Digital Foundry: Cyberpunk 2077 najładniejszą grą 2020 roku

Cyberpunk 2077 gry

Rozwój w branży gier jest tak błyskawiczny, że spotykamy się z coraz ładniejszymi i realistycznymi grami. Nie dziwi nas zatem to, że dziś wiele produkcji zupełnie nie wygląda jak darmowe gry kasyno bez logowania czy Quake 3. Ponieważ mamy koniec 2020, więc przyszedł czas na podsumowania. Serwis Digital Foundry ogłosił właśnie najlepsze jego zdaniem gry pod względem graficznym w tym roku. Mimo ostatnich problemów zwycięzcą okazał się Cyberpunk 2077.

Polska gra na pierwszym miejscu

Nie da się ukryć, że ten rok stał pod znakiem wielu wyjątkowych premier na pecety i inne platformy. Mogliśmy bowiem grać w takie tytuły jak: Cyberpunk 2077, Spider-Man: Miles Morales, Microsoft Flight Simulator, The Last of Us 2, DOOM Eternal, Ori and the Will of the Wisps, Ghost of Tsushima czy też Assassin’s Creed Valhalla. Jak to zawsze bywa, nowe gry oceniane są nie tylko pod względem fabuły, mechaniki, lecz właśnie grafiki. Digital Foundry 24 grudnia podzielił się ze swoimi odbiorcami zestawieniem najładniejszych gier. Jest to popularny na YouTube kanał, który może pochwalić się ponad 1,12 mln subskrybentów. Skupia się on właśnie na kwestiach technicznych, więc można ich w pewnym sensie nazwać specjalistami od grafiki w grach.

Wiele osób raczej nie zdziwi fakt, że zwycięzcą okazał się Cyberpunk 2077. Oczywiście mowa jest o wersji na PC. Recenzentom serwisu spodobała się przede wszystkim neonowa oprawa całego miasta. Zaznaczyć jednak trzeba, że chodzi o korzystanie z gier na najwyższych detalach lub chociaż nieco obniżonych. Wtedy właśnie Night City ze wszystkimi swoimi elementami układanki robi ogromne wrażenie. Szczególnie zwraca się uwagę na ray tracing, który wprowadza zdecydowanie więcej realizmu do gry, ze świetnym światłem, wyciągnięciem najdrobniejszych detali.

Digital Foundry zwraca jednak uwagę także na znany wszystkim problem. Otóż gra na pecetach prezentuje się jako jedna z najładniejszych w historii, zaś na konsolach PS4 i XONE w takiej formie nie powinna być nawet wypuszczana. Dlatego też nawet na wielu fachowych stronach ocena dla PC jest całkiem wysoka, zaś na konsole to jedna wielka porażka polskiego studia.

Oczywiście nie tylko Cyberpunk 2077 znalazł się w zestawieniu. Na dalszych miejscach umieszczone zostały wspomniane przez nas na początku gry: Spider-Man: Miles Morales, Microsoft Flight Simulator, Half-Life: Alyx, The Last of Us 2.

Co dalej z Cyberpunkiem?

Ostatnie tygodnie dla CD Projekt RED nie były zbyt dobre. Najpierw po raz kolejny opóźniona premiera, a potem ogromna masa błędów. Choć wersje na PC ustrzegły się większych błędów, to jednak działanie gry na PlayStation czy Xboksie wołało o pomstę do nieba. Mnóstwo problemów, gorsza grafika, spadająca ilość klatek, błędy zapisu gry to tylko część z rzeczy, na które uwagę zwracali gracze i recenzenci. Poważne zarzuty sprawiły, że akcje firmy zaczęły ostro pikować w dół, a ze strony niezadowolonych graczy wylała się fala hejtu.

Gra została nawet wycofana w PS Store. Twórcy zapowiedzieli, że każdy niezadowolony gracz może w przypadku wersji konsolowej zgłosić się po zwrot kosztów za grę. Trzeba jednak trochę wziąć w obronę polską firmę, gdyż regularnie wprowadza patche i aktualizacje, które systematycznie naprawiają większość bugów i innych problemów. Dzięki temu gra staje się jeszcze lepsza. Już teraz zwróciła się z nawiązką i będzie nadal generować zarobek dla CD Projektu RED.

Na zdjęciu: stoisko Cyberpunk 2077 na targach Poznań Game Arena 2019
Foto: Klapi / cc-by sa 4.0

1002-zawsz