uzdrowisko Busko-Zdrój ciekawostki atrakcje Sanatorium Miłości ciekawostki

Niezwykłe ciekawostki o Busku-Zdroju

Czas czytania:3 minut/y, 25 sekund/y

Z czego słynie Busko-Zdrój ciekawostki i informacje o Busku-Zdroju

Busko-Zdrój ciekawostki i informacje

1) 16-tysięczne Busko-Zdrój, to miasto w województwie świętokrzyskim. Jest stolicą powiatu buskiego oraz siedzibą gminy Busko-Zdrój.

2) Oficjalna nazwa miasta pisana jest z łącznikiem: Busko-Zdrój.

3) Busko-Zdrój prawa miejskie uzyskał w 1287 r. W XII w. pisano o nim: Bużsk, a w XII w. – Busk.

4) Przez Busko-Zdrój przebiega jedna z linii Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej. Wcześniej była to Jędrzejowska Kolej Dojazdowa, która powstała w 1917 roku.

5) Synagogę w Busku-Zdroju wybudowano w 1929 r. w miejscu wcześniejszej, drewnianej. Obecnie są w niej sklepy. Żydowski cmentarz (kirkut) z końca XIX w. został zniszczony podczas II wojny światowej.

tężnie w Busku-Zdroju uzdrowisko świętokrzyskie
Nowoczesne tężnie solankowe w Busku-Zdroju, woj. świętokrzyskie

Busko-Zdrój uzdrowisko

6) Busko-Zdrój, to od 1836 r. miasto o charakterze uzdrowiskowym. Jest tu kilkanaście sanatoriów, zakłady przyrodolecznicze i Park Zdrojowy.

7) Jakie choroby leczone są w Busku-Zdroju? Choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, osteoporoza i choroby skóry.

8) O solankach w Busku-Zdroju było wiadomo już w XIII wieku, a pierwsze badania na nad ich wykorzystaniem w leczeniu przeprowadził w 1808 r. Jan Winterfield. Szybka rozbudowa uzdrowiska miła miejsce w okresie międzywojennym. W 1966 r. Busko-Zdrój wygrało w konkursie na najpiękniejsze polskie uzdrowisko. 4 lata później otwarto największe sanatorium Włókniarz.

kaplica w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju
Kaplica św. Anny w Parku Zdrojowym. Busko-Zdrój ciekawostki

9) Inne sanatoria w Busku-Zdroju, to: Marconi, Krystyna, Rafał, Nida-Zdrój, Willa Zielona, Mikołaj, Bristol, Oblęgorek, Przystań, Słowacki, Zbyszko, Stefan i Astoria. Jest też szpital dziecięcy Górka i szpital wojskowy. Są hotele i pensjonaty.

wnętrze sanatorium Marconi w Busku-Zdroju
Wnętrze zabytkowego sanatorium Marconi w Busku-Zdroju

Park Zdrojowy i jego atrakcje

10) Park Zdrojowy znajdujący się w centrum Buska-Zdroju ma 16 ha powierzchni. To teren spacerowy dla kuracjuszy, w którym jest kilka ciekawych miejsc.

Sanatorium Marconi Aleja Gwiazd Busko-Zdrój ciekawostki
Słynne sanatorium Marconi w Parku Zdrojowym i Aleja Gwiazd w chodniku. Busko-Zdrój ciekawostki

11) Są tu neogotycka kaplica św. Anny z 1888 roku, amfiteatr oraz Aleja Gwiazd muzyki klasycznej zlokalizowana blisko sanatorium Marconi. Kolejne gwiazdy (“Słońca”) odsłaniane są przy okazji dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamróz w Busku-Zdroju.

wejście Park Zdrojowy w Busku-Zdroju uzdrowisko
Jedno z wejść na terem Parku Zdrojowego. Busko-Zdrój ciekawostki

Tężnia solankowa

12) Przy ul. Ludwika Waryńskiego, na terenie nowego parku zdrojowego, znajduje się okrągła tężnia solankowa, jedna z najnowocześniejszych tężni w Polsce. Ma 10 metrów wysokości, 72 metry średnicy i 226 metrów obwodu. Wewnątrz jest dziedziniec, na którym znajduje się fontanna mgielna. Można też wejść na taras widokowy i zobaczyć z niego panoramę uzdrowiska. Obecnie (2022 r.) bilet wstępu na teren tężni oraz na taras kosztuje 10 złotych. W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca wstęp jest bezpłatny.

13) Obok tężni działa multimedialna, podświetlana fontanna (ładnie wygląda o zmroku), jest też plac zabaw dla dzieci.

rzeźba Jadwiga Andegaweńska Busko Zdrój ciekawostki
Polska królowa Jadwiga Andegaweńska (1374-1399) podobno zażywała tu leczniczych kąpieli. Busko Zdrój ciekawostki

Busko-Zdrój ciekawostki o zabytkach, pomniki

14) Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Bohaterów Warszawy 8), to najstarsza świątynia w Busku-Zdroju. Pierwszy kościół wybudowano tu w XII w. i był kościołem zakonu norbertanek. Po pożarze wzniesiono nowy kościół (1590-1621). Po dużym pożarze miasta w 1820 r. kościół odbudowano, dodając barokowo-klasycystyczną fasadę.

15) Obok kościoła stoi XIX-wieczna dzwonnica i figura Najświętszej Maryi Niepokalanego Poczęcia z 1738 roku.

drewniany kościół św. Leonarda cmentarz  Busko Zdrój ciekawostki uzdrowisko
Busko Zdrój, drewniany kościół św. Leonarda, foto: Fotonews / cc-by-sa 3.0

16) Drewniany kościół św. Leonarda zbudowano w 1699 roku. Stoi na cmentarzu w Busku-Zdroju. Adres: ul. Bohaterów Warszawy 64.

książę Leszek Czarny rzeźba w Busku-Zdroju woj. świętokrzyskie
Figura Leszka Czarnego w Busku-Zdroju, woj. świętokrzyskie

17) Deptakiem Buska-Zdroju jest Aleja Adama Mickiewicza. Od 2013 r. na deptaku stoi pomnik księcia krakowskiego Leszka Czarnego, który w 1287 r. nadał Busku prawa miejskie. To pomnik odlany z brązu ważący 330 kg i mający 2 metry wysokości. Zaprojektował go Edmund Korczyn.

18) Przy al. Adama Mickiewicza znajduje się też ławeczka z postacią Wojciecha Belona (1952-1985) – pieśniarza i poety, który mieszkał w Busku-Zdroju od 1985 roku. Została odsłonięta w 2008 roku.

Busko-Zdrój ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Jastrzębie-Zdrój
> Lądek-Zdrój
> Starachowice

duty free Shoppers ciekawostki lotniska Chuck Feeney Poprzedni post Jak powstały duty free na lotniskach? Ciekawostki
cmentarz cmentarze ciekawostki historia nekropolie Następny post 31 ciekawostek o cmentarzach i pogrzebach