Starachowice – ciekawostki

kościół Starachowice ciekawostki atrakcje

Informacje o Starachowicach

1) Starachowice, to 50-tysięczne miasto w woj. świętokrzyskim. Prawa miejskie uzyskało w 1624 r. (chodzi o Wierzbnik, najstarszą część obecnych Starachowic, gdzie znajduje się teraz Stare Miasto).

2) Starachowice, to po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim, trzecie miasto województwa świętokrzyskiego.

Z historii Starachowic

3) Mówiąc o przeszłości Starachowic, mówimy głównie o Wierzbniku i Michałowie. 1 kwietnia 1939 r. połączona Wierzbnik i Starachowice. Powstała wówczas miejscowość Starachowice-Wierzbnik, a od 1949 r. zmieniono jej nazwę na Starachowice.

4) Michałów, to dzielnica Starachowic. W 1827 r. wieś Michałów liczyła 170 mieszkańców, żyjących w 19 domach.

5) W 20-leciu międzywojennym Starachowice były ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego (produkowano tu m.in. działa przeciwlotnicze Bofors). Były tu także kopalnie rud żelaza i huta. Dlatego w herbie Starachowic są narzędzia hutnicze i górnicze.

6) Stojąca na dużym skrzyżowaniu Starachowic armata ma przypominać o bitwie o Starachowice, jaka miała miejsce we wrześniu 1939 r.

rynek pomnik Starachowice ciekawostki atrakcje
Pomnik na starachowickim rynku, upamiętniający poległych za ojczyznę

Co warto wiedzieć o Starachowicach

7) W 1948 r. w Starachowicach powstała Fabryka Samochodów Ciężarowych Star im. Feliksa Dzierżyńskiego. Przez wiele lat była głównym pracodawcą, zatrudniając 20 tys. robotników. W latach 90. XX wieku fabryka przeżyła poważny kryzys, wielu robotników straciło pracę. Potem właścicielem został koncern MAN. Obecnie produkowane są tu autobusy MAN.

8) Jezioro Starachowickie (Zalew Pasternik), to sztuczny zbiornik wodny na rzece Kamiennej. Znajduje się w zachodniej części Starachowic, został wybudowany w 1920 r. i ma 52,3 ha powierzchni.

9) Między 1899 a 1968 r. w Starachowicach działał wielki piec (piec szybowy do wytapiania surówki z rudy żelaza, z dodatkiem koksu i topników).

10) Na terenie dawnej huty przy ul. Wielkopolskiej znajduje się Muzeum Przyrody i Techniki.

11) W 1903 r. wylała rzeka Kamienna. Spowodowało to największą w historii Starachowic powódź.

12) W 1970 r. zamknięto kopalnię Majówka, w której wydobywano rudy żelaza.

Inne informacje i ciekawostki o Starachowicach

* Matka Jarosława Kaczyńskiego Jadwiga Kaczyńska, ma swoją ulicę w Starachowicach. Tablicę z nazwą odsłonił jej syn. (styczeń 2017)

* Odbył się XIX konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Jest organizowany przez Akcję Katolicką działającą przy Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach od 2004 r. (marzec 2019)

* Przeciętne wynagrodzenie w Starachowicach w 2018 roku wynosiło 4 tys. złotych brutto zobacz ile to netto i jest wyższe o 5% od przeciętnego wynagrodzenia w województwie świętokrzyskim. (2019)

* Mistrzostwa Polski Masters i Cyklosport w Kolarstwie Szosowym odbyły się w niedzielę 23 czerwca w Starachowicach. Imprezie towarzyszyły: III Starachowicka Strzała (zawody dla amatorów na rowerach szosowych oraz górskich) oraz Mistrzostwa Polski Policji w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. (czerwiec 2019)

* Instruktor w jednej z instytucji kultury w Starachowicach usłyszał dwa zarzuty dotyczące przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletnich. Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany. (wrzesień 2019)

* Natalia, 14-latka ze Starachowic, poszukiwana jest przez policję. 3 czerwca nie wróciła do domu ani nie skontaktowała się z rodziną. (czerwiec 2019)

Ciekawostki o Starachowicach i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Wąchock
> Opalenica
> Wolbrom