10 ciekawotek o Gryfinie

Brama Bańska Gryfino ciekawostki atrakcje zabytki

Gryfino ciekawostki i najważniejsze informacje. Z czego słynie miasto, co zobaczyć w Gryfinie – zabytki i atrakcje turystyczne Gryfina

Gryfino

1) Gryfino, to ponad 20-tysięczne miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad rzeką Odrą Wschodnią.

2) Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 1254 roku. We wczesnym średniowieczu była tu osada rybacka Dąbrowa.

3) Początkowo używano nazwy Gryfin. Obecna nazwa funkcjonuje oficjalnie od 1946 roku.

Kościół Narodzenia NMP Gryfino ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Narodzenia NMP, Gryfino ciekawostki, foto: Kapitel / cc by-sa 4.0

Gryfino zabytki, co warto zobaczyć

4) Kościół Narodzenia NMP zbudowano w I połowie XIV wieku. Między XVI w. a 1945 rokiem był świątynią protestancką. Wieżę świątyni nakrywa neobarokowy hełm.

5) XIV-wieczna Brama Bańska wchodziła w skład miejskich murów obronnych, które zbudowano w XIV-XV wieku z kamienia polnego. Miały 1900 metrów długości i początkowo 6 metrów wysokości. Obecnie ich największy, 70-metrowy fragment znajduje się obok parku.

6) W miejscu dawnej fosy pod koniec XIX wieku wybudowano Pałacyk pod Lwami. Właścicielem był przemysłowiec niemiecki, Henrich Moller.

Krzywy las Gryfino ciekawostki atrakcje zabytki
Gryfino ciekawostki: Krzywy las

Gryfino ciekawostki, co warto zobaczyć

7) Na początku XIX wieku założono park miejski im. Stanisławy Siarkiewicz. Ma 6 ha powierzchni. Wcześniej był tu cmentarz, na którym stały neoklasycystyczne grobowce.

8) W powiecie gryfińskim znajduje się pomnik przyrody Krzywy Las. Ma 0,33 ha powierzchni i rosną tu oryginalnie wygięte sosny, zasadzone w latach 30. XX wieku. Podejrzewa się, że zostały sztucznie wygięte przez ludzi.

9) Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Obry powstał w 1993 roku i ma 60 km² powierzchni. Leży na terenie trzech gmin: Kołbaskowo, Gryfino i Widuchowa.

10) Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie stoi przy ul. 1 Maja 16.

Gryfino ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Brama Bańska. Foto: Jan M / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Mielno
> Kołobrzeg