Włochy ciekawostki o Włochach włoskie o Włoszech Italia włoski

Włochy. Ciekawostki o Włochach

Czas czytania:4 minut/y, 26 sekund/y

Włochy ciekawostki o Włochach, ciekawostki o Włoszech. Wyjątkowe ciekawostki na temat Włoch wyszperane i zgromadzone w ostatnich latach przez Sadurski.com

Włochy ciekawostki. Podatki

• Wezwanie do zapłaty kary oraz zaległego podatku w wysokości 25 milionów euro otrzymał bezrobotny z Neapolu. Pomyłkę szybko wyjaśniono – miał identyczne imię i nazwisko, jak nie płacący podatków jeden z bossów mafii.

• Władze miasteczka Grotte (wyspa Sycylia) wprowadziły nowe podatki. Jest wśród nich podatek od jachtów stojących w porcie. Dziwne, bo Grotte nie leży nad morzem, nie ma portu i nie przypływają tu żadne jachty.

• Wenecja. Właściciele nieruchomości płacą podatek od CIENIA. Podatek się należy, jeśli nieruchomość (dom) daje cień na ziemię będącą własnością gminy.

• Miasto Controne na południu Włoch i jego prawo obowiązujące od 2014 roku: w godzinach 14-16 czyli podczas sjesty (poobiedniego wypoczynku) właściciele psów które szczekają i przeszkadzają w odpoczynku, mogą zostać ukarani grzywną od 20 do 500 euro.

Włochy i przeszłość

• Włochy, to państwo o największej liczbie zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

• W Treviso po 75. latach działalności splajtowała restauracja Le Beccherie. 70 lat temu powstał tu słynny deser o nazwie tiramisu. (2014)

gondola Wenecja Włochy ciekawostki zabytki atrakcje Italia
Gondolier i turyści w Wenecji. Włochy ciekawostki

Jacy są Włosi?

• 200 milionów sztuk nieużywanego lub zepsutego sprzętu AGD znajduje się we włoskich domach. Jest to aż 1/5 tych sprzętów.

• Największymi miłośnikami spożywania makaronu są oczywiście Włosi. Przeciętny Włoch spożywa 26 kilogramów makaronu rocznie. Co czwarte pudełko makaronu na świecie wyprodukowano we Włoszech.

• Instytut przy uniwersytecie w Bolonii: przeciętna włoska rodzina rocznie wyrzuca do śmieci żywność wartą 1700 euro.

Mediolan. Sporządzono spis pomników znajdujących się w tym mieście. Jest ich sto i na wszystkich są mężczyźni.

• Urzędnik państwowy z Rzymu jeżdżący trzema samochodami, w ciągu roku otrzymał 1063 mandaty za parkowanie oraz za szybką jazdę, na łączną sumę 66 tysięcy euro.

• Nauczyciel z Pordenone (północne Włochy) przez 49 lat pracował nie mając stałego zatrudnienia. Wreszcie, w wieku 67 lat, na 3 lata przed emeryturą, dostał etat.

• W związku z grypą A/H1N1, wiele włoskich kościołów zrezygnowało z możliwości korzystania z kropielnic. Uznano, że woda z kropielnic, do których wierni wkładali ręce aby namoczyć je wodą święconą i przeżegnać się, może być źródłem zarażania grypą, która we Włoszech pochłonęła już kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Na szczęście Włoch Luciano Marabese  wymyślił urządzenie dozujące święconą wodę. Wystarczy postawić rękę pod dozownik, a po chwili dzięki czujnikowi działającemu na podczerwień wypłynie kilka kropel święconej wody.

• W Genui (Włochy) uszyto pierwsze spodnie dżinsy (jeans). Nazwa pochodzi od Genes (czytaj: dżens) – tak po francusku brzmi nazwa miasta Genua.

Włochy ciekawostki największe miasta Włoch Italia
Włochy ciekawostki: największe miasta Włoch

Włochy ciekawostki. Polityka

• 513.449 czyli ponad pół miliona poprawek zgłosili włoscy parlamentarzyści do komisji spraw konstytucyjnych, pracującej nad projektem ustawy o zmianie konstytucji. Z tej liczby aż 510.293 poprawki zgłosili przedstawiciele jednej partii, Ligi Północnej.

• Aby umożliwić narciarzom udział w prawyborach w grudniu 2013 r., na lodowcu Presena w Lombardii wybudowano lodowe igloo. Znajdował się w nim punkt wyborczy, w którym można było oddać głos.

• Utrzymanie kancelarii włoskiego prezydenta i pałacu na Kwirynale (który jest jego siedzibą) kosztuje rocznie 230 milionów euro. Jest to cztery razy więcej niż roczne utrzymanie Pałacu Buckingham, oficjalnej rezydencji brytyjskich monarchów w Londynie.

Fakty o włoskiej sztuce

• 60-letni Włoch podczas zwiedzania wystawy dzieł sztuki pewnego angielskiego artysty w Porto (Portugalia) trafił do szpitala, po wpadnięciu do dziury 2,5 metrowej głębokości. Było to znajdujące się na środku dali wystawowej dzieło, przypominające kosmiczną czarną dziurę. (2018)

• W 2014 roku, w 450-lecie od śmierci Michała Anioła, jego działo czyli freski w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, oświetlono siedmioma tysiącami żarówek LED. Takie oświetlenie ma chronić pigmenty farb, być nieinwazyjne dla oglądających, a równocześnie jest tańsze niż wcześniej używane oświetlenie.

Włochy ciekawostki o prawie

• Za wyrzucanie śmieci przez okno samochodu we Włoszech można otrzymać karę w wysokości ponad 400 euro.

• Gwardia Finansowa z Sardynii (Włochy) wykryła oszustwo. Turystom sprzedano ok. 90 tysięcy pocztówek i znaczków pocztowych. Ponieważ te ostatnie zostały podrobione, pocztówki z Sardynii ze znaczkami-podróbami nigdy nie dotrą do adresatów. (2018)

• 80-letnia mieszkanka Ferrary (północne Włochy) zgłosiła się do ubezpieczalni po nową książeczkę zdrowia. Niestety odmówiono jej wydania książeczki, gdyż nie wydaje się dokumentów… osobom zmarłym. Okazało się, że według oficjalnych kartotek, pani Ultimina Dalla Pria nie nie żyje od 1 stycznia 1983 roku czyli od ćwierć wieku! Uznana za osobą zmarłą stawiła się w urzędzie osobiście, wraz z dokumentem tożsamości, próbując wyjaśnić że żyje, niestety urzędniczka była nieugięta – nowej książeczki zdrowia nie wydała. Wkrótce 80-letnia Włoszka zwróciła się do urzędu stanu cywilnego, udało jej się uzyskać potwierdzenie na piśmie, że jest wśród żywych. Na szczęście, taki dokument uzyskała, wracając tym samym do świata żywych. (2008)

włoskie potrawy pizza kuchnia włoska
Włoskie potrawy? W pierwszej chwili przychodzi na myśl pizza!

Włochy i pizza

• Dotychczas sądzono, że słynny włoski przysmak pizza pochodzi z Neapolu, tymczasem w archiwum katedry w Gaeta (miasto w środkowych Włoszech) odnaleziono dokument z maja 997 roku, w którym występuje słowo: pizza.

• We Włoszech brakuje 6 tysięcy piekarzy pizzy czyli pizzaioli. Mimo kryzysu we Włoszech, trudno tu znaleźć chętnych do pracy w pizzeriach.

•  39 procent Włochów uważa, że pizza margherita jest on symbolem Italii.
> Ciekawostki o pizzy

Włochy ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Ciekawostki o Amerykanach
> Australia ciekawostki
> Ciekawostki o Chińczykach

Trondheim ciekawostki Norwegia Poprzedni post Trondheim, Norwegia
rysowanie karykatur karykaturzysta na event karykatury Następny post Subiektywna sztuka karykatury. Podobna czy niepodobna?