miasto Chicago Illinois USA ciekawostki atrakcje

Chicago – 20 ciekawostek

Czas czytania:6 minut/y, 5 sekund/y

Chicago ciekawostki i najważniejsze informacje o Chicago, mieście w USA. Historia, zabytki, atrakcje. Co zobaczyć w Chicago

Informacje o Chicago

1) Amerykańskie miasto Chicago położone nad jeziorem Michigan, w stanie Illinois. Jest trzecim pod względem wielkości i zaludnienia miastem w Stanach Zjednoczonych, po Nowym Jorku i Los Angeles.

2) Chicago wraz z przedmieściami tworzy główną metropolię miejską położoną na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Jest również głównym centrum biznesowym, kulturalnym oraz naukowym.

3) Skąd wzięła się nazwa miasta Chicago? Pochodzi ona od indiańskich słów: checagou i checaguar (dzika cebula, skunks). Miasto powstało na bagnisku po jeziorze Michigan, które nie miało miłego zapachu, stąd te określenia.

4) Chicago często określane jest mianem Wietrznego miasta (Windy City), z powodu silnych wiatrów wiejących od strony jeziora Michigan.

Wietrzne Miasto Chicago Illinois USA atrakcje ciekawostki
Chicago, Wietrzne Miasto. Jego ducha (spirit) można poczuć już podczas pierwszej wizyty

Metropolia Chicago ciekawostki

5) Metropolia chicagowska, to ponad 8 milionów mieszkańców. Połowa z nich, to osoby białe, pochodzenia europejskiego (najwięcej z Niemiec i Irlandii). Ponad 10% mieszkańców Chicago ma pochodzenie polskie.

6) Najbliższymi i największymi przedmieściami Chicago są miasta: Niles, Elmhurst, Melrose Park, Franklin Park, Cicero, Addison, Joliet, Evanston, Schaumburg, Wood Dale.

wieżowce Wietrzne Miasto Chicago Illinois USA atrakcje ciekawostki
Wielkie miasto tętniące życiem. Chicago ciekawostki

7) Chicago ciekawostki z historii

1779 – Jean Baptiste Point du Sable na brzegu rzeki obok jeziora Michigan założył faktorię handlową.

1795 – Oddziały generała Wayne wyparły Indian z terenów obecnego Chicago i jego okolic.

1837 – W ciągu siedmiu lat ludność osady zwiększyła się z 50 do 4170 mieszkańców. Chicago zostało miastem.

1871 – Wielki pożar strawił 18 tys. budynków. Dach nad głową straciło 100 tys. osób, 300 osób zginęło.

1890 – liczba mieszkańców Chicago przekroczyła milion.

1931 – Gangster Al Capone został w Chicago skazany na 11 lat więzienia, z czego odsiedział osiem.

wieżowiec Willis Tower Chicago ciekawostki atrakcje
Wieżowce Chicago i jezioro Michigan z tarasu widokowego Willis Tower

Wieżowiec Willis Tower

8) Willis Tower (wcześniejsza nazwa: Sears Tower), to wieżowiec w centrum Chicago. Ma 108 pięter i 442 metry wysokości, a wraz z antenami ustawionymi na szczycie ma 520 metrów wysokości.

Wieżowiec został wybudowany w latach 1970-1973 za 150 milionów USD dla korporacji Sears. Przy jego wzniesieniu pracowało 2400 robotników. W 2009 r. brytyjska firma Willis Group Holdings, Ltd. wykupiła prawa do nazwy budynku.

parking wieżowce Chicago ciekawostki atrakcje
Te dwa wysokościowce z lewej, to piętrowe parkingi dla samochodów osobowych

W chwili ukończenia budowy, Sears Tower był najwyższym budynkiem świata (do linii dachu), odbierając ten tytuł nowojorskim wieżom World Trade Center.

Willis Tower jest licznie odwiedzany przez turystów, gdyż po wjeździe windami (za kilkadziesiąt dolarów można wjechać na 103. piętro wieżowca) można podziwiać widoki Chicago.

Tribune Tower wieżowiec Chicago ciekawostki atrakcje
Wieżowiec Tribune Tower, z prawej. Chicago ciekawostki

Wieżowiec Tribune Tower

9) Tribune Tower to neogotycki gmach, znajdujący się przy 435 North Michigan Avenue w Chicago. Mieści się tu siedziba dziennika Chicago Tribune, firmy Tribune Company i innych firm, m.in. biuro telewizji CNN Chicago.

W 1922 r. Chicago Tribune ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt swej nowej siedziby, zatytułowany “Konkurs na najpiękniejszy budynek biurowy na świecie”. Pula nagród wynosiła 100 tysięcy dolarów, a pierwsza nagroda – 50 tysięcy. Konkurs okazał się świetnym działaniem marketingowym dla firmy, a do konkursu zgłoszono 260 propozycji. Zwyciężyli nowojorscy architekci: John Mead Howells oraz Raymond Hood i to właśnie ich projekt został zrealizowany.

fontanna Buckinghama Chicago ciekawostki atrakcje
Fontanna Buckinghama w Chicago

Fontanna Buckinghama

10) Fontanna Buckinghama jest jedną z turystycznych atrakcji Chicago i oglądaliśmy ją w wielu filmach. Ufundowana przez Kate Buckingham, na cześć jej zmarłego brata imieniem Clarence, została uruchomiona w 1927 roku. Clarence często podróżował do Europy, gdzie podziwiał wielkie publiczne fontanny i marzył, aby taka fontanna stanęła także w Chicago.

Fontanna ma kształt jeziora Michigan. Cztery konie morskie, to symbole stanów Illinois, Indiana, Michigan i Wisconsin. W miesiącach letnich co godzinę przez 20 minut można podziwiać wodę tryskającą z fontanny. Jej wierzchołek wyrzuca wodę na wysokość 46 metrów. Wieczorem fontanna jest podświetlana światłami o różnych kolorach.

Navy Pier Chicago ciekawostki atrakcje
Navy Pier. Chicago ciekawostki

Navy Pier w Chicago

11) Navy Pier, to molo w Chicago, wybudowane na brzegu jeziora Michigan. Ma 1100 metrów długości, oddano je do użytku w 1916 roku, a jego wybudowanie kosztowało 4,5 miliona dolarów (równowartość ponad 90 milionów obecnych dolarów). Navy Pier było częścią nowego planu Chicago, opracowanego przez architekta i planisty miasta Daniela Burnhama i jego współpracowników. Obecnie jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. W 1990 roku Navy Pier zostało przebudowane i zmodernizowane.

Navy Pier wieżowce Chicago ciekawostki atrakcje
Nabrzeże Navy Pier i zacumowane statki wycieczkowe
Navy Pier Chicago ciekawostki atrakcje
Navy Pier, w głębi wieżowce. Zdjęcie ze statku wycieczkowego po jeziorze Michigan

Navy Pier jest deptakiem z licznymi sklepikami i restauracjami oraz miejscem, z którego ruszają turystyczne statki, przewożące turystów po jeziorze Michigan. To także miejsce wielu publicznych imprez okolicznościowych, a także prywatnych spotkań.

Co jeszcze zobaczyć w Chicago

12) Giełda w Chicago (Chicago Board of Trade – CBOT) została założona w 1848. Jest najstarszą na świecie giełdą futures i opcji. Od 1930 notowania giełdy odbywają się w budynku przy West Jackson Boulevard 141. W 2007 roku CBOT połączył się z CME (Chicago Mercantile Exchange – giełdą towarową). Budynek chicagowskiej giełdy ma 184 metrów wysokości i do 1965 roku był najwyższym budynkiem w Chicago.

giełda Board of Trade Chicago ciekawostki atrakcje
Chicago Board of Trade – przed budynkiem giełdy w Chicago

13) W Chicago są również:

– Art Institute of Chicago – muzeum sztuk pięknych. Jest tu m.in. kolekcja malarstwa europejskiego oraz sztuka amerykańska.
– Muzeum Historii Naturalnej.
– Kościół św. Trójcy z z 1906 roku.
– Reliance Tower z 1890 roku.
– Wrigley Building z 1920 roku.
– Chicago Savings Bank Building z 1904 roku

wieżowce rzeka Chicago Illinois USA atrakcje ciekawostki
Wycieczka po centrum, wśród wieżowców Chicago
panorama Chicago ciekawostki atrakcje
Wieżowce Chicago o zmroku

Transport w Chicago

14) W Chicago jest największy węzeł kolejowy na półkuli zachodniej, gdzie krzyżuje się 41 linii kolejowych, a w ciągu doby jest odprawianych około 1.500 pociągów.

15) Przez Chicago i jego przedmieścia przebiega osiem międzystanowych autostrad. Jest tu również wielki port lotniczy O’Hare.

16) Chicago posiada rozbudowany system szybkiej kolei miejskiej (CTA, czyli: Chicago Transit Authority). Ma także metro.

metro Chicago Illinois USA atrakcje ciekawostki
Centrum Chicago, wagoniki metra mknące nad ulicą

17) Stadiony sportowe w Chicago

Wrigley Field to stadion baseballowy, na którym rozgrywa swoje mecze drużyna Chicago Cubs.
U.S. Cellular Field to stadion baseballowy drużyny Chicago White Sox.
United Center to hala sportowa, w której mecze rozgrywają zespoły Chicago Blackhawks (NHL), Chicago Bulls (NBA) i inne.
Soldier Field – stadion sportowy, na którym mecze rozgrywa zespół futbolu amerykańskiego Chicago Bears.
Toyota Park – wielofunkcyjny stadion, ale najczęściej używany jest jako stadion piłkarski, a swoje mecze rozgrywa na nim drużyna Chicago Fire.

relaks rowery Chicago Illinois USA atrakcje ciekawostki
Nie każdy porusza się po Chicago samochodami

Inne ciekawostki o Chicago

18) Co roku, 3 maja odbywa się w Chicago Parada 3 Maja. Przez wielu jest uważana za największą polską paradę poza granicami Polski. Polonia w Chicago czci w ten sposób rocznicę Konstytucji 3 Maja, uchwalonej w Polsce w 1791 roku.

Water Taxi wieżowce Chicago ciekawostki atrakcje
Chicago Water Taxi czyli wodne taksówki

19) Będąc w Chicago, warto przepłynąć jednym ze statków wycieczkowych, oferujących kurs rzeką Chicago. To dobra okazja, aby w ciągu godziny, bez ruszania się z miejsca, obejrzeć dziesiątki najwyższych gmachów stojących w centrum miasta oraz zrobić dużą liczbę udanych zdjęć. Większe statki mogą zabrać setkę (a może i więcej) pasażerów, ale są też niewielkie taksówki wodne koloru żółtego, czyli takiego samego, jak taksówki jeżdżące po ulicach Chicago.

rzeka Chicago Illinois USA atrakcje ciekawostki
Wycieczka statkiem wycieczkowym po rzece Chicago, to duża atrakcja

20) Szereg amerykańskich miast (np. Nowy Jork) słynie z tego, że jeżdżą po nich taksówki koloru żółtego. Pierwszym miastem, na ulicach którego pojawiły się żółte taksówki, było Chicago.

Chicago ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Nowy Jork
> Waszyngton
> Filadelfia

nici dentystyczne Poprzedni post Nici dentystyczne – czy warto je stosować?
Liga Mistrzów stadion piłka nożna ciekawostki Następny post Te drużyny lepiej grają w Lidze Mistrzów niż u siebie