plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele

Plan stołów weselnych – przykłady

Czas czytania:5 minut/y, 5 sekund/y

Jak oznaczyć miejsca gości wesela przy stołach? Bywalec weselny radzi, jak powinien wyglądać idealny plan stołów weselnych

Rodziny państwa młodych wspólnie organizujące ślub i wesele, przed najważniejszym dniem życia młodej pary mają do załatwienia setki spraw. Jedną z nich jest jak najprostszy sposób na poinformowanie wszystkich gości wchodzących na weselną salę, przy którym stole, w którym miejscu weselnej sali, będzie ich miejsce. Różnie jest to nazywane: plan stołów weselnych, plany stołów na salę weselną, plan stołów gości na wesele i tak dalej.

plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele
Pięknie zaprojektowany, dizajnerski plan stołów weselnych, do tego zielona dekoracja. Gości niewielu, więc wystarczyły imiona

Po co ten plan?

Błędem jest twierdzenie, że wystarczą imienne wizytówki ustawione na stolikach, obok talerzy i sztućców. Szczególnie, jeśli gości jest około setki lub więcej. Przecież każdy nie będzie chodził dookoła wszystkich stołów weselnych, w poszukiwaniu wizytówki ze swoim nazwiskiem. Powstanie lekki bałagan, takie poszukiwania zajmą wszystkim przynajmniej kwadrans, a tego lepiej uniknąć.

plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele
Plan stołów czyli plan podróży. Nazwy geograficzne chyba dosyć przypadkowe, chociaż kto wie?…

Aby nie było takiej sytuacji, należy przygotować plan stołów weselnych, który będzie stał obok wejścia na salę weselną. Dzięki tej tablicy, a raczej planowi z nazwiskami który na niej się znajdzie, każdy szybko odszuka swoje nazwisko i dowie się, gdzie spędzi kilka kolejnych godzin, uczestnicząc w weselu.

Pomysłów na plan stołów weselnych jest wiele, bo każda para młodych może wymyślić i zaprojektować (a czasem też własnoręcznie wykonać) “swoją” wyjątkową tablicę.

plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele
Kolejny podróżniczy motyw tablicy weselnej. Przygotowanie zajęło trochę czasu

Od czego zacząć?

Oczywiście od pomysłu. Być może wystarczy tablica z kilkoma rządkami z nazwiskami (każdy rządek, to jeden stół) oraz numerki nad każdym rządkiem (te same numerki w widocznym miejscu należy ustawić na środku każdego stołu). To najprostszy sposób na taką tablicę.

plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele
Plan stołów weselnych – elegancko i klasycznie

Może oprócz numerów przygotować też logiczny schemat rozmieszczenia wszystkich stołów na sali (pamiętając też o oznaczeniu na schemacie, w którym miejscu jest wejście, aby każdy miał odniesienie “topograficzne” i nie miał wątpliwości, że jego stół jest z lewej, a nie z prawej strony weselnej sali.

A może każdemu ze stołów zamiast przydzielić kolejny numer, jakoś nazwać? Nazwy kwiatów, zwierząt, nazwy kolorów, a może miast lub krajów albo kontynentów (jeśli stołów jest maksymalnie 7).

plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele
Elegancko, ładnie graficznie, a kolor złoty podkreśla wyjątkowość imprezy

Jak zrobić plan stołów weselnych?

Gdy już wiadomo, jaki jest pomysł na tablicę, należy pomyśleć kto ją wykona. Może sami albo wujek, świadkowa lub ktoś ze zdolnościami plastycznymi, znających program graficzny? A może jednak dać zarobić fachowcowi czyli zlecić wykonanie osobie (firmie), która tym się zajmuje i dodać tę kwotę do kosztów całego wesela?

Oferty wykonania planu stołów weselnych bez trudu można znaleźć w sieci, w cenie powyżej 100 zł. Niestety wiele z nich powtarza się, więc jeśli w krótkim czasie będziesz na kilku weselach – możliwe, że zobaczysz kilka identycznych projektów. To tak, jak zobaczyć identyczną suknię ślubną panien młodych na kilku weselach. Zatem nie zawsze standardowy projekt, dostępny dla każdego, to dobry pomysł. Lepiej mieć coś naprawdę unikatowego, innego niż wszyscy.

Oczywiście wszystko co napisałem powyżej, dotyczy zarówno planu usadzenia gości przy określonej liczbie stołów weselnych, jak i np. dwóch długich stołów ustawionych wzdłuż sali (bo pomysłów na ustawienie stołów na weselnej sali może być sporo). Dopiero jak to wiadomo i znamy listę gości wesela, można projektować plan.

plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele
Pomysłowo i dowcipnie. Przy stolikach: Gracze planszowi, fani RODO, Łódź z ukrytą opcją wrocławską… 

Czy warto zrobić to dowcipnie?

Podczas jednego z wesel, w których miałem okazję uczestniczyć zdziwiłem się, że goście wesela zamiast (jak zwykle) szybko wchodzić z zewnątrz budynku na weselną salę, na ponad 10 minut zakorkowali przejście. Nikt nie mógł przejść, powstał tłumek. Czyżby coś się stało, ktoś zemdlał? – pomyślałem.

Gdy tłum wreszcie wszedł na salę, stanąłem przy tablicy z planem stołów weselnych, a raczej z tablicą “bez planu”. Z lewej była lista gości – imiona + nazwiska, celowo przemieszane w przypadkowej kolejności. Nie jak zwykle (mąż + żona obok siebie na planie), ale zupełnie dowolna kolejność. Z prawej numery stołów, a w środku między nimi – cienkie, kolorowe linki, dowcipnie poukładane niczym w labiryncie, łączące każde nazwisko z jednym ze stołów. Po znalezieniu swojego imienia i nazwiska na liście ok. setki gości (przypomnę, nazwiska nie były np. umieszczone w kolejności alfabetycznej), trzeba było wytężyć wzrok, aby lewy koniec linki połączyć z prawym – czyli konkretnym stołem. Zanim każdy z gości sprawdził na tablicy swoje miejsce, niestety musiało upłynąć trochę czasu. A przecież nie każdy ma dobry wzrok. Dowcip okazał się nietrafiony – wszyscy niepotrzebnie stracili kilkanaście minut.

plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele
Pomysłowo i dowcipnie. Niestety aby znaleźć numer swojego stolika, trzeba przebrnąć “labirynt”

Plan stołów weselnych – podsumowanie

Niniejszy tekst został zilustrowany zdjęciami rzeczywistych planów stołów weselnych, aby pokazać przykłady pomysłów (projektów), jak i ostateczny ich wygląd. Mogą one być inspiracją dla tych organizatorów wesel, którzy marzą o wyjątkowej tablicy oraz pokazać nieskomplikowane, dosyć sztampowe projekty.

plan stołów weselnych wesele tablica weselna wesele
Klasycznie, bardzo prosto, ładne liternictwo, kartka obok kartki. Zapewne wykonane we własnym zakresie

Szkoda, że na pomysł napisania tego tekstu wpadłem niedawno, gdyż fotograficznych przykładów byłoby o wiele więcej i mogłyby być niemniej ciekawe. Jestem jednak pewien, że ten tekst pomoże w wykonaniu własnej, pomysłowej i atrakcyjnej wizualnie tablicy z planem gości wesela.

Na koniec jeszcze jedna informacja: gotową tablicę trzeba jakoś wyeksponować. Może to być sztaluga lub inny stojak, może będzie po prostu przytwierdzona do ściany obok wejścia na salę lub będzie wisiała w powietrzu, zawieszona od góry linkami? O tym też trzeba pomyśleć wcześniej, niż w dniu wesela.

Życzę dobrej zabawy na weselu! Wasz bywalec weselny
Plan stołów weselnych – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Fragmenty zdjęć celowo rozmazaliśmy.

POLECAMY:

karykaturzysta wesele atrakcja na wesele
Błyskawicznie rysujący karykaturzysta – cała Polska

Zobacz też:
> Ile kosztuje karykaturzysta na wesele
> Popularne atrakcje weselne – za i przeciw
> Ciążowe przesądy

jama nosowa nos oddychanie katar zatoki Poprzedni post Oddychanie, jama nosowa – ciekawostki
herbata na świecie ciekawostki o herbacie Następny post Herbata w różnych krajach świata