Ciekawostki o Kazimierzu Pułaskim

Kazimierz Pułaski ciekawostki Wojciech Kossak

Czy Chicago wybudowano na ziemii Pułaskiego? Ile teraz jest warta?

W USA jest legendą i bohaterem, który przyczynił się do uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości. Do dziś krążą o nim legendy, które próbują wyjaśnić historycy. Jedną z zagadek jest testament Pułaskiego. Kazimierz Pułaski ciekawostki

Do dziś nie wiadomo, gdzie pogrzebano zwłoki generała Pułaskiego. Na krótko przed śmiercią został ciężko ranny w bitwie pod Savannah. Jego miejsce pochówku próbowano odnaleźć w 1853 r, gdy w Savannah stawiano jego pomnik. Także niedawno, w latach 90. XX wieku. Próba zbadania DNA szczątków pewnego grobu z tego okresu w Savannah, nie przyniosła jednoznacznej odpowiedzi. Choć urazy zmarłego były podobne do odniesionych przez Pułaskiego.

Zanim jednak Kazimierz Pułaski zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie, jego męstwo i wkład w niepodległość USA zostało nagrodzone. Za zasługi w wojnie o niepodległość przyznano mu 450 akrów ziemi.

Gdy był w Polsce, Pułaski zawarł ze swym przyjacielem Kazimierzem Stanisławem Kozłowskim w 1776 r. pisemny kontrakt, w wyniku którego po śmierci Pułaskiego ta ziemia przypadnie Kozłowskiemu. Wprawdzie w archiwum w Waszyngtonie znajduje się taki kontrakt, jednak jest wiele wątpliwości. Być może został sfabrykowany.

W chwili śmierci Pułaskiego, jego ziemia warta była 84 miliony dolarów. Gdyby doliczyć do chwili odsetki, jakie narosły przez 200 kolejnych lat, obecnie ziemia warta jest setki miliardów dolarów. Tym bardziej, że na tej ziemi wybudowano potem Chicago.

Ponieważ spadkobiercy Kozłowskiego nie przedstawili 100-procentowych dowodów że mają prawa do ziemi (a może nie mieli pieniędzy na niesłychanie drogi proces sądowy), ziemia jest z zarządzaniu jednego z banków w Waszyngtonie.

Kazimierz Pułaski bridge ciekawostki Wojciech Kossak

Pułaski Bridge i nowojorska dzielnica Queens

Co to jest Parada Pułaskiego w Nowym Jorku? 

Parada Pułaskiego (Pulaski Day Parade), to przemarsz grup Polaków mieszkających głównie w Nowym Jorku i okolicach. To święto polskości, które ma miejsce co roku, w każdą drugą niedzielę października. Przemarsz odbywa się słynną Piątą Aleją Nowego Jorku. Zaczyna się od 35-tej ulicy, kończy na 56-ej.
> Tu więcej

Krótki życiorys Kazimierza Pułaskiego

Kazimierz Pułaski urodził się 6 marca 1745 roku w Warszawie. W USA uważany jest za bohatera narodowego i nazywany ojcem amerykańskiej kawalerii.

W latach 1768-1772 Pułaski był jednym z dowódców konfederacji barskiej, walcząc przeciwko wojskom rosyjskim. Mimo młodego wieku, był jednym z najważniejszych dowódców. Skazany na śmierć za próbę porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 3 listopada 1771, musiał uciekać z kraju. Najpierw trafił do Turcji, potem do Francji.

Kazimierz Pułaski ciekawostki Wojciech Kossak USA znaczek pocztowy

Kazimierz Pułaski na znaczku poczty amerykańskiej

29 maja 1777 r. Benjamin Franklin przebywający w Paryżu, polecił Pułaskiego pierwszemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Jerzemu Washingtonowi, pisząc: „Hrabia Pułaski z Polski, oficer znany w całej Europie z odwagi i walki o wolność swojego kraju z przeważającymi siłami Rosji, Austrii i Prus, może być bardzo użyteczny w naszej służbie”. Pułaski przybył wkrótce do Stanów Zjednoczonych.

W latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona, w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Był w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. 11 września 1777 roku w bitwie pod Brandywine uratował życie Jerzego Waszyngtona, za co ten 15 września 1777 roku awansował Pułaskiego na stopień generała brygady amerykańskiej kawalerii.

W 1778 roku Kazimierz Pułaski utworzył legion kawalerii. Na jego czele 10 maja 1779 roku odniósł zwycięstwo nad Anglikami, w bitwie pod Charleston. Zmarł 11 października 1779 roku, w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.

W 2009 r. generał Kazimierz Pułaski w uznaniu zasług w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, otrzymał honorowe obywatelstwo amerykańskie.

Kazimierz Pułaski ciekawostki: (c) Sadurski.com

Na górze: Kazimierz Pułaski na obrazie Wojciecha Kossaka

Zobacz też:
> Statua Wolności w Nowym Jorku
> Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku
> Ciekawostki o Nowym Jorku