I wojna światowa ciekawostki

Ciekawostki historyczne

Czas czytania:1 minut/y, 34 sekund/y

Niezwykłe ciekawostki historyczne. Indianie, I wojna światowa, następca tronu

Wódz Apaczów i spadochroniarze

Słynny indiański wódz Apaczów Geronimo po kilkudziesięciu latach nieoczekiwanie powrócił do historii. Amerykańscy spadochroniarze z Fort Benning w Georgii szykowali się do swych pierwszych w życiu skoków ze spadochronem. Puszczono im film o Indianach, którego głównym bohaterem był Geronimo.

Gdy przyszli spadochroniarze wracali do bazy, zażartowali z jednego z kolegów (Aubrey Eberhardt), że będzie się tak bał, że podczas skoku zapomni swojego imienia. Ten odpowiedział, że wyskakując z samolotu krzyknie: “Geronimo!”. Jak powiedział – tak zrobił i odtąd ten zwyczaj się rozpowszechnił. Do tego stopnia, że Geronimo znalazł się na sztandarze 501. Regimentu Piechoty Powietrzno-Desantowej.

Indianie ciekawostki Apacze Geronimo
Wódz Apaczów Geronimo bohaterem wśród amerykańskich spadochroniarzy?

Pierwsze strzały I wojny światowej

O tym, że osobą która strzałami rozpoczęła rozpoczęła I wojnę światową wszyscy wiemy. Serbski nacjonalista Gawriło Princip (1894-1918) zastrzelił w Sarajewie austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Spróbujmy uzupełnić tę informację, bo krwawy zamach to nie rzeczywista strzelanina między żołnierzami wrogich armii.

Obecne Togo (państwo w Afryce) na początku XX wieku było Togolandem należącym do Niemiec. 7. lub 12. sierpnia 1914 r. patrol niemieckiej policji został ostrzelany przez Alhaji Grunshi. Był to pochodzący z Ghany żołnierz brytyjskiego Gold Coast Regiment. Natomiast pierwsze strzały w Europie padły 22 sierpnia 1914 r. 20-letni szeregowiec brytyjski Ernest Edward Thomas otworzył ogień z karabinu, zabijając… konia.

delfin ciekawostki historia Francji królowie
Dlaczego następcy tronu królestwa Francji nazywani są delfinami? Ciekawostki historyczne

Delfin czyli następca tronu

Żyjący w XIV wieku hrabia Alboy w swym herbie miał delfina. Do dziś nie wiemy co symbolizował, jednak młodych dziedziców z czasem zaczęto nazywać delfinami. Hrabstwo przeszło pod władanie króla Francji Filipa VI w 1349 roku. Był jednak warunek: jego syn, książę Karol V musiał przyjąć tytuł delfina. Odtąd aż do 1830 roku (z przerwą na Rewolucję Francuską) każdy następca tronu Francji nosił przydomek: delfin.

Ciekawostki historyczne: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Średniowiecze ciekawostki
> Pancerz Brewstera

ratusz rynek Nowy Sącz ciekawostki Poprzedni post Nowy Sącz – ciekawostki
dziewczyna miasto Kia hulajnoga elektryczna Następny post Auto z… hulajnogą