63 niesamowite ciekawostki o Islandii

ciekawostki o Islandii Islandia

Z czego słynie Islandia ciekawostki i najbardziej odlotowe informacje o Islandii. Trolle, islandzka żywność, przyroda, Reykjavik. Jacy są Islandczycy, atrakcje turystyczne Islandii

Podstawowe informacje o Islandii

1) Pierwsi osadnicy przybyli na Islandię ze Skandynawii. Prawdopodobnie byli to Wikingowie, w IX – X wieku. Krążą o tym legendy. Inna legenda mówi, że odkrywcą Ameryki nie był Kolumb, ale 500 lat wcześniej Islandczyk Leifur Eiriksson.

2) Język islandzki, to najstarszy używany język Europy. Islandczycy bez przeszkód przeczytają i zrozumieją coś, co napisano X wieków wcześniej. Prawie nie ma w nim zapożyczeń z innych języków. To także jeden z najtrudniejszych języków.

3) Obszar Islandii wynosi 103 000 kilometrów kwadratowych. Trzy razy mniej niż powierzchnia Polski. I mieszka tu mniej ludzi niż w Bydgoszczy czyli 340 tys. osób.

4) Islandia jest niepodległym krajem od 1944 roku.

5) Na Islandii przez całą dobę jest widno w czerwcu, lipcu i w sierpniu.

6) Luteranie, to najliczniejsza grupa wyznaniowa (ponad 90%) na Islandii.

7) 10 na 9 domów w Islandii ogrzewanych jest energią geotermalną. Podgrzewane są tu nawet… chodniki. Jest tu tyle energii, że można by ją eksportować. Niestety do kontynentu daleko i nie ma takiej możliwości technicznej.

Najdziwniejsze ciekawostki o Islandii

8) Z ankiety przeprowadzonej w 1998 r. wynika, że ponad połowa Islandczyków wierzy w istnienie elfów. Z powodu elfów sąd wstrzymał budowę drogi łączącej Reykjavik z półwyspem Álftanes.

trole Islandia ciekawostki o Islandii

O, tutaj skryły się trole! Islandia ciekawostki

9) W książce telefonicznej Islandczycy posortowani są alfabetycznie nie według nazwisk, ale według imion.

10) Podobno wysyłając list w Islandii nie trzeba napisać na kopercie adresu, Wystarczy czytelny, odręczny szkic gdzie należy doręczyć list.

11) Islandzkie piwo Surtur Nr 30 z Browaru Borg w Reykjaviku jest wędzone nad ogniem, rozpalanym z suszonych odchodów owiec. Może dlatego jego oryginalny smak spowodował, ze zwyciężyło w europejskim konkursie browarniczym.

12) Z powodu wielkiego kryzysu na Islandii (rozpoczął się w 2008 r.) z tego kraju wycofał się McDonalds. Ostatni burger z McDonalda sprzedany w październiku 2009 r. jest wystawiony w gablocie Bus Hotelu w Reykjaviku.

13) Podobno prawo Islandii zakazuje rodzicom straszenia dzieci fikcyjnymi postaciami. Czarownica, Batman? Wychodzi, że można straszyć dzieci, tylko tym, że dostaną lanie w d…

14) Islandia, to podobno jedyny kraj na świecie, w którym nie występują komary.

15) Podobno na Islandii jest więcej wulkanów niż profesjonalnych piłkarzy.

16) Na Islandii żyje 13 świętych Mikołajów. Pewnie dlatego dzieci nie mają problemów z dostawą prezentów. Choć tak naprawdę nie są to Mikołaje, ale trole. Ich imiona? Proszę bardzo: Stekkjastaur, Gljagaur, Stúfur, Þvörusleikir, Pottasleikir, Askasleikir, Hurðaskellir, Skyrgámur, Bjúgnakrækir, Gluggagægir, Gáttaþefur, Ketkrókur i Kertasníkir.

Islandia ciekawostki o Islandii

Na Islandii mnie ma wieżowców, ale jakie kolorowe domki! Ciekawostki Islandia

17) Na Islandii (podobno) zakazana jest działalność klubów ze striptizem.

18) W 2016 r. na krótko zmniejszyła się o 10% ludność Islandii. Te 10% poleciało do Francji, aby kibicować swojej drużynie podczas piłkarskiego Euro.

19) Współczynnik przestępczości na Islandii należy do najniższych na świecie. Nic dziwnego, że w więzieniach przebywa tam średnio 200 osób.

20) Nazwy dni tygodnia: wtorek, środa, czwartek, piątek pochodzą od imion norweskich bogów: Tyr, Odin, Thor, Frey.

21) Na Islandii żyje co najmniej 2 razy więcej owiec niż ludzi.

22) Byłeś niegrzeczny? Zamiast rózgi (tak jak u nas) islandzki św. Mikołaj przyniesie ci ziemniaka.

23) W wiosce Husavik (Islandia) znajduje się oryginalne muzeum. Zgromadzono w nim ponad 200 zwierzęcych penisów, w większości należących do zwierząt występujących w Islandii. Jest tu m.in. 55 penisów wielorybów, 36 penisów fok, są penisy niedźwiedzia polarnego, a nawet gigantyczny penis słonia. > Penisy zwierząt

lodowiec na Islandii

Kawały lodu oderwane od lodowca. Islandia ciekawostki

Islandzkie jedzenie i picie

24) Islandzki przysmak? Skyr. Przypomina jogurt, ale jest miękkim serem żółtym.

25) Islandczycy zjadają 90 kg ryb rocznie. To najlepszy wynik na świecie.

26) Jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych importowanych do Islandii, jest produkowany w Polsce batonik Prince Polo, zwany tam Prins Polo.

27) Od 1915 r. na Islandii była zabroniona sprzedaż piwa. Zmieniło się to dopiero 1 marca 1989 r. Aby to uczcić, obecnie 1 marca, to Bjordagur, czyli Dzień Piwa.

28) Islandzka wódka z ziemniaków Brennivin (po polsku: płonące wino), jest też znana jako Czarna Śmierć. Kiedyś otrzymała charakterystyczną, czarną etykietę, która miała zniechęcać każdego do picia.

katedra Reykjavik islandia ciekawostki

Katedra w Reykjaviku. lslandia ciekawostki

Islandczycy i Islandki

29) Najpopularniejsze imię męskie na Islandii, to od wielu lat: Jón.

30) Prawie wszystkie Islandki mają niebieskie lub zielone oczy i są blondynkami.

31) W wielu sondażach Islandczycy znajdują się w ścisłej czołówce najszczęśliwszych narodów świata. Równocześnie, to naród który (podobno) przyjmuje najwięcej leków antydepresyjnych. 118 osób na 1000.

32) Średnia długość życia Islandczyków należy do najwyższych na świecie. Mężczyźni żyją średnio 76 lat, a kobiety 81 lat.

Islandia ciekawostki wodospad

A może nad islandzki wodospad rowerem? Ciekawostki o Islandii

Turystyka, transport i atrakcje Islandii

33) Islandię odwiedza 3 razy więcej turystów, niż wynosi liczba jej ludności. Podobno 70% mieszkańców żyje z turystyki.

34) Reykjawik z Akranes łączy tunel Hvalfjordur. Ma ponad 5 km długości i powstał pod fiordem. Dzięki temu trasa między tymi miastami skróciła się o 50 kilometrów. Najniższy punkt trasy położony jest 165 metrów poniżej poziomu morza.

35) Część turystów z USA planujących wizytę w Europie, wcześniej zatrzymuje się na Islandii. Z USA jest kilka godzin lotu. Można powiedzieć, że Islandia jest w połowie drogi między USA a kontynentalną Europą.

36) Do 1968 r. na drogach Islandii obowiązywał ruch lewostronny.

37) Na Islandii nie ma kolei. Nie przejedziesz się pociągiem!

38) W Islandii jest ok. 60 lotnisk. Jedyne międzynarodowe lotnisko znajduje się w mieście Keflavík, ok. 50 km od Reykyaviku.

wodospad Gulfoss Islandia atrakcje ciekawostki

Wodospad Gulfoss. Islandia ciekawostki

Geografia i przyroda Islandii

39) Tylko 1 % powierzchni Islandii pokrywają lasy. 50% to nieużytki, 11% lodowce, 10% lawa wulkanów.

40) Dwa najbardziej znane wodospady Islandii, to: Gullfoss (Złoty Wodospad) i Dettifoss (Upadły Wodospad). A w ogóle wodospadów jest tu podobno tysiąc.

41) Malutka wyspa Islandii, to Surtsey, w archipelagu Vestmannaeyjar. Powstała po tym, jak w 1963 r. wybuchł wulkan. Obecnie jest na liście UNESCO.

42) Na Islandii jest ponad 130 wulkanów, w tym 15 aktywnych. Najbardziej znanym jest Hekla. Eyjafjallajökull wybuchł w 2010 roku, a jego pył spowodował ograniczenie lotów samolotów w znacznej części Europy.

43) Trzy największe lodowce Europy znajdują się na Islandii. Największy, to Vatnajokull.

44) Na Islandii jest ponad 170 gejzerów i gorących źródeł.

45) 287 km od brzegu Islandii, znajduje się Grenlandia.

46) Najwyższa góra Islandii? Hvannadalshnúkur. Ma 2.119 metrów n.p.m. i znajduje się na terenie Parku Narodowego Skaftafell.

47) Ponieważ zdaniem NASA islandzki krajobraz najbardziej przypomina krajobraz Księżyca, ćwiczyli tu lądowanie kosmonauci amerykańscy przed misja Apollo.

48) Czy wiesz, co to Maskonury? To najbardziej popularne ptaki Islandii.

maskonury ptaki islandzkie

Maskonury, islandzkie ptaki. Ciekawostki o Islandii

Islandzkie rekordy

49) Największy park w Europie? Park Narodowy Vatnajökull.

50) Althing, parlament Islandii, to najstarszy, wciąż aktywny parlament na świecie. Pierwszy raz zebrał się w 930 roku, w dolinie Thingvellir. „Parlamentarzystami” byli wszyscy mężczyźni, którzy przyszli.

51) Islandka Vigdís Finnbogadóttir, to pierwsza kobieta na świecie, która została prezydentem państwa.

52) Pierwszą islandzką polisę ubezpieczeniową (była to polisa od ognia i plag) wydano w 1151 roku.

53) Islandczycy są światowym liderem w piciu coca-coli, co potwierdziła księga Guinnessa. Podobnie jest z czytelnictwem książek i chodzeniem do kina – nie mają sobie równych.

54) Najczystsza woda w kranach na świecie płynie w rurach Islandii. Nie trzeba się dziwić, że tam sprzedaż wody w butelkach jest bliska zeru.

55) Podobno ze wszystkich narodów świata, Islandczycy zużywają najwięcej energii elektrycznej.

Kolejne ciekawostki o Islandii

56) Jedyny zdobywca nagrody Nobla z Islandii? Pisarz Halldór Laxness w 1955 roku otrzymał ją za książkę „Niezależni”.

57) W kilku miejscach Islandii kręcono film „Gra o tron”. Plenery (m.in. Parku Narodowego Thingvellir) wybrano z uwagi na oryginalne krajobrazy.

58) Islandia jest jednym z krajów, gdzie najczęściej można obserwować zorzę polarną.

zorza polarna nad Islandnia

Na Islandii można obserwować zjawisko zorzy polarnej. Islandia ciekawostki

59) Z powodów niesprzyjającego klimatu, na Islandii nie ma boisk trawiastych do piłki nożnej. Są boiska w halach sportowych.

60) Islandia, to jedyny kraj NATO, który nie ma swojej armii.

61) Podobno tylko przez 3 dni w roku temperatura na Islandii przekracza 20 stopni C.

62) Na Islandii, poza Islandczykami, najwięcej żyje… Polaków. Podawane statystyki się zmieniają, ale napiszemy, że na równych tablicach można przeczytać informacje po islandzku, angielsku i polsku.

63) Z Islandii pochodzi piosenkarka Björk (Björk Gudmunsdottir).

Islandia ciekawostki: (c) Sadurski.com

> Zajrzyj również na Carter.eu

Zobacz też:
> Reykjavik ciekawostki
> Trondheim, Norwegia
> Luksemburg