Fotografia ślubna – jak wybrać fotografa?

fotografia ślubna zdjęcia ślub wesele

Ślub, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu zarówno pana, jak i pani młodej. Towarzyszy mu szereg długotrwałych i czasochłonnych przygotowań, w których łatwo się pogubić. Wynajęcie sali, zaproszenie gości, wybranie tortu, zamówienie orkiestry bądź DJa, dekoracje i dziesiątki innych, trudnych wyborów. W tym wszystkim zapomina się niekiedy o innym ważnym aspekcie, jakim jest fotograf – a przecież to od niego zależy to, jak będzie wspominany ślub.

Fotografia ślubna jak forma sztuki

Dobre zdjęcia ślubne są wspaniałą i często po prostu najlepszą pamiątką po tym niezwykłym dniu. To, jak wspominany będzie ten niezwykły dzień – w dużym stopniu zależy po prostu od jakości zdjęć wykonanych i dostarczonych przez fotografa. Wielu osobom wydaje się, że „to tylko robienie zdjęć” i przecież każdy to potrafi – szczególnie w dobie samartfonów wyposażonych w doskonałej jakości aparaty fotograficzne.

Warto zdać sobie sprawę, że fotografia ślubna jest formą sztuki. Może nie często tego typu zdjęcia zdobią ściany muzeów sztuki współczesnej, jednak bez wątpienia jest to forma sztuki użytkowej. Dobry fotograf nie tylko uwieczni wydarzenie, ale też poprzez wysokie umiejętności artystyczno-rzemieślnicze, które rozwijał latami ciężkiej pracy – nada im wyjątkowego wyrazu i charakteru.

Zdjęcia ślubne to pamiątka na całe życie, dlatego wybierając fotografa ślubnego, warto dobrze się zastanowić. Bardzo ważne jest to, żeby styl prac fotografa odpowiadał poczuciu estetyki pary młodej, a każdy fotograf ma swój odrębny styl. Dlatego ważne jest, aby szukając fotografa – przejrzeć wiele różnych ogłoszeń i ofert, nie wybierając pierwszej lepszej osoby. W końcu nikt nie chciałby żałować zmarnowania wspomnień z tak ważnego dnia!

Dobrej jakości fotografia ślubna nie należy do najtańszych. Można znaleźć fotografów ślubnych za 800-1200 zł, czy jednak na pewno warto powierzać uwiecznienie tego wyjątkowego dnia komuś, kto sam nie wierzy w swoje umiejętności i tak nisko je ceni? Dobry, doświadczony fotograf ślubny to koszt zwykle kilku tysięcy, a 2000 zł to bardzo atrakcyjna oferta za usługę tego typu specjalisty.

Pomysły na sesję ślubną

Reportażowi często towarzyszy wykonywana w innym dniu, pozowana sesja ślubna. Przed udaniem się na nią warto poszukać inspiracji w internecie i zobaczyć, jak robiły to inne pary młode. Wybierając zestaw ulubionych zdjęć i przekazując je fotografowi – zwykle będzie on potrafi odtworzyć wymarzony pomysł. Jeśli nie przychodzą ci do głowy żadne pomysły na sesję ślubną, zapytaj o radę po prostu swojego fotografa. Jeśli wybrałaś specjalistę, a nie osobę początkującą – ma on na swoim koncie dziesiątki lub nawet setki sesji tego typu i powinien być w stanie zasypać cię różnorodnymi pomysłami, z których bez trudu wybierzesz taki, który najbardziej do ciebie przemawia.

Fotografia ślubna – dlaczego tak drogo?

Przy ocenie ceny usługi za zdjęcia ślubne należy pamiętać, że praca fotografa ani nie kończy, ani nie zaczyna się w dniu ślubu. Sam ślub z dojazdem to zwykle ok. 16h pracy – zazwyczaj w nocy i w ciągu weekendu, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Zdecydowanie najwięcej czasu zajmuje wybranie oraz obróbka zdjęć, co jest procesem zajmującym zwykle kilkadziesiąt godzin. W cenie usługi fotografa zawarta jest zwykle również cena albumu – a te dobrej jakości nie należą do tanich.

Ponadto fotograf ślubny niemal zawsze jest freelancerem, czyli prowadzi własną działalność – a więc oprócz podatku od zarobionej kwoty, musi on z własnej kieszeni opłacić również ZUS.

Zobacz też:
> Atrakcje na wesele Poznań, Wielkopolska
> Alkohol na weselu
> Ciekawe miejsca na podróż poślubną