Elephant Building Bangkok Tajlandia ciekawostki

Elephant Building – budynek w kształcie słonia

Czas czytania:2 minut/y, 3 sekund/y

W Bangkoku, czyli największym mieście, a równocześnie stolicy Tajlandii, może zaobserwować wiele ciekawych budowli. Jednym z charakterystycznych wieżowców jest Elephant Building, znany również jako Chang Building. Jest to olbrzymi budynek w kształcie słonia, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych.

Choć tajlandzka architektura nie zawsze spotyka się z pozytywnym odbiorem (można spierać się, czy wygląd wspomnianego budynku rzeczywiście przypomina to zwierzę), niewątpliwie Elephant Building jest budynkiem, który przykuwa ona uwagę. Jesteś zainteresowany historią Elephant Building? Więcej na ten temat poniżej. 

Historia Elephant Building 

Wieżowiec powstał w 1997 r. przy Paholyothin Road i Ratchadaphisek Road, w dzielnicy Chatuchak. Pomysł budowy zrodził się dużo wcześniej, bo już 1985 r. Deweloper Aruna Chaisaree wraz z architektem Ong-ard Satrabhandhu rozpoczęli prace nad olbrzymią budowlą, która swoją bryłą miała przypominać słonia. Zwierzęta te mają olbrzymie znaczenie kulturowe i religijne w Tajlandii.

Słynny wieżowiec Bangkoku

Pomimo, że większość osób uznaje Elephant Building za mało atrakcyjną wizualnie budowlę, to przyciąga swoją uwagę zarówno mieszkańców, turystów, jak i architektów z całego świata, którzy to czerpią z niej liczne inspiracje. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej orientacyjnych punktów na mapie miasta.

Wieżowiec ma 32 piętra i 102 metry wysokości, a poszczególne części pełnią różne funkcje. Warto także wspomnieć, iż Elephant Building zajął czwarte miejsce w rankingu CNNGo 20 ikonicznych drapaczy chmur w lutym 2011 r.

Zatem, jak wygląda Chang Building? Składa się z trzech bloków, które połączone są na górze prostokątem tak, aby zamieniły się w słonia, dzięki oczom i ciosom. Dodatkowo dwa takie bloki przeznaczone są na biurowce, a ostatni, czyli tzw. wieża C, to apartamentowce. Warto wspomnieć o tym, że w podstawie budynku znajdują się przestronne tarasy, basen oraz liczne obiekty rekreacyjno-sportowe. Ponadto w wieżowcu znajduje się galeria handlowa, bank, a do dyspozycji wszystkich mieszkańców jest garaż podziemny. Elephant Building przez wzgląd na swój oryginalny wygląd, jest jednym z najbardziej dominujących obiektów w okolicy.

Wieżowiec oczami zwiedzających 

Na początku wieżowiec spotkał się z niezbyt dobrymi opiniami. Zarówno mieszkańcy, jak i architekci pod adresem budowli pozostawiali skrajne komentarze. Część osób uważało, że to bardzo ciekawy budynek. Inni – że to jeden z najdziwniejszych, a zarazem najbrzydszych budynków miasta. Elephant Building wpisał się jednak w krajobraz Bangkoku, a turyści mają okazję podziwiać jedną z najpopularniejszych budowli świata. Każdy z nas sam może ocenić, czy jest to faktycznie tandetny, czy może ciekawy architektonicznie wieżowiec, uzupełniający panoramę miasta. 

Tekst we współpracy z RynekPierwotny.pl
Zdjęcie: Jarcje / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Bangkok
> Tajlandia

katedra Berlin ciekawostki Niemcy informacje Poprzedni post Wyjątkowe ciekawostki o Berlinie
największe stadiony Anglia piłka nożna Premier League ciekawostki Następny post 10 największych stadionów Anglii