Poznaj miasto Recz w woj. zachodniopomorskim

Baszta Drewieńska Recz ciekawostki atrakcje zabytki zachodniopomorskie

Z czego słynie Recz ciekawostki i fakty. Historia, zabytki, ciekawe miejsca

Recz

1) Recz, to liczące 3 tys. mieszkańców miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim. Leży nad rzeką Iną i jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Recz.

Recz ciekawostki z historii

2) Najstarsza pisemna wzmianka o miejscowości Recz pochodzi z dokumentu w 1269 roku. Miejscowość wymieniono dokładnie w tej samej formie, w jakiej istnieje obecnie, co jest niezwykłą rzadkością. Nazwa prawdopodobnie oznaczała „miejsce nad rzeką”.

3) Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Do dziś jest w większości otoczone zbudowanym w XIV-XV wieku murem obronnym z kamieni polnych. Wcześniej, w X-XII wieku stał tu słowiański gród. Później, pod koniec XIII wieku w jego miejscu stanął klasztor siórstr Cysterek.

4) Cysterki sprowadzili do Recza margrabiowie brandenburscy w 1296 roku. Dobra sióstr upaństwowiono w 1552 roku, a ich budowle ostatecznie rozebrano w 1827 roku.

Miasto Recz – co zobaczyć, zabytki

5) Kościół Chrystusa Króla zbudowano w stylu gotyckim, w latach 1352-1355. Stojący tu wcześniej kościół spłonął w pożarze miasta, w 1340 roku. Świątynia w XV wieku była przebudowana (wtedy dodano wieżę), a później ją rozbudowywano. Przez dłuższy czas, do 1945 r. był świątynią luterańską.

6) Jak pisaliśmy wyżej, zachowała się duża część średniowiecznych murów miejskich. Także baszty – baszta Choszczeńska (Młyńska) i baszta Drawieńska. Ta druga ma 15 metrów wysokości i obecnie jest punktem widokowym. Obok na murach jest mniejsza czatownia z XV wieku.

7) Przy ul. Rynek 1 stoi murowano-szachulcowy dom z połowy XIX wieku.

8) Niedaleko centrum miasta znajduje się rezerwat przyrody Grądowe Zbocze. Utworzono go w 1996 r. i ma ponad 33 ha powierzchni.

Recz ciekawostki

9) Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 403 między Piłą a Ulikowem. Istnieje przystanek kolejowy.

10) Miejski Klub Sportowy Remor Recz, to klub piłkarski. Został założony w 1953 roku.

Recz ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: baszta Drawieńska. Foto: Hubert Cho / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Stargard
> Drzewica