Włochy ciekawostki największe miasta Włoch Italia

10 największych miast Włoch

Czas czytania:4 minut/y, 46 sekund/y

Włochy największe miasta

Planujesz wyjazd do Włoch? A może po prostu lubisz czytać o różnych zakątkach świata? Jakiego byś nie miał powodu, zapraszamy na podróż po 10 największych miastach Włoch. Największe miasta Włoch – ciekawostki

1. Rzym

Wieczne miasto leży w regionie Lacjum, w środkowej części kraju. Liczy 2,8 mln mieszkańców, co czyni je największym pod względem liczby mieszkańców miastem Włoch. W Rzymie przyjezdnych może zachwycić Koloseum, Panteon, fontanna di Trevi i Schody Hiszpańskie. Zresztą rzymskich atrakcji jest tak wiele, że trzeba kilka dni, aby zwiedzić przynajmniej część miejsc, które tu warto odwiedzić.

W Watykanie (jest częścią Rzymu) jest Plac św. Piotra, przy nim Bazylika św. Piotra, a w niej grób Jana Pawła II. W Rzymie jest kilkaset kościołów, wiec jeśli jesteś osobą wierzącą lub po prostu interesuje cię sztuka sakralna, z pewnością stwierdzisz, że Rzym jest miastem, które warto odwiedzić.

Rzym Roma Włochy największe miasta Włoch Italia
Rzym, stolica Włoch i dobrze znane wszystkim Koloseum (z prawej)

2. Mediolan (Milano)

Nazywany europejską stolicą mody, jest jednocześnie jednym z najbogatszych miast Europy oraz włoskim centrum ekonomiczno-finansowym. Leży w Lombardii i liczy 2,8 mln mieszkańców. W Mediolanie ma swoje miejsce monumentalna gotycka katedra, która była budowana przez niemal pięć wieków.

Odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku Mediolanu można w dzielnicy artystów, która nosi nazwę Brera. Inną ciekawą dzielnicą jest Navigli, która świetnie nadaje się na romantyczny spacer, ze względu na przecinające się kanały. Mediolan ma również wiele do zaproponowania wielbicielom dobrego jedzenia. Warto tu spróbować risotto alla Milanese oraz espresso marocchino. Nie zapomnij także zajść do Galerii Wiktora Emmanuela II i poszukać byka na posadzce tej jednej z najstarszych galerii handlowych świata.

> Ciekawostki o Mediolanie

Neapol Napoli Włochy największe miasta Włoch Italia
“Zobaczyć Neapol i umrzeć”, to znane powiedzenie. Na górze wulkan Wezuwiusz

3. Neapol (Napoli)

Położony w regionie Kampania, liczy 960 tys. mieszkańców. Głównymi atrakcjami Neapolu są m.in. jego starożytna część, wpisana na listę UNESCO, muzeum kaplica Sansevero, Museo Archeologico Nazionale (z najcenniejszymi znaleziskami z Pompejów) oraz zamki.

Neapol, to kolebka pizzy, więc będąc w tym mieście koniecznie trzeba odwiedzić jedną z pizzerii. Ciekawostką jest także, że kolejka linowa w tym mieście jest jedną z najdłuższych tego typu kolejek na świecie i tygodniowo potrafi przewozić ok. 38 tys. pasażerów.

> Neapol ciekawostki

4. Turyn (Torino)

Znajduje się na północy Włoch i jest stolicą Piemontu. W Turynie mieszka około 880 tys. ludzi. Istnieje wiele powodów, aby odwiedzić to miasto. Jest tu ważny dla chrześcijan całun – pierwszy świadek zmartwychwstania Chrystusa. Turyn, to także miejsce urodzenia Wiktora Emanuela II – pierwszego króla zjednoczonych Włoch, miejsce produkcji znanej marki samochodów – Fiata oraz… włoska stolica czekolady.

Palermo Włochy największe miasta Włoch Italia
Jeden z zabytków miasta Palermo. Włochy największe miasta

5. Palermo

Miasto w regionie Sycylia z 660. tysiącami mieszkańców. Palermo powszechnie jest uznawane za jedno z najgorzej zarządzanych miast Włoch, co próbują ukryć wszechobecne graffiti. Z ciekawszych miejsc zwiedzimy tu katakumby w Convento dei Cappucini. W podziemiach klasztoru są wystawione na widok publiczny szczątki ponad 8. tysięcy osób.

Znajdująca się w innej części miasta Wesoła Katedra jest budynkiem, którego prawie każda część powstała w innej epoce. Istnieje możliwość wejścia na jej dach i podziwiania miasta z góry. Palermo, to miasto ze słynnymi imprezami które odbywają się w dzielnicy Kalsa.

Genua Włochy największe miasta Włoch Italia
Włoska Genua – zabudowa dawna i wnowoczesna

6.Genua (Genova)

To malownicze miasto znajduje się w Ligurii, w północno-zachodniej części Włoch. Zamieszkuje je 570 tys. ludzi. Genua w pierwszej chwili może nie zachwycać, lecz na pewno zmianę tego zdania może spowodować wizyta w tutejszych kościołach. Jednym z nich jest kościół San Matteo, który niepozorny z zewnątrz, zachwyca swoim wnętrzem.

Genua skrywa ponadto wspaniałe oceanarium Aquario di Genova i małą dżunglę w kuli, czyli La Biosfera. Z racji tego, że Genua leży nad samym morzem, na pewno wybierz się tu na spacer po plażach i molo.

wieże zabytki miasto Bolonia Italia
Włochy największe miasta: Bolonia i jej wieże

7. Bolonia (Bologna)

Położona nad dwoma rzekami Bolonia jest stolicą regionu Emilia-Romania. Liczy ok. 400 tys. mieszkańców. Przed zwiedzającymi nie ukryje się przede wszystkim największy plac ego miasta, czyli Piazza Maggiore. Wokół niego znajdują się okazałe pałace i ratusz. Na tym placu dumnie prezentuje się także fontanna Neptuna – jednego z symboli Bolonii.

Stare miasto jest otoczone kilkoma majestatycznymi bramami, które świetnie wpisują się w klimat miasta. Ciekawostką jest, że w Bolonii znajdziemy najdłuższy portyk świata. Ma aż 3796 metrów długości. Prowadzi z miasta aż do Santuario della Madonna di San Luca.

Florencja Firenze Włochy największe miasta Włoch Italia
Katedra we Florencji

8. Florencja (Firenze)

Stolicę Toskanii zamieszkuje 370 tys. ludzi. Jest uznawana za kolebkę renesansu i jedno z najpiękniejszych miast Włoch. Zachwyca bogactwem architektury i sztuki. To w tym mieście można zobaczyć takie dzieło, jak “Dawid” Michała Anioła.

Wybierając się w podróż do tego miasta, warto zapoznać się z historią rodu Medyceuszów, dzięki którym dzisiejsza Florencja wygląda wyjątkowo. Jest tu monumentalna katedra, jest niezwykle urokliwy, a zarazem najstarszy most Włoch, czyli Ponte Vecchio. Florencja, to także miejsce wynalezienia fortepianu.

> Florencja ciekawostki

miasto Bari we Włoszech Italia
Z wizytą we włoskim mieście Bari

9. Bari

Odwiedzimy je przebywając w regionie Apulia. Ludność miasta liczy ponad 320 tys. mieszkańców. Bari zachwyca starym miastem, oddzielonym od morza murami miejskimi. W tutejszej bazylice św. Mikołaja została pochowana królowa Bona Sforza, żona Zygmunta Starego. Zaletą tego miasta jest głównie jego lokalizacja – znajduje się tuż przy brzegu morza, więc można udać się na jedną z tutejszych plaż.

10. Katania

Położona u podnóża góry – wulkanu Etna, w regionie Sycylia Katania, jest zamieszkiwana przez ponad 300 tys. Na uwagę w tym mieście zasługuje targ, gdzie nad głowami zobaczymy różnokolorowe parasole, nie tylko chroniące od słońca, ale także stanowiące piękne tło na zdjęcia. W Katanii warto zwiedzić także klasztor benedyktynów i kościół św. Mikołaja, gdzie zobaczymy nie tylko wspaniałe zabytki architektoniczne, ale także np. zastygłą lawę, która dotarła tam kilkaset lat wcześniej. Miłośnicy roślin ucieszy możliwość wizyty w ogrodzie botanicznym.

Włochy największe miasta Włoch: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bergamo
> Karlskrona, Szwecja
> Liverpool, Anglia

Ribeira Grande Sao Miguel ciekawostki atrakcje Portugalia Poprzedni post Ribeira Grande, miasto na São Miguel (Azory)
Urząd Miasta Zduńska Wola ciekawostki województwo łódzkie atrakcje zabytki pomnik Piłsudski Następny post Zduńska Wola – ciekawostki