Najdziwniejsze budowle świata – top 5

najdziwniejsze budowle świata architektura

Podejście czysto użytkowe już dawno przestało się liczyć w światowej architekturze, a wyobraźnia artystów sztuki budowlanej wydaje się nie mieć granic. W rezultacie powstają naprawdę niekonwencjonalne budynki. Jedne zachwycają, inne szokują, a zdarzają się też takie, które swoim istnieniem podają w wątpliwość zdrowy rozsądek. Przyszłość architektury, czy fanaberia twórcy? Przedstawiamy 5 najdziwniejszych budowli świata.

Casa do Penedo, Portugalia

Słynny “Kamienny Dom” powstał w latach 1972-74, zaprojektowany jako domek letniskowy. Kamienne ściany osadzono pomiędzy czterema głazami narzutowymi, pochodzącymi z pobliskich gór i przykryto bambusowym dachem. Wtulony między kamienne olbrzymy bungalow jest urządzony w rustykalnym stylu i zadziwiająco wygodny. Na miejscu znajduje się nawet basen wykonany we wnętrzu jednego z głazów. Jak na iście prehistoryczny projekt przystało, dom nie ma elektryczności. Jedynym źródłem światła są świece i ogień buzujący w kominku. Budowla szybko stała się atrakcją, budzącą zainteresowanie miejscowych i turystów do tego stopnia, że właściciel musiał zainwestować w metalowe drzwi i kuloodporne okna. Nietypowy wygląd sprawia, że domek nie tylko zagrał w kilku filmach, ale jest obecnie jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Portugalii.

Casa do Penedo Portugalia najdziwniejsze budowle świata architektura
Najdziwniejsze budowle świata: Casa do Penedo, Portugalia. Foto: Pablo García Chao / cc-by sa 3.0

Biblioteka Publiczna w Kansas City, USA

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Biblioteka powstała w 1873 roku i należy do najstarszych budynków w Kansas. Co jest w niej takiego szczególnego? Otóż fragment jej elewacji zaprojektowany został w formie gigantycznej półki z książki. Konstrukcja, zwana The Community Bookshelf, powstała w 2004 roku we współpracy ze społecznością Kansas. Czytelnicy sami wybrali książki, których grzbiety mają zdobić fasadę Biblioteki. Znalazły się tam 22 tytuły, między innymi “Władca Pierścieni”, “Romeo i Julia”, “Sto lat samotności” i “Opowieść o dwóch miastach”. Każdy grzbiet wykonany jest z folii poliestrowej i mierzy ok. 7,5 metra wysokości oraz 2,5 metra szerokości. Całość wygląda niezwykle realistycznie – aż chciałoby się podejść i sięgnąć po książkę! Co ciekawe – efektowna fasada powstała, aby ozdobić… parking Biblioteki.

Lou Ruvo Las Vegas najdziwniejsze budowle świata
Najdziwniejsze budowle świata: Lou Ruvo w Las Vegas

Centrum Zdrowia Mózgu Lou Ruvo, Las Vegas

Bryła zaprojektowanego przez Franka Gehry’ego szpitala dla umysłowo chorych, przypomina papierowy model bloku wielorodzinnego niedbale zgnieciony w dłoni. Projekt powstał na zlecenie Larry’ego Ruvo, założyciela fundacji “Keep Memory Alive”, wspierającej leczenie osób dotkniętych chorobą Alzheimera. W dziwacznie powyginanym budynku trudno się dopatrzeć myśli przewodniej, choć taka niewątpliwie istnieje. Budowlę tworzą dwa skrzydła połączone dziedzińcem – ma to stanowić odwołanie do zestawionych ze sobą półkul mózgowych. W jednym skrzydle znajduje się klinika i pokoje pacjentów, natomiast w drugim – Muzeum Umysłu. Jest to również przestrzeń przeznaczona do organizacji wydarzeń kulturalnych. Projekt wnętrza budynku nie ma przełożenia na jego nietypową fasadę. Jest ono utrzymane w jasnej, ciepłej kolorystyce i ma budzić u pacjentów przed wszystkim poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Big Duck Long Island najdziwniejsze budowle świata
Najdziwniejsze budowle świata: Big Duck. Foto: Springfulutopia / cc-by sa 4.0

Big Duck na Long Island, Nowy Jork

Co właściwie odpowiada za sukces przedsiębiorcy? Dobry pomysł na biznes to połowa sukcesu, ale liczy się także kreatywny marketing. Idąc tym tokiem rozumowania, amerykański farmer Martin Maurer zlecił zbudowanie budynku w kształcie kaczki. Wnętrze zaadaptował na sklep, w którym sprzedawał drób i jaja. Pomysł na oryginalną budowlę przyszedł hodowcy do głowy, gdy będąc na wakacjach w Kalifornii, wypatrzył sklep z kawą w kształcie wielkiej filiżanki. Wrócił do domu zauroczony i zdecydowany przeszczepić to pomysłowe rozwiązanie na lokalny grunt.

Wielki ptak powstał na początku lat 30-tych XX wieku, a modelem dla architekta była śnieżnobiała kaczka pekińska. Mierzy ponad 6 metrów wysokości, a zbudowano go z żelbetu – niezwykle wytrzymałego materiału kompozytowego, który ma to do siebie, że łatwo daje się formować w przeróżne kształty. Kacza budowla działała jako sklep aż do 1984 roku, przyciągając rzesze klientów. W 1988 roku nabyło ją hrabstwo Suffolk i urządziło w środku sklep z pamiątkami. W 2008 roku wpisana została do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.

krzywy domek Sopot najdziwniejsze budowle świata
Najdziwniejsze budowle świata: Krzywy domek przy deptaku w Sopocie / Sadurski.com

Krzywy Domek, Sopot

Na liście architektonicznych perełek nie mogło zabraknąć naszej rodzimej konstrukcji, uznanej, zresztą, za najdziwniejszy budynek świata przez portal Village of Joy. Krzywy Domek zbudowany został w 2003 roku według projektu Pracowni Architektonicznej Szotyńscy & Zaleski. Jego fasada, wykonana z kamienia i piaskowca, wygląda jak obraz widziany w krzywym zwierciadle. Falujące krawędzie przywodzą na myśl obrazek z książki z bajkami i jest w tym dużo prawdy, bowiem twórcy inspirowali się pracami słynnego grafika i ilustratora – Jana Marcina Szancera.

Budynek, który zdążył już stać się prawdziwą wizytówką Sopotu służy głównie jako przestrzeń handlowa i rozrywkowa. Ma także własny odpowiednik Promenady Gwiazd, a mianowicie “Ścianę Sławy”, na której składają swoje podpisy uczestnicy wydarzeń kulturalnych.

Najdziwniejsze budowle świata (c) dla Sadurski.com: RynekPierwotny.pl

słonica Lucy the Elephant ciekawostki New Jersey
Słonica Lucy, to już historyczna budowla

Zobacz też:
> Flatiron Building, Nowy Jork
> Parki miejskie – ciekawostki
> Burdż Chalifa, Dubaj