Piza. Nie tylko Krzywa Wieża

Krzywa Wieża Piza atrakcje ciekawostki zabytki Toskania Włochy

Należy do grona najsłynniejszych miast, jakimi Włochy kuszą turystów. Jej zabytki stały się włoskimi symbolami, a biura podróży od lat organizują wycieczki nastawione na poznawanie atrakcji tego miasta. Po choć Piza kojarzona jest głównie z Krzywą Wieżą, obiektów godnych uwagi jest na jej terenie więcej

Katedra i Krzywa Wieża

Najsłynniejsze zabytki Pizy, to pochodzące z XII – XIV wieku baptysterium oraz potężna katedra. Świątynia, której historia sięga XI wieku, intryguje już swą fasadą. Równie wspaniałe jest jej wnętrze, pełne unikalnych zabytków sakralnych. Obok stoi budowla, którą każdy na własne oczy musi zobaczyć będąc w Pizy. Krzywa Wieża, właściwie dzwonnica katedry, to symbol miasta oraz całej Toskanii.

Jej budowę rozpoczęto już w XIII wieku, a prace trwały ponad 100 lat. Już wtedy wieża sprawiała wiele problemów i z uporem przechylała się. Dziś, ta odpowiednio zabezpieczona budowla, stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Toskanii, a nawet Włoch. Własnie dlatego, że od dawno stoi odchylona od pionu, jakby nie interesowała ją ziemska grawitacja.

Baptysterium Piza atrakcje ciekawostki zabytki Toskania Włochy

Baptysterium, z prawej katedra oraz Krzywa Wieża czyli dzwonnica. Piza atrakcje

Inne zabytki Pizy

Po zwiedzeniu wspomnianych wyżej atrakcji miasta, warto poświęcić nieco czasu na to, by poznać mniej znane oblicze Pizy. Gdzie warto się wybrać? Ciekawym celem spaceru może okazać się plac miejski, znany jako Pole Cudów.

Piza to także ciekawe muzea – Muzeum Rysunków Ściennych oraz Muzeum Narodowe San Matteo. Turystów zachwycić mogą średniowieczne wieże tego miasta, z których roztacza się wyjątkowy widok na okolice. Turystyczną atrakcją są też rejsy wycieczkowe po rzece Arno, w czasie których można podziwiać Pizę z nieco innej perspektywy.

Piza atrakcje – tekst: Sadurski.com

Zobacz też:
> Włochy ciekawostki turystyczne
> Co warto zobaczyć we Włoszech
> Ciekawostki o Włochach