Adam Mickiewicz – ciekawostki

Adam Mickiewicz Pan Tadeusz katastroficzne wirusy horrory zombie epidemie ciekawostki

Adam Mickiewicz – krótka biografia

1) Nie wiadomo na pewno czy Adam Mickiewicz urodził się w Zaosiu czy Nowogródku, ale wszyscy są zgodni co do daty urodzin: było to 24 grudnia 1789 roku. W Wigilię.

2) Na drugie imię otrzymał Bernard.

3) Naszych wieszczów narodowych było trzech: Słowacki, Norwid i Mickiewicz. Zwykle palmę pierwszeństwa przyznaje się Adamowi Mickiewiczowi.

Adam Mickiewicz – twórczość ciekawostki

4) „Zima miejska” – to tytuł wiersza, jakim Mickiewicz zadebiutował na łamach Tygodnika Wileńskiego w 1818 roku.

5) „Ballady i romanse” – tomik z poezją Adama Mickiewicza uznawany jest za początek epoki polskiego romantyzmu. Ukazał się drukiem w 1822 roku.

6) „Pana Tadeusza” napisał w latach 1832-1834. Ukazał się drukiem w 1834 roku.

7) „Historia przyszłości”, nad którą pracował przez kilkanaście lat, zaginęła. Niektórzy mówili, że utwór mógł zrewolucjonizować światową literaturę.

8) Mickiewicz, to nie tylko poeta, ale też tłumacz. Przekładał na język polski dzieła Woltera, Horacego, Jeana de La Fontaine’a, Goethego i Thomasa Moore’a.

Adam Mickiewicz humor poeta wieszcz anegdoty
Adam Mickiewicz – polski wieszcz narodowy, ciekawostki o Mickiewiczu

Adam Mickiewicz – ciekawostki z życia

9) W 1817 roku wraz z Tomaszem Zanem Mickiewicz utworzył Towarzystwo Filomatyczne – tajne stowarzyszenie studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego. Potem członkowie organizacji byli represjonowani przez władze carskie.

10) Mickiewicz a aresztowano jesienią 1823 roku i osadzono w więzieniu. Wkrótce został zesłany w głąb Rosji, gdzie pracował jako nauczyciel.

11) Adam Mickiewicz miał sześcioro dzieci – dwie córki i czterech synów. Matką była młodsza o 14 lat Celina Szymanowska. Mickiewicz wziął z nią ślub 22 lipca 1834 roku. W 1838 roku uznała się za wcielenie Matki Boskiej. Mickiewicz oddał ją do szpitala dla obłąkanych w Vanves.

Adam Mickiewicz pomnik Warszawa ciekawostki
Adam Mickiewicz – pomnik w Warszawie

12) Mickiewicz przez ponad 20 lat mieszkał w Paryżu.

13) W czasie Wiosny Ludów, w 1848 roku Mickiewicz utworzył we Włoszech legion polski. We wrześniu 1855 roku podczas wojny krymskiej wyjechał do Stambułu, tworzyć tam oddziały polskie, które miały walczyć z Rosją. I tam zmarł.

14) Adam Mickiewicz umarł 26 listopada 1855 roku. Prawdopodobnie na cholerę, ale niektórzy spekulują, że na udar mózgu lub w wyniku otrucia. Po śmieci jego ciało pochowano na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency (Francja). 35 lat później ekshumowano je i przeniesiono na Wawel w Krakowie.

Adam Mickiewicz ciekawostki (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Stefan Żeromski
> Mikołaj Kopernik
> Kazimierz Pułaski
> Maria Skłodowska Curie