Gejzery, wodospady i lodowce. Atrakcje Islandii

Islandia atrakcje ciekawostki gejzery wodospady lodowce

Atrakcje Islandii w Sadurski.com – nasza mapa atrakcji, zwiedzanie. Gejzery, wulkany, lodowce, jeziora.  Co zobaczyć w Islandii?

Islandia nie zafunduje nam widoku wiekowych zamków i zabytków. Można odwiedzić Rejkjavik, stolicę niedużą jak na standardy europejskie, choć mieszka tu ponad połowa ludności kraju. W tym kraju można głównie podziwiać wspaniałe widoki przyrody. O ile oczywiście nie pada deszcz lub śnieg i jest w miarę widno, a z tym tutaj bywa różnie.

Przedstawiamy wybrane atrakcje turystyczno-przyrodnicze, które warto odwiedzić podczas wizyty na wyspie Islandia.

Kerid jezioro wulkan Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: Kerid – jezioro w kraterze wulkanu Grimsnes

1. Kerið / Kerid

Kerid, to jezioro mające 270 metrów długości, 170 metrów szerokości i 55 metrów głębokości. Znajduje się wewnątrz krateru wulkanu Grimsnes, w południowej Islandii. Skąd wzięła się tu woda? To zgromadzone przez tysiące lat opady deszczu.

Podobnych jezior w kraterach wulkanów w okolicach jest kilka, ale akurat to można oglądać. Właścicielom terenu trzeba wcześniej zapłacić 400 ISK (równowartość 12 zł, dane z I połowy 2019 r).

Geysir jezioro wulkan Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: Geysir w dolinie Haukadalur

2. Geysir

Gejzer w południowo-zachodniej Islandii, w dolinie Haukadalur, na stokach wzgórza Laugarfjall. Co 10 minut wyrzuca w górę na wysokość 35 metrów. Dodajmy, że po trzęsieniach ziemi w 2000 r. woda tryskała na wysokość 130. metrów, a w połowie XIX wieku nawet na rekordowe 170 metrów.

W bliskich okolicach znajduje się niemal 30 innych gejzerów (m.in. Strokkur) i liczne źródła termalne (w tym Smiður i Litli-Strokkur). Geysir i Strokkur są obecnie jedynymi aktywnymi gejzerami w Europie czyli wyrzucającymi regularnie wodę. Oba gejzery są jedną z głównych atrakcji trasy turystycznej zwanej Złotym Kręgiem.

O istnieniu gejzerów w Haukadalur wiemy z kronik z 1294 roku. To wtedy trzęsienia ziemi w okolicy spowodowały zmiany krajobrazu, tworząc kilka nowych gorących źródeł.

Słowo Geysir pochodzi od islandzkiego czasownika geysa (tryskać, wybuchać).

Thingvellir jezioro wulkan Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: Park Thingvellir, jezioro Þingvallavatn i þing

3. Þingvellir / Park Thingvellir

Jest to obszar w południowo-zachodniej Islandii, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Reykjaviku, na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn. Stykają się tu płyty tektoniczne: eurazjatycka i północnoamerykańska. W 1928 utworzono na tym obszarze park narodowy, który w 2004 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tutaj w 930 roku po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament (þing). Także tu, 17 czerwca 1944 r., ogłoszono niepodległość Republiki Islandii.

Þingvellir, to jedna z głównych atrakcji turystycznych w ramach trasy turystycznej zwanej Złotym Kręgiem.

Landmannalaugar Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: Landmannalaugar, Fjallabak Nature Reserve

4. Landmannalaugar

Landmannalaugar znajduje się na terenie Fjallabak Nature Reserve. Według niektórych najpiękniejsze miejsce Islandii. W 1477 roku wybuchł tu wulkan Laugahraun, a zastygła lawa pozostała i stworzyła to oryginalne miejsce. Trochę kosmiczny krajobraz: wielobarwne góry, skały, lawa, ciekawe ukształtowanie terenu, śnieg. Piękne krajobrazy. Nieopodal jest też wulkan Hekla.

W pobliżu jest schronisko górskie (może tu przenocować 75 osób), toaleta publiczna i prysznice, a w sezonie turystycznym także sklepik. Są tu piesze szlaki turystyczne – 4 godzinny oraz 3-4 dniowy (na jego drodze kilka chat, w których można wypocząć). Latem można pojeździć konno.

Dakota plaża wrak samolot Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: wrak samolotu Douglas Super DC-3 na plaży

5. Wrak samolotu Douglas Super DC-3

W 1973 r. awaryjnie lądował na plaży w rejonie Sólheimasandur wojskowy samolot US Navy – Douglas Super DC-3 (w Anglii nazywany Dakota). Na szczęście nikt nie zginął. Wrak został wkrótce ogołocony z co ciekawszych elementów, a ponieważ nie podjęto próby jego usunięcia, pozostał tu dobre. Mimo niesprzyjającej pogody i upływu lat, wciąż prezentuje się nieźle. Szkielet samolotu jest obecnie atrakcją i łakomym kąskiem dla turystów z aparatami fotograficznymi.

Wrak DC-3 leży 4 km od drogi, więc trzeba się solidnie przespacerować aby do niego dotrzeć. Do niedawno można było podjechać tu samochodem terenowym, teraz jest to zabronione. W okresie zimowym jest tu wietrznie i zimno, więc tę atrakcję lepiej sobie darować.

Dolnopłat Douglas DC-3 był jednym z najpopularniejszych samolotów w historii transportu lotniczego, była też jego wersja wojskowa. Był produkowany od 1935 r., ale wciąż lata kilkaset egzemplarzy.

góra Kirkjufell Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: góra Kirkjufell 

6. Kirkjufell Mountain

Na półwyspie Snæfellsnes, na zachodnim wybrzeżu Islandii, w pobliżu miasteczka Grundarfjörður, znajduje się góra Kirkjufell. Góra ma kształt stożka i dosyć często uwieczniana np. na pocztówkach. Jest uważana za najpiękniejszy szczyt półwyspu. Zanim górę nazwano Snæfellsnes, miejscowi nazywali ją Firðafjall (Góra Zatoki).

Wejście na szczyt, szczególnie na końcu wspinaczki, jest strome. Zdarzały się wypadki śmiertelne. Obecnie w ostatnich chwilach wspinaczki pomaga specjalnie pozostawiona tu lina.

wodospad Gulfoss Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: wodospad Gulfoss 

7. Wodospad Gulfoss

Dwukaskadowy wodospad Gulfoss (Złoty wodospad) w ciągu sekundy wyrzuca z siebie 400 metrów sześciennych wody. Pierwsza kaskada ma wysokość 11 metrów, druga 21 metrów. Wokół wodospadu założono park narodowy. Ponieważ Gullfoss stał się atrakcją turystyczną, powstały wokół niego hotele i punkty widokowe. W pobliżu są ścieżki z barierkami, po których chodzą turyści. Gulfoss, to jeden z punktów trasy turystycznej Złoty Krąg.

Namafjall gejzery Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: gejzery Namafjall

8. Námafjall / Namafjall

Jeden z najbardziej znanych obszarów geotermalnych w Islandii znajduje się w pobliżu jeziora Mývatn. Z głębi ziemi wydobywają się gazy.

Jezioro Mývatn jest nazywane Jeziorem Komarów. Ma ono powierzchnię 37 km kwadratowych, a jego głębokość ma od 2 do 4,5 metra. Są tu bloki lawy o niepowtarzalnych, różnorodnych kształtach. Ponieważ kratery są podobne do tych, które znajdują się na Księżycu, amerykańscy kosmonauci (także Armstrong) trenowali tu przed wylotem na Księżyc.

Fjallsarlon jezioro lodowiec Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: jezioro Fjallsarlon i lodowiec Vatnajökull

9. Fjallsárlón / Zatoka Fjallsarlon

Polodowcowe jezioro w południowej części lodowca Vatnajökull. Po powierzchni jeziora dryfują kawały lodu. Na ziemi wokół jeziora swoje gniazda mają wielkie mewy skúas. W to miejsce organizowane są wycieczki, można pływać łodzią między wielkim kawałami lodu oderwanymi od lodowca. Miejsce znajduje się 115 km od miasta Kirkjubæjarklaustur.

Jokulsarlon jezioro lodowiec Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: jezioro Jökulsárlón

10. Jökulsárlón / Jokulsarlon

Jest to jezioro w południowo-wschodniej Islandii, które powstaje z wody z topniejącego lodowca Vatnajökull. Znajduje się na skraju Parku Narodowego Vatnajökull (Vatnajokull National Park). Z powodu coraz szybszego topnienia lodowców, jezioro stale się powiększa. Obecnie jest to najgłębsze jezioro w Islandii (ma 248 metrów).

Dosyć kosmiczne krajobrazy. Nic więc dziwnego, że pokazano je w filmach o Batmanie i Jamesie Bondzie i Larze Croft. Jökulsárlón znalazło się też na islandzkim znaczku pocztowym, o wartości 26 koron.

Jokulsarlon wodospad Islandia atrakcje ciekawostki

Islandia atrakcje: wodospad Jokulsarlon

11. Wodospad Saljalandsfoss

Położony w południowej części Islandii, jeden z najbardziej znanych wodospadów kraju. Jest na rzece Seljalandsá, która swój początek bierze z lodowca Eyjafjallajökull. Wodospad ma wysokość 60 metrów i szerokość 15 metrów. Ścieżką można dojść do sporej jaskini, skąd można obserwować spadającą wodę (foto powyżej). Wspaniały widok, który można podziwiać ze wszystkich stron, o ile jest wystarczająca ilość czasu.

Islandia atrakcje: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Islandii
> Reykjavik ciekawostki
> Co zobaczyć w Zagrzebiu