Kawa i herbata na weselu

wesele kawa herbata napoje ciepłe

Weselny bywalec z Sadurski.com w ostatnich latach odwiedził zawodowo ogromną liczbę wesel w całej Polsce. Widział wszystko i ma swoje zdanie, którym chętnie dzieli się z czytelnikami. Dziś wszystko na temat kawy i herbaty na weselu

Na weselu nie pije się wyłącznie alkoholu, choć o nim na początku wspomnimy. Butelki alkoholu stawiane są na weselnych stołach. Bardzo często (ostatnio to już niemal standard) jest wydzielony kącik z alkoholem, gdzie każdy może samemu nalać sobie to, co zechce – od piwa, przez wina, po koniak i whiskey. Czasem na wesele zapraszany też jest barman, przygotowujący drinki. Dodajmy do tego domową wódkę, często stawianą na wiejskim stole.

Na weselnych stołach są też zimne napoje. Zarówno butelkowane (obok zwykle leży mały otwieracz), jak i już wlane do dzbanków. Często w dzbankach jest woda z cytryną, sok pomarańczowy i inne soki. Na weselu koniecznie muszą też być napoje ciepłe czyli kawa i herbata.

Napoje ciepłe kiedyś i dziś

To już przeżytek, ale wciąż zdarzają się wesela, gdzie kawę i herbatę trzeba zamawiać u obsługi kelnerskiej. Zdarza się, że trzeba czekać przez kwadrans (obsługa ma mnóstwo rzeczy do zrobienia), potem kelner przynosi z zaplecza przeniesiony napój (bywa, że już zimny). Zdarza się, ze goście nie mogąc doczekać się na kawę lub herbatę, ruszają do tańca, a gdy wrócą do stołu – czeka na nich zimna kawa lub herbata. Nic dziwnego, że znacznie lepszym pomysłem jest przygotowanie specjalnego kącika, przy którym każdy gość weselny przygotuje sobie napój wtedy, gdy zechce i taki, jak zechce.

Kącik z ciepłymi napojami

Zwykle znajduje się w okolicy ciast czyli kącika ze słodkościami, dumnie nazywanego z angielska: sweet table lub: candy bar.

Czasy socjalizmu, gdy wszystko było reglamentowane, już nie wrócą. Dlatego chyba już się nie zdarza, że stoją dwa baniaki z gotową herbatą i kawą. Obecnie stoi jeden wielki pojemnik z wrzątkiem, co jakiś czas uzupełniany przez obsługę sali. Wystarczy odkręcić mały kranik i wlać do podstawionego przez siebie naczynka tyle wrzątku, ile trzeba. O tym, co zostanie dodane do wrzątku – herbata czy kawa, decyduje każdy gość wesela, który trafił w to miejsce, aby własnoręcznie przygotować sobie napój.

wesele kawa herbata napoje ciepłe

Na weselu powinny być różne rodzaje herbaty: czarna, zielona, smakowa

Herbata na weselu

Ponieważ nie każdy lubi herbatę czarną, gościom wesela należy dać wybór. Oprócz niej winny być też torebki do zaparzenia herbaty smakowej (owocowej) oraz zielonej. Byłem na pewnym weselu, na którym o tym zapomniano. Przez kilka godzin byłem skazany wyłącznie na czarną herbatę. Od tej pory jadąc na wesele, zabieram ze sobą co najmniej jedną saszetkę z zieloną herbatą. Na szczęście minęło sporo czasu i dotąd nie musiałem jej awaryjnie używać. Gdyby wiedzieli o tym organizatorzy tamtego wesela, pewnie byłoby im wstyd. Przecież na wesele nie zabiera się ze sobą prowiantu (chyba, że kaszkę dla niemowlaka – jeśli rodzice biorą go na wesele).

Skoro herbata – zwykle obok stawiany jest talerzyk z pokrojonymi kawałkami cytryny. O cukrze do napojów będzie niżej.

Kawa na weselu

Jeden rodzaj kawy też może nie wystarczyć, więc na weselnym kąciku z ciepłymi napojami powinno się postawić co najmniej dwa rodzaje kawy. Jest kawa rozpuszczalna (w proszku) lub w granulkach (lub oba rodzaje obok siebie), ale niektórzy wolą naturalną kawę. Można więc zmielić ziarna kawy przed weselem i sproszkowaną już kawę postawić w naczynku lub w zakręconym słoiku (aby nie wywietrzał aromat). Na pewno to lepsze rozwiązanie niż stawianie młynka do kawy oraz paczki z ziarnami kawy obok (nigdy tego nie widziałem, chociaż kto wie)…

Niezależnie od kawy którą można przygotować samemu, coraz częściej stawiany jest automat do kawy. Wystarczy wybrać odpowiednią kawę, nacisnąć przycisk i po chwili do postawionego naczynka wleje się wybrany rodzaj kawy. Czasem stawiane są też automaty na kawę, do których trzeba samemu w odpowiednie miejsce włożyć kapsułkę z wybranym smakiem kawy. To rozwiązanie gorsze, bo osoby starsze (te też zapraszane są na wesela) często nie umieją sobie z tym poradzić, w dodatku napisy mogą być po angielsku.

wesele kawa herbata napoje ciepłe

To wyjątkowy wieczór w życiu, a o tylu rzeczach trzeba pamiętać…

Cukier na weselu

Tu też powinien być wybór. Obok stawianego od zawsze białego cukru (z buraka cukrowego) coraz częściej stawiany jest cukier brązowy, z trzciny cukrowej. Ten kto wie, że cukier brązowy jest zdrowszy dla organizmu, zwykle używa właśnie jego. Chyba, że nie ma wyboru, bo postawiono jedynie cukier biały.

Zdarza się, że obok cukru stoją też słodziki czyli substytuty cukru. Małe pudełeczka z tabletkami do posłodzenia zamiast cukrem. Efekt słodkości podobny, ale mają mniej kalorii.

Jakie naczynka?

Nie przez przypadek powyżej używałem słowa „naczynka”. Zwykle obok dozownika z wrzątkiem stawiane są nieduże filiżanki. Są używane zarówno do przygotowania kawy, jak i herbaty. Bardziej elegancko jest jednak ustawić obok siebie dwa rodzaje naczyń – czyli filiżankę (ta będzie na kawę) oraz większy od niej kubek (do przygotowania herbaty). Okazuje się, że nawet w dosyć ekskluzywnych miejscach w których odbywają się wesela, wciąż nie każdy o tym wie lub o tym nie pamięta. Dlatego jeszcze raz: w miejscu ekskluzywnym winny być i filiżanki i kubki.

Jakie sztućce?

Niby banalne pytanie. Skoro trzeba zamieszać posłodzoną herbatę – na pewno obok będą łyżeczki (coraz częściej są włożone w białą, wykrochmaloną serwetkę, więc z rządka wystarczających z niej łyżeczek wystarczy wziąć jedną).

Byłem raz na eleganckim weselu. Wszystko było na wysokim poziomie, o niczym nie zapomniano – poza tym jednym. Zamiast łyżeczek położono małe, plastikowe patyczki – mieszadełka. Dla obsługi wesela na pewno wygoda, bo nie trzeba potem zmywać użytych łyżeczek i uzupełniać ubytki na stoliku, lekki niesmak jednak pozostał. Na eleganckim weselu nie stawia się plastikowych mieszadełek! To nie piknik firmowy w lesie czy podróż pociągiem.

Co jeszcze?

Warto jeszcze o czymś wspomnieć. Co zrobić z rozerwaną przed chwilą papierową osłonką na torebkę herbaty? Z mokrą torebką, którą użyto do zaparzenia herbaty? Co zrobić z łyżeczką, która po zamieszaniu nie jest już potrzebna? Trzeba to gdzieś odłożyć. W kąciku z ciepłymi napojami nie powinno zabraknąć pojemniczka, talerzyka lub tacki, które spełni taką rolę. Co jakiś czas obsługa wesela winna tu zaglądać i robić porządek.

Ile napojów na wesele?

Wielu zastanawia się, ile przygotować i kupić napojów na wesele, aby na pewno nie zabrakło. Oczywiście pomijając alkohol, chodzi o napoje zimne i ciepłe. Zatem kilka podpowiedzi. Niektórzy twierdzą, ze aby na pewno nie zabrakło, należy przyjąć że dla jednego gościa wesela trzeba przygotować 3 litry picia. Diabeł tkwi w szczegółach. Ile procent z tych 3 litrów to napoje gazowane, soki, woda mineralna?

Więcej pijemy w okresie letnim – wtedy na pewno trzeba więcej napojów do ochłody. Można też przygotować kostki lodu i dodawać je do napojów (są podawane w specjalnych kubełkach). Należy też pamiętać, że zdecydowanie nieelegancko jest stawiać na stołach weselnych plastikowe butelki z napojami.

Uzgadniając wszystko z lokalem w którym na odbyć się wesele i będzie przygotowywał catering, temat napojów i ich ilości też należy poruszyć. Niektórzy w cenie mają określoną ilość napojów, po której przekroczeniu jest dopłata.

Dodam na końcu, że woreczek herbaty czasem bywa formą podziękowania za przybycie na wesele. Jest ustawiany obok każdego zastawu na weselnych stołach. Oczywiście ten prezencik od pary młodej należy wziąć do domu, a nie parzyć i pić od razu na weselu!

Na zakończenie

Po kilku rzeczach poznaję, czy jestem na eleganckim weselu. Jedną z nich jest właśnie kącik z ciepłymi napojami. Oczywiście każdy ma do dyspozycji określony zasób pieniędzy i nie każdego stać na bogate wesele. Ale powiedzmy sobie szczerze: każdy chciałby właśnie takie wesele mieć. Szczególnie wtedy warto zadbać o kilka szczegółów. Zamiast postawić pojemnik z wrzątkiem, saszetki z jedną  herbatą, jedną kawą i jednym (białym) cukrem, można zadbać o coś więcej. Różnica w wydanej kwocie nie będzie duża, ale goście wesela choć troszeczkę poczują się jak na eleganckim weselu.

Tekst: Weselny bywalec z (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcja na wesele – znakomity karykaturzysta
> Plan stołów weselnych – przykłady
> Idealny stół wiejski na wesele – poradnik