardzkim rynku (Plac Wolności 5) Stary Ratusz zbudowano w 1827 roku, jako klasycystyczną kamienicę kupiecką. Drewnianą wieżę zegarową dobudowano w 1847 roku. Do 1924 r. w budynku była siedziba władz miasta, w latach 1926-1952 muzeum, potem mieszkania komunalne. Po gruntownym remoncie od 2004 r. wewnątrz jest muzeum i Pałac Ślubów.

Stary Ratusz Białogard ciekawostki zabytki atrakcje
Stary Ratusz, obecnie siedziba muzeum. Białogard ciekawostki

8) Przy ul. Piłsudskiego 25 stoi szachulcowo-murowany, dawny spichlerz z końca XVIII wieku.

Białogard ciekawostki

9) Plac Wolności, to białogardzki rynek. Jak w tej chwili wygląda to miejsce, można zobaczyć na widoku z kamery internetowej.

10) W XII wieku na wzgórzu nad Parsętą, stał gród książęcy, później będący siedzibą kasztelana. W 1315 r. w jego miejscu książę wołogoski Warcisław IV wybudował nieduży zamek, który po pożarze w 1526 r. został odbudowany. Po wojnie trzydziestoletniej w zamku były urzędy. W 1780 r. zamek rozebrano i na fundamentach postawiono budynek dla urzędników. Potem był domem czynszowym. Po zniszczeniach I wojny światowej, został rozebrany.

11) W latach 1905-2007 działała Białogardzka Kolej Dojazdowa. Nad kanałem rzeki Ulgi stoi nieużywany most tej kolejki wąskotorowej.

12) Wśród klubów sportowych z Białogardu jest Iskra Białogard, założona w 1946 roku. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim o pojemności 4 tys. miejsc.

13) Przy ul. 1 Maja 15 znajduje się Centrum Kultury i Spotkań Europejskich.

14) Siedziba Nadleśnictwa Białogard znajduje się przy ul. Koszalińskiej 3A.

15) Jak daleko Białogard jest od morza? Do Kołobrzegu jest ok. 40 km czyli samochodem mniej niż 40 minut.

Białogard ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia (4): Brogaj / cc by.sa 3.0

Zobacz też:
> Darłowo
> Szczecinek