Karykaturzyści czyli kto? Rzadki zawód karykaturzysty

karykaturzysta na imprezę atrakcje na event firmowy Śląsk

Gdy strajkują górnicy lub nauczyciele, mówi o tym cała Polska i rząd ma problem. Gdyby zastrajkowali karykaturzyści, nikt by tego nawet nie zauważył. Jednak wszyscy wiemy kim są i lubimy oglądać to, co robią czyli dowcipne portrety.

Nie tylko karykaturzyści uliczni

Karykaturzyści, to jedna z najmniejszych grup zawodowych, nie tylko w Polsce. Większość z nas kojarzy karykaturzystów ulicznych i sądzi, że zimą niczym niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, bo gdzieś znikają. Tymczasem zawód karykaturzysty ma różne odcienie, a karykaturzyści uliczni, to tylko część osób trudniących się tworzeniem zabawnych podobizn.

Są również karykaturzyści rysujący dla prasy. Zawód na wymarciu, bo drukowana prasa w ostatnich latach dogorywa. Jeśli jakaś gazeta drukuje jeszcze jakieś karykatury, to rzadkość. Są też karykaturzyści eventowi. Grupa zawodowa rysująca karykatury na żywo na firmowych eventach i weselach. Grupa, to piękne słowo. To pojedynczy artyści, jeżdżący po Polsce tam, gdzie ich talent jest doceniany. To, że wciąż zarabiają, jest zasługą klientów branży eventowej.

jesień wesele ślub karykatury karykaturzyści weselne inspiracje karykaturzysta na imprezie
Szybko rysowane karykatury na żywo, to dużo uśmiechu podczas każdego eventu

Zostać mistrzem karykatury

Wielu jest hobbystów i plastyków, którzy co jakiś czas tworzy karykatury, głównie dla własnej przyjemności i po to, aby się pochwalić. To umiejętność zdobywana przez lata pracy, której w żadnej szkole czy uczelni nie można się nauczyć.

Jak w każdym zawodzie, nie tylko artystycznym, tylko nieliczni dochodzą do mistrzostwa i z codziennego rysowania karykatur są w stanie utrzymać rodzinę. Widzimy zwykle efekt – dowcipną karykaturę, często wykonaną błyskawicznie, co często wzbudza zachwyt widzów. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że aby dojść do mistrzostwa, trzeba było lat pracy. Pracy, za którą nikt nie zapłacił. To, że obecnie profesjonalni karykaturzyści eventowi z wielką łatwością tworzą dowcipne portrety, to efekt talentu, a przede wszystkim wieloletniego ćwiczenia swych umiejętności. Warto o tym pamiętać.

karykaturzysta na wesele event karykatury na żywo rysowanie karykatur karykaturzyści
Karykaturzysta Szczepan Sadurski często wypowiada się na temat sztuki karykatury

Karykaturzyści na eventach

Od zawsze człowiek lubił się bawić. Lubimy też uśmiechnąć się na widok karykatury – swojej, choć częściej wolimy śmiać się z wyglądu innych. Karykatury polityków, aktorów, ogólnie znanych osób, bo niektórzy z nas własnej podobizny która jest inna niż to co widać w lustrze, oglądać już nie za bardzo lubi. Dlatego ci, którzy nie mają dystansu do siebie, wolą unikać karykaturzystów. Ale wszyscy pozostali kochają karykatury, niezależnie od sytuacji.

To dlatego branża eventowa, szczególnie w ostatnich latach, coraz chętniej zatrudnia karykaturzystów. Wszelkiego rodzaju eventy firmowe, konferencje, targi. Potem potencjał karykaturzystów dostrzegli też organizatorzy wesel i większych imprez prywatnych. Niektórzy zaczynają mówić wręcz o modzie.

Karykaturzystów dojeżdżających do pracy w dowolne miejsce Polski jest znacznie mniej niż sądzimy. Dlatego o tych najlepszych warto zaprosić na swój event. I z zaproszeniem lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Rezerwacje terminów zaczynają się na 2 lata przed imprezą. Głównie to wesela, bo eventów firmowych aż z takim wyprzedzaniem się nie organizuje.

Karykatury rysowane w mistrzowskim, ekspresowym tempie, zawsze będą wzbudzały podziw. Dlatego najlepsi karykaturzyści eventowi nie muszą martwić się o brak pracy. A ci, którzy chcą dołączyć do tej wąskiej grupy zawodowej, muszą codziennie, przez lata, trenować – w nadziei na to, że w przyszłości osiągną sukces. Bo aby być karykaturzystą, swoją pracę trzeba kochać.

Karykaturzyści: (c) Sadurski.com

Szczepan Sadurski satyryk karykaturzysta
Szczepan Sadurski

Autor tekstu: Szczepan Sadurski. Rysownik prasowy, karykaturzysta eventowy, satyryk. W ostatnich latach stworzył kilkadziesiąt tysięcy karykatur na ponad pół tysiącu imprez z Polsce i nie tylko. Po jednej z imprez w Nowym Jorku prasa pisała, że jest jednym z najszybszych karykaturzystów świata.