Niesamowite ciekawostki o papugach

ara papuga ciekawostki o papugach papugi

Papugi ciekawostki – 10 ciekawostek o papugach

Barwne ptaki, które wzbudzają naszą ciekawość. Do tego niektóre papugi naśladują odgłosy, w tym głos człowieka.

Papugi ciekawostki

1) Jeden z najbardziej inteligentnych gatunków papug, przy tym mający dar naśladowania różnych dźwięków, to papuga Żako. Papugi tego gatunku żyją w środkowej Afryce, na Wyspach Świętego Tomasza i wyspie Książęcej.

2) Znana z naszych klatek papużka falista na wolności żyje tylko w Australii. Jej angielska nazwa Budgerigar, to zmienione aborygeńskie słowo, oznaczające: „dobry ptak”.

3) Największym obecnie żyjącym gatunkiem papugi jest Kakapo z Nowej Zelandii. Nie umie fruwać, prowadzi nocny tryb życia. Żyje średnio ok. 100 lat, a nawet dłużej. Na świecie istnieje ok. 100 takich papug, więc jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

papużki faliste papuga ciekawostki o papugach papugi
Papużki faliste są w Polsce często spotykane – w naszych klatkach

4) Największa papuga? Dorosły samiec kakapo może ważyć nawet 4 kilogramy. Jest nielotem prowadzącym nocny tryb życia, żyjącym w Nowej Zelandii.

5) Karłówka płowolica (Micropsitta pusio) to najmniejsza papuga świata. Ma do 8 centymetrów wielkości i 10-15 gram wagi. Zamieszkuje Nową Gwineę i Archipelag Bismarcka.

Najfajniejsze ciekawostki o papugach

6) Podczas wykopalisk w Nowej Zelandii archeologowie odkryli skamieniałości szkieletu prehistorycznej papugi sprzed 19 milionów lat. Miała wielkość jednego metra, ważyła 7 kilogramów i prawdopodobnie była mięsożerna. Nowo odkryty gatunek nazwano Herakles inexpectatus (Nieoczekiwany Herakles). Dodajmy, że żyjące wtedy strusie miały wysokość 3,6 metra oraz 250 kg wagi.

ara papugaara papugi fakty o papugach ptaki ciekawostki o papugach papugi
Papuga ara – kolorowa i bardzo inteligentna. Papugi ciekawostki

7) W połowie lat 90. XX wieku gadająca papuga mieszkająca w stanie Luizjana (USA) podobno zeznawała w sądzie przeciwko swoim właścicielom, a wcześniej jej zeznania przyczyniły się do ich aresztowania. Papugę zakwalifikowano po programu ochrony świadków. Ale podejrzewamy, że to tylko primaaprilisowy żart.

8) Papuga karolińska (Conuropsis carolinensis), to jedyny gatunek papug zamieszkujących teren Stanów Zjednoczonych. Ostatnia papuga z tego gatunku zdechła 21 lutego 1918 roku czyli 100 lat temu.

9) Gatunek papugi o nazwie Nestor kea, mieszka na Wyspie Południowej Nowej Zelandii. To drapieżna, wszystkożerna papuga.

10) Papugi z gatunku modrolotka czerwonoczelna żyją na Nowej Zelandii i na okolicznych wyspach. Ich odgłos przypomina odgłos kozy (Meeee!).

Papugi ciekawostki: (c) Sadurski.com

papuga Aleksandretta obrożna papugi ciekawostki o papugach
Papuga Aleksandretta obrożna polubiła Polskę. Czy my też ją polubimy?

Kolejne ciekawostki o papugach

Papugi w Polsce!

Dotychczas w Polsce na co dzień widzieliśmy wróble, gołębie, kruki, wrony i inne gatunki ptactwa. Przyzwyczailiśmy się do tego, ale żeby żyły wśród nas kolorowe papugi, znane nam z podróży do egzotycznych krajów czy choćby z południa Europy? Od niedawna papugi zakładają gniazda na terenie Polski, choć jeszcze niedawno hodowaliśmy je w klatkach.
> Tu więcej

papużka falista ciekawostki papużki faliste
Ciekawostki o papużkach falistych poniżej

Papużka falista

Pierwszą parę papużek falistych (Melopsittacus undulatus) sprowadził do Europy sławny XIX-wieczny ornitolog John Gould, autor książki „Ptaki Australii”. Dwa jasnozielone ptaszki podarował swojemu szwagrowi, któremu udało się rozmnożyć papugi. Były to pierwsze papużki faliste urodzone poza ich ojczyzną.
> Tu więcej

Dowcipy o papugach

W sklepie zoologicznym klient pyta sprzedawcę:
– Ile kosztuje ta papuga?
– Stówę.
– Aż tyle?
– Bo ona zna dwa języki.
– A ta druga?
– Dwie stówy, bo zna trzy języki.
– A ta trzecia?
– Pięć stów.
– Oooo! A ile ona zna języków?
– Żadnego, ale tamte dwie mówią do niej: „szefie”.

> Tu więcej

Zobacz też:
> Ciekawostki o sowach
> Wieloryby
> Pingwiny