Ciążowe przesądy. 30 przesądów o ciąży

ciąża przesądy ciążowe dziecko

Wierzyć czy nie wierzyć w przesądy? Bujda i zabobon czy szczera prawda? A co, jeśli opowiadane w rodzinie z pokolenia na pokolenie przesądy jednak coś w sobie mają? Sprawdzą się – w pozytywny lub negatywny sposób? Może będziesz wtedy czegoś żałować? Nawet osoby nie wierzące w przesądy, czasami na wszelki wypadek coś zrobią lub czegoś zaniechają. Szczególnie, jeśli miałoby się to odbić na przebiegu ciąży oraz zdrowiu i życiu potomstwa. Poniżej zestaw przesądów, jakie krążą do dziś, związanych z kobietą ciężarną i ciążą

1. Zapatrzenie się i piękne dziecko

Kiedyś uważano, że wady genetyczne lub inny niż zazwyczaj wygląd nowo narodzonego dziecka, to wina zapatrzenia się na coś przez kobietę będącą w ciąży. Gdy urodziło się dziecko z zajęczą wargą – uważano, że kobieta w ciąży zjadła mięso zająca lub przeskoczyła nad zającem. Kobieta w ciąży, która wzięła do ręki ropuchę – miała potem urodzić dziecko z głową żaby. Dlatego w żadnym przypadku nie mogła tego robić. Gdy jakaś kobieta urodziła dziecko porośnięte włosami – mógł to być np. wynik obrazu w niedźwiedziem, który wisiał w jadalni w czasie, gdy była w ciąży. Wciąż go widziała i „zapatrzyła się” na niego. Podobnie uważano, że kobiety w ciąży winny wystrzegać się kotów, niektórych potraw (np. owoce morza), potraw z dziczyzny. Z tych przesądów wziął się XIX-wieczny zabobon, aby francuskie kobiety w ciąży odwiedzały muzeum w Luwrze i oglądały obrazy przedstawiające urodziwych mężczyzn. Takie zapatrzenie się w przystojnych mężczyzn miało spowodować, że urodzi się chłopiec, w dodatku będzie piękny. W każdym razie twój wzrok powinien unikać osób brzydkich fizycznie i niepełnosprawnych.

2. Leworęczne dziecko

Koniecznie chcesz, żeby twoje dziecko było praworęczne? Staraj się jak najmniej denerwować, gdy jesteś w ciąży, zbytnio nie przejmować się wszystkim. Łatwo napisać, trudniej wprowadzić w życie. Cóż, najwyżej twoje dziecko będzie mańkutem. Chyba, że ten przesąd jest totalną bzdurą.

ciąża przesądy ciążowe dziecko zezowate

Nie chcesz dziecka z zezem? Przesądy ciążowe

3. Zezowate dziecko

Chyba nie chciałabyś mieć zezulca? W takim razie jak jesteś w ciąży, nie spoglądaj przez dziurkę od klucza, ani przez wizjer w drzwiach. Zapomniałaś, bo w mieszkaniu masz taki wizjer? Cóż, trzeba było pamiętać! A poza tym jak jesteś w ciąży, nie mierz korekcyjnych okularów, nie zakładaj ich na nos. Zezowate dziecko murowane.

4. Mądre dziecko

Która mama chciałaby, aby jej dziecko było głupie? No, powiedzmy nierozgarnięte. Oczywiście musi być jak najmądrzejsze. Przez 9 miesięcy ciąży zapomnij o fryzjerze. Żadnych wizyt u fryzjera i obcinania włosów. Bo razem z włosami fryzjerka skróci od razu rozum dziecka, które nosisz. Przecież wiadomo, że „Włosy krótkie – rozum krótki”. I jeszcze jedna rada: w ciąży czytaj dużo książek. Im mądrzejsze, tym lepiej. Jest szansa, że ta mądra wiedza przeniknie do mózgu dziecka, które nosisz. Przecież matka daje dziecku z siebie wszystko co najlepsze, prawda?

ciąża przesądy ciążowe dziecko fryzjer

W ciąży zapomnij o fryzjerze. Przesądy ciążowe

5. Rude dziecko

Rudy kolor włosów raczej nie należy do koloru, który lubimy, a już na pewno u własnych dzieci. W żadnym przypadku nie farbuj włosów w ciąży, bo urodzisz rude dziecko.

6. Dziecko z krzywymi nogami

Pal licho, jeśli krzywe nogi będzie miał twój synek, ale jeśli to będzie córeczka? Chciałabyś, żeby twoja córka była kobietą mającą krzywe nogi? Przecież wtedy może zostać starą panną i będzie nieszczęśliwa. Dlatego zapomnij o siadaniu po turecku, ze skrzyżowanymi nogami. A najlepiej siadaj na krześle czy fotelu. A jeśli masz krzywe nogi – już wiesz dlaczego!

7. Problemy z alkoholem

Chyba nie chcesz urodzić przyszłego alkoholika? Osobę z lubością raczącą się alkoholem i nałogowo pijącą? Wszyscy wiemy, że tacy ludzie są nieszczęśliwi. Mamy jedną cenna radę: gdy zmywasz naczynia, za żadne skarby nie ochlap wodą swojego brzucha. A w ogóle najlepiej zrezygnować ze zmywania. Niech mąż zmywa, jemu może woda skropić brzuch i nie będzie żadnych konsekwencji, bo przecież nie jest w ciąży.

ciąża przesądy ciążowe dziecko alkohol

Chyba nie chcesz dziecka, które będzie alkoholikiem? Przesądy ciążowe

8. Zły człowiek

Każda matka chce dla swego dziecka jak najlepiej. A już na pewno chce, aby w przyszłości wyrosło na dobrego człowieka i miało szczęśliwe życie. Ty też chcesz? Koniecznie zrezygnuj z makijażu w ciąży. Jednak nie możesz z tego zrezygnować? Cóż, w przyszłości sobie przypomnisz i pomyślisz: „Sama tego chciałam”.

9. Dziecko – płaczek

Każdy rodzic wie, jak wiele znaczy czy dziecko po urodzeniu jest spokojne, czy będzie bez przerwy płakać. Któż nie chciałby, aby jego dziecko było pogodne i rzadko płakało? Jest na to jeden sposób: jak jesteś w ciąży – pod żadnym pozorem, nawet przez chwilę i przypadkiem, nie popatrz na Słońce. Aby losowi pomóc, noś ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

10. Głuche dziecko

Słuch, to jeden ze zmysłów, więc warto zrobić wszystko, aby twoje dziecko nie miało problemów ze słuchem, ani co gorsza nie urodziło się głuche. Jest na to jeden sposób: gdy pod koniec mszy świętej ksiądz mówi tzw. ogłoszenia duszpasterskie i zapowiedzi przedślubne – wcześniej wyjdź z kościoła. A przynajmniej zatkaj oba uszy rękoma. Nie możesz usłyszeć tego, co mówi wtedy ksiądz.

ciąża przesądy ciążowe dziecko pranie

W ciąży nie wywieszaj prania. Przesądy ciążowe

11. Śmierć i pogrzeb

Na koniec najważniejsza rada dla kobiety w ciąży: zapomnij o pogrzebach. Żadnego uczestniczenia w konduktach żałobnych, patrzenia na osobę zmarłą. Podobno można potem urodzić martwe dziecko. To znaczy tylko tak mówią ludzie i nie musi to być prawdą, ale… naprawdę chcesz sprawdzić to na sobie?…

Inne przesądy ciążowe

12. Przesądy dla przyszłych mam: Chcesz szybko zajść w ciążę? Usiądź na krześle, na którym siedziała przed chwilą ciężarna. Najlepiej, jeśli będzie jeszcze ciepłe.

13. Kobiecie w ciąży się nie odmawia. Jeśli cię o coś poprosi, spełnij jej życzenie. Chyba, że chcesz aby w twoim domu zaplęgły się myszy.

14. Przestraszyłaś się? Nie dotykaj wtedy dłonią żadnej części ciała, bo w tym miejscu dziecko będzie miało znamię.

15. W czasie ciąży nie można kobiecie myć okien i wieszać prania.

ciąża przesądy ciążowe dziecko księżyc

Co ma wspólnego Księżyc z łysym dzieckiem? Przesądy ciążowe

16. Nie patrz na Księżyc, bo będziesz miała łyse dziecko! Podobno golenie nóg w ciąży – to też zapowiedź urodzenia całkiem łysego dziecka.

17. Kobieta ciężarna nie powinna dzielić się z nikim jedzeniem (spożywaną właśnie potrawą). Może jej szybko zabraknąć pokarmu w piersiach.

18. Przed porodem nie kupuje się wyprawki czyli ubrania i innych akcesoriów dziecięcych. To przynosi pecha!

19. Wygląd (uroda) kobiety w ciąży. Mówi się, że jeśli w ciąży pięknieje, ciąża jej służy – będzie chłopiec. Jeśli przyszła matka w ciąży brzydnie – to oznacza, że oddaje urodę córce.

ciąża przesądy ciążowe dziecko wyprawka dla dziecka

Chłopiec czy dziewczynka? Przesądy ciążowe

20. Lubisz pić wodę mineralną? Zrezygnuj z picia dużej ilości. Niektórzy uważają, że dziecko może mieć od tego wodogłowie. Wodogłowie może się też przytrafić, jeśli w ciąży będziesz przeskakiwać przez kałuże.

21. Na wesele nie powinno się zapraszać kobiety ciężarnej. Lepiej nie „przynosić ciężaru” do przyszłego życia młodej pary. Podobnie nie prosi się ciężarnej, aby została matką chrzestną. Może zabrać zdrowie.

22. W ciąży nie patrz na płomień, bo dziecko urodzi się z czerwonymi plamami na twarzy i takie już zostaną.

ciąża przesądy ciążowe dziecko płomień

Jesteś w ciąży? Nie patrz w płomienie! Przesądy ciążowe

23. Podobno ciężarna nie może też jeść truskawek, bo dziecko będzie potem miało naczyniaki na skórze.

24. Ciężarna często się oblizuje? Może urodzić dziecko z zajęczą wargą!

25. Żadnego dotykania kabli, sznurów, robienia na drutach, tańca z elementami kręcenia się wokół własnej osi, do tego przechodzenia pod rozstawioną drabiną. Możesz urodzić dziecko owinięte pępowiną!

26. Spiczasty brzuch podczas ciąży? Będzie chłopiec. Okrągły? Będzie dziewczynka.

27. O ciąży nie chwal się innym przed zakończeniem pierwszego trymestru. Rób to, jak będziesz pewna na 100 procent.

ciąża przesądy ciążowe dziecko

Wierz lub nie wierz w najpopularniejsze przesądy ciążowe

28. Ten przesąd nie spodoba się przyszłym tatusiom: na 2 miesiące przed porodem kobieta ciężarna winna zrezygnować z igraszek damsko-męskich. Od tego dziecku będą ropiały oczka.

29. Pamiętaj, aby nie zdradzić sekretu. Głośne krzyki podczas porodu powiedzą innym, że dziecko nie jest twojego męża!

30. A w ogóle nie patrz na osoby innej rasy. Może się przydarzyć, że urodzisz małe Murzyniątko.

Przesądy ciążowe: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wszystkie wpisy z kategorii Dziecko