Ciekawostki o Teksasie

stan Teksas ciekawostki USA informacje rodeo

Stan Teksas – najważniejsze informacje i ciekawostki o Teksasie. Historia stanu, miasta, z czego słynie?

Informacje o Teksasie

1) Teksas, to jeden z 50. stanów USA. Znajduje się w południowej części tego kraju.

2) Leży nad Zatoką Meksykańską, a sąsiednimi stanami są: Luizjana, Arkansas, Oklahoma i Nowy Meksyk. Teksas sąsiaduje także z Meksykiem.

3) Teksas, to drugi stan USA pod względem powierzchni (prawie 700 tys. km kwadratowych), a także drugi stan (po Kalifornii) pod względem liczby mieszkańców (ponad 28 milionów).

stan Teksas ropa ciekawostki USA
W 1901 roku odkryto w Teksasie złoża ropy

Z historii Teksasu

4) W 1519 r. na teren obecnego Teksasu dotarł Alonso Alvarez de Pineda, po czym ogłosił ten teren posiadłością hiszpańską.

5) Po ogłoszeniu przez Meksyk niepodległości, w 1821 r. Teksas stał się jego prowincją.

6) W 1836 r. Teksańczycy ogłosili powstanie Republiki Teksasu. Doszło do bitwy z armią meksykańską pod Alamo, potem do kolejnych bitew. Przez 10 lat istniała Republika Teksasu, po czym dołączyła do USA jako 28. stan tego kraju.

miasto Houston stan Teksas ciekawostki USA informacje
Miasto Houston w Teksasie

7) Hrabstwo Van Zandt dwukrotnie próbowało oddzielić się od Teksasu – najpierw w 1861 r., potem po wojnie secesyjnej. Interweniowało wojsko, więc Van Zandt wciąż jest jest częścią Teksasu.

Informacje o Teksasie

8) Największe miasta Teksasu, to: Houston (2,3 mln mieszkańców), San Antonio, Dallas, Austin (ponad 900 tys. mieszkańców, stolica stanu), Fort Worth, El Paso, Arlington, Corpus Christi, Plano i Laredo.

Austin kapitol stan Teksas ciekawostki USA informacje
Gmach kapitolu w Austin, stolicy stanu Teksas

9) Teksas jest podzielony na 254 hrabstwa.

10) Blisko 1/3 mieszkańców Teksasu używa języka hiszpańskiego.

11) Stan Teksas jest największym producentem energii elektrycznej w USA. Są tu duże złoża ropy (30% wydobycia ropy w USA), gazu ziemnego i siarki.

12) Choć Teksas słynie z ropy, jest to stan rolniczy, w którym ważną rolę odgrywa hodowla zwierząt i uprawa roślin.

13) To właśnie w Teksasie odbywają się zawody rodeo, przyciągające odważnych kowbojów i rzesze ludzi, którzy chcą oglądać ich zmagania. Największe zawody rodeo odbywają się San Antonio, Houston i Stamford.

rodeo Austin stan Teksas ciekawostki USA informacje
Zawody rodeo w Austin. Prawdziwi mężczyźni to uwielbiają

Ciekawostki o Teksasie

14) Złoża ropy w Teksasie odkryto w 1901 roku. Jeden z przyszłych milionerów kupił działkę o powierzchni 5 tys. akrów. Wkrótce wydobycie ropy przynosiło jej właścicielowi milion dolarów tygodniowo.

15) Na lotnisku w Amarillo jest najdłuższy pas startowy w USA. Ma 4115 metrów, co wystarcza na start ciężkich bombowców armii Stanów Zjednoczonych.

16) King Ranch powstałe w 1853 r., to największe ranczo w USA. Jego powierzchnia, to ponad 300 tys. hektarów. To więcej niż najmniejszy stan USA, Rhode Island.

17) W 100-tysięcznym mieście Tyler znajduje się Municipal Rose Garden, największy ogród różany świata. Na powierzchni 22 arów rośnie 38 tys. krzewów róż, a na nich 500 gatunków tych kwiatów.

18) W mieście San Antonio znajduje się muzeum U.S. Army Medical Department Museum. To okazja, aby poznać historię amerykańskiej wojskowości z punktu widzenia wojskowych sanitariuszy.

19) Inne muzeum militarne znajduje się w Austin. W Texas Military Forces Museum można zobaczyć broń i sprzęt militarny używany w Teksasie, począwszy od 1823 roku.

miasto Dallas stan Teksas ciekawostki USA informacje
Wieżowce w Dallas. W 1963 r. zastrzelono tu prezydenta USA

Teksańskie miasto Dallas

20) Port lotniczy Dallas – Fort Worth jest największym pod względem powierzchni portem lotniczym świata. Jest główną bazą linii lotniczych American Airlines.

21) 22 listopada 1963 w Dallas został zastrzelony prezydent USA, John F. Kennedy. Do dziś nie wyjaśniono wielu spraw związanych z tym zamachem i istnieje mnóstwo teorii spiskowych.

Ciekawostki o Teksasie: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Arizona
> Utah
> Alaska